Salakblog - Trófeaemelgetők 8
Trófeaemelgetők 8

Szántó PetraSzántó Petra
2013/03/06 14:40

Két tavalyi Grand Slam győztes nyert múlt héten tenisztornát, úgyhogy nagy a dilemma, hogy melyikükkel illik ilyenkor kezdeni?

Általában a nagyobb rangú torna győztese szokott előrébb kerülni, de most ez sem dönthet. Melyik a fontosabb? A világelső már-már papírforma győzelme, vagy a visszatérő sztár első igazán komoly eredménye? Legyen akkor ABC-sorrend! :)

A világelső Novak Djokovics nyerte a Dubajban zajló ATP 500-as tenisztornát, miután a fináléban 7/5 6/3-ra verte az elődöntőben Federer ellen három meccslabdáról fordító Tomas Berdychet. Djokovics 2009, 2010 és 2011 után negyedszer emelhette magasba a dubaji vitorlást, és már 18-as győzelmi sorozatnál tart az idén továbbra is veretlen szerb, aki tavaly októberben a párizsi Bercyben kapott ki utoljára bárkitől is - akkor Querrytől. Azóta világbajnok lett, majd Grand Slam győztes Melbourne-ben.

963843-15802031-640-360

Azért az nem semmi, hogy az élete legjobb szezonja után idén is magabiztosan kezdő, időközben első számú(!) spanyol teniszezővé váló David Ferrer mindössze két játékot tudott nyerni a 7 hónapos kihagyás után visszatérő Rafael Nadal ellen. Egy olyan tornán, amelyet egymás után háromszor nyert meg, egy olyan pillanatban, amikor végre elkaphatta volna a még nem teljesen egészséges Rafát. Ám az acapulcói döntőben valami olyasmit láthattunk, melyet csaknem egy éve nem láttunk: egy salakkirályként játszó Rafa Nadalt. A visszatérése óta 12-1-es mérleggel álló spanyol vina del mari döntője és sao paulói győzelme után Acapulcóban is megállíthatatlan volt, ám egy a trófea most teljesen más szintet képvisel: az igazi, jól megszokott, ellenszer nélküli játékot mutatva mosta le a pályáról Ferrert, mutatva, hogy tényleg visszatért.

A pályafutása 38. salakos tornagyőzelmét arató Nadal ráadásul a térdével is elégedettebb volt ezúttal, így reszkess Indian Wells, reszkess ATP Tour: Nadal érkezik a keménypályára! (És akár már Federerrel is összefuthat a negyeddöntőben!)

4704986.image

Épp magasabb tartományban leledzik Ernest Gulbis meglehetősen furcsa, hullámvasút-szerű pályafutása: a rendkívül tehetséges, de kevésbé szorgalmas, éppen ezért az ATP Touron igencsak rapszodikus teljesítményt nyújtó lett teniszező ezúttal tornagyőzelemmel köszöntötte a tavaszt. Gulbis 201-es sikere után ismét kiválóan teniszezett Delray Beach-en, miután a selejtezőből főtáblára jutva kilenc nap alatt nyolc mérkőzést nyert, a döntőben pedig legyőzte a francia Edouard Roger-Vasselint. 2007 óta az volt az első ATP torna, melynek döntőjét két 100-on kívüli játékos játszotta (Gulbis: 109, ERV: 105), és több mint egy év után nyert újra selejtezős ATP tornát.

Gulbis pályafutása harmadik tornagyőzelmét szerezte, természetesen visszajön a legjobb 100-ba. Talán kevesen gondolnák róla, de eddig hibátlan döntőbeli statisztikája, első három ATP fináléját ugyanis mind megnyerte.

7E8125C2EE734C279819E100179A01DB.ashx

Sokan mondogatták, hogy egyszer volt csak jó éve - de még milyen jó - Sara Erraninak, ám az ő teniszével nem lehet huzamosabb ideig az élen maradni és tornákat nyerni. Nos, a tavaly 4 tornagyőzelmet arató, a Roland Garroson döntőt, a US Openen pedig elődöntőt játszó, mindeközben a világ legjobb páros játékosa címet is büszkén viselő olasz teniszező megkezdte idei menetelését is. Tavaly minden Acapulcóban kezdődött, így van ez 2013-ban is. A párizsi és dubaji döntőben még vereséget szenvedő Errani sikeresen megvédte acapulcói címét, 6/0 6/4-re legyőzve Carla Suarez Navarrót a döntőben. Az olasz pályafutása 7. tornagyőzelmét aratta, és mindamellett, hogy Vincivel megnyerték párosban az Australian Opent, idén eddig ő nyerte a legtöbb mérkőzést a WTA Touron, szám szerint 18-at.

z13495656Q,Sara-Errani-po-zwyciestwie-w-Acapulco

A brazíliai Florianopolis először adott otthont WTA versenynek, és a döntő napján az is biztos volt, hogy az újonc tornán újonc trófeaemelgető lesz, hiszen Monica Niculescu és Olga Pucskova játszottak a döntőben. Az izgalmas háromszettes maratoni csatát végül Niculescu nyerte, aki 5 nappal korábban és 4 győzelemmel korábban még nem nagyon hihette, hogy tornagyőztesként távozik Brazíliából. A román ugyanis az első forduló második szettjének tie-breakjében Anabel Medina Garriguesszel és három mérkőzéslabdával nézett szembe, ám végül 3 óra 8 perc játék után sikerült megfordítania a mérkőzést, ez a győzelem pedig szárnyakat adott neki egészen a döntő végéig.

mn8523394648_58b7b49c23_k-e1362283323472

Fényes jövő jósoltak a WTA páros mezőnyében a cseh Pliskova ikerpárnak, ám egyikőjük múlt héten komoly áttörést ért el egyesben is. Karolina Pliskova nyerte ugyanis a Kuala Lumpurban megrendezett tenisztornát, miután a 6/1-re elveszített első szett után legyőzte a pályafutása negyedik tornadöntőjében első trófeáját megszerezni kívánó, jóval tapasztaltabb (két nap híján 7 év van közöttük) Bethanie Mattek-Sandsot. Pliskova élete első tornagyőzelmével be is csekkolt a legjobb 100-ba, hiszen a 84. helyen kezdte az első márciusi hetet.