Salakblog - Tessék figyelni Nick Kyrgiosra
Tessék figyelni Nick Kyrgiosra

Kálmán LaciKálmán Laci
2018/01/19 17:05

Az Ausztrál Open ötödik napja különösebb meglepetést nem hozott. Kiesett ugyan a tavalyi Roland Garros-bajnok Jelena Ostapenko, de őt az az Anett Kontaveit verte, akitől ez simán benne lehetett a pakliban. Szenzáció tehát nem történt, láthattunk viszont jó néhány remek meccset a mai napon.

A világelső egyelőre hengerel

Rafael Nadal egyre meggyőzőbb. Lehet persze mondani, hogy nincs különösebben nehéz ága, ami talán igaz is. Ettől függetlenül azonban nem feltétlenül magától értetődő, hogy a világranglista vezetője ilyen szinten gázoljon el egy Top 30-as játékost.

"Boldog vagyok, ez egy jó kis meccs volt" - nyilatkozta Nadal. "Amikor 6:1, 6:3, 6:1 arányban legyőzöl valakit a harmadik körben, az jó eredmény, nem igaz? Ilyet csak jó játékkal lehet elérni. Örülök, hogy ott vagyok a negyedik fordulóban."

Rafa ilyen pazar pontokat is ütött.

Ellenfele az a Diego Schwartzman lesz, aki Aleksandr Dolgopolovot búcsúztatta négy szettben, 6:7, 6:2, 6:3, 6:3 arányban.

"Ő az a fajta játékos, aki ellen, ha nem hozom a legjobbamat, nem fogok nyerni" - folytatta Rafa. "Megvan minden ütése, jól játszik az alapvonalról és keveset ront. Volt már a legjobb nyolc között a US Openen, úgyhogy kemény meccsre számítok."

Lehet, hogy így is lesz, de Rafa rengeteg energiát megspórolt az első három körben, ami később, amikor már az igazán nagyok jönnek szembe, bőven kifizetődhet a számára. Annyit mindenképpen leszűrhetünk, hogy a világelső jobb állapotban van, mint azt a legtöbben gondolták az Ausztrál Open kezdete előtt.

Mr. Tie-Break-Man egyre veszélyesebb

Nick Kyrgios persze sokkal több volt ma, mint egy játékos, aki behúzott három tie-breaket. Nick Kyrgios ma arról tett tanúbizonyságot, hogy beérett, hogy felnőtt. A bohócból, a rossz fiúból, a hisztis gyerekből úgy tűnik érett teniszező lett. Persze egy kicsit félve írjuk még le ezt a mondatot, de egyre biztosabbak vagyunk abban, hogy a végére már pontot kell tenni, és nem kérdőjelet.

Sokan mondják, hogy a tie-break lutri, meg orosz rulett, meg hasonlók. Azonban senki ne gondolja, hogy egy Jo-Wilfried Tsonga ellen be lehet húzni három rövidítést pusztán azért, mert jó helyen volt a golyó a tárban. Ezt csak úgy lehet megtenni, ha a játékos a zseniális kezén kívül a koncentrált fejét is felviszi a pályára, és ezt Kyrgios ma megtette.

Valószínűleg lesz még olyan meccse, amikor ezt nem fogja tudni megtenni, meg tán olyan is, amikor nem is akarja. De reszkessen az, aki kifog ellene egy olyan napot, amikor maximális összpontosítással lép ki a pályára.

És, amikor közel 200-zal bombázza a második adogatásait.

Nick Kyrgios v Jo-Wilfried Tsonga match highlights (3R) | Australian Open 2018

Nick Kyrgios's victory against Jo-Wilfried Tsonga, putting him in round four of the Australian Open 2018.

"Nagyon ideges voltam ma Jo ellen. Gyerekként felnéztem rá, és ma is nagyon tisztelem. Az, hogy meg tudtam őt verni, egy valóra vált álom."

Ha mindketten a legjobbjuk közelében játszanak, ő és Grigor Dimitrov brutális meccset vívhatnak majd a következő körben.

Dimitrov visszavágott

Volt törleszteni-valója a bolgárnak a fiatal Andrey Rublev ellen. Nem egész fél évvel ezelőtt ugyanis az orosz három szettben legyőzte őt a US Open második körében.

Dimitrov most sem játszott igazán jól. Rengeteg kettős hibát ütött, és nagyon instabil volt fonák-oldalról is, de végül megcsinálta. Ha nem is volt meggyőző, de valahogy továbbjutott, és számára alighanem ez a legfontosabb.

"Ezek a legfontosabb meccsek, amikor nem játszom jól, de valahogy mégis megtalálom az utat a győzelemhez. Tudtam, mire számítsak, tudtam, mit kell tennem, de sajnos nem minden működött, persze örülök, hogy győzni tudtam. Fizikailag remekül vagyok, nem ijesztett meg a hőség sem, ami kifejezetten jó jel a továbbiakra nézve."

Az ötszettesek

Két döntőszettes összecsapás is volt a mai napon. A britek reménysége, Kyle Edmund 1-2-es hátrányból fordított a grúz Nikoloz Basilashvili ellen. Andy Murray nem felejtett el gratulálni honfitársának egy tweet formájában.

"Fizikális teszt pia, mentális teszt úgyszintén. Úgy gondolom, ez Kyle pályafutásának legnagyobb győzelme. Szép munka."

A néhány héten belül 39. életévét töltő Ivo Karlovic elképesztően nagyot küzdött ma. Andreas Seppi 2-0-ás szettelőnybe került vele szemben, ő azonban nem adta fel, és két tie-breakes játszmával egyenlített. Végül a döntő szettet az olasz bírta jobban, így ő van ott a negyedik fordulóban.

Carreno Busta, a hiper-kiegyensúlyozott

Pablo Carreno Busta zsinórban a harmadik Grand Slam-tornáján, de Melbourne-ben először jutott be a negyedik fordulóba. Gilles Müller nem játszott rosszul, szórt is ellene 74 nyerőt. azonban úgy látszik ennél sokkal többet számított az, hogy a spanyol mindössze 22 ki nem kényszerített hibát ütött az egész meccsen, ráadásul össze-vissza négyet (!) a tenyeres oldalról. Egy közel három és fél órás meccsen.

Cilic szép csendesen kúszik előre

Carreno Busta ellenfele majd az a Marin Cilic lesz, aki három szoros szettben verte az amerikai Ryan Harrisont. Kevesen beszélnek róla, mint esélyesről, pedig, ha nem is egy döntőben, de az odáig vezető úton bárki, akár Nadal, Dimitrov és Kyrgios számára is veszélyes lehet.

Persze előbb túl kellene jutnia Carreno Bustán.

Ostapenko búcsúzott

A lányok meccsei közül mindenképpen az élre kívánkozik Jelena Ostapenko veresége Anett Kontaveittel szemben. Fordulatos meccset játszottak a lányok, de a lett nem tudott folyamatos magas színvonalat nyújtani, így az nyert, aki stabilabb tudott maradni.

Egy tiniálom véget ért

A világranglista 521. helyén álló, mindössze 15 éves ukrán Marta Kostyuk a selejtezőből indulva a negyedik helyért játszott honfitársnőjével, Elina Svitolinával. Már az csodálatos volt, hogy egyáltalán létrejöhetett ez az ukrán házi rangadó. Az előző körben úgy tűnt, nincs minden rendben Svitolinával, ma azonban remekül volt, és esélyt sem hagyott ellenfelének, 6:2, 6:2-vel ment tovább a következő körbe.

Selejtezőből a negyedik fordulóba

Egy másik selejtezős, a  jóval rutinosabb Denisa Allertova azonban bejutott a legjobb 16 közé. Sima két szettben verte a lengyel Magda Linette-et.

Ha megnézzük az eddigi eredményeit, akkor ezen nem is szabad meglepődnünk. Elég, ha annyit írunk, hogy győzte ő már le Simona Halepet és Angelique Kerbert is akkor, amikor a második helyen álltak a világranglistán.

Martic, a Grand Slam-specialista

Jó, ez így lehet, hogy túlzás, de ahhoz képest, hogy egyébként milyen eredményei vannak a WTA-tornákon, ez már a negyedik alkalom, hogy Petra Martic ott van a legjobb 16 között egy major-tornán. Egy kifejezetten szórakoztató meccsen jutott tovább a thaiföldi Luksika Kumkhum ellenében.

Wozniacki könnyedén

Bár a vége kissé bosszúsra sikeredett részben a saját, részben a vonalbírók hibájából, Caroline Wozniacki összességében könnyedén jutott tovább a holland Kiki Bertens ellen.

A dán túl van egy meccslabda hárításon az előző körből. 2016-ban Kerber így tudott Ausztrál Opent nyerni. Ez akár Wozniackinak is sikerülhet, minden esélye megvan rá.

Visszatérőben Suarez Navarro

Carla Suarez Navarro járt már a Top 10 környékén is a világranglistán, aztán a tavalyi évben a 40. helyig csúszott vissza. Az idén határozottan erősebben kezd, ezt sajnos Babos Timi is megtapasztalhatta. A mai napon Kaia Kanepi sem találta a spanyol ellenszerét, rengeteget hibázott alapvonalról, így aztán döntő szett 6:3-mal búcsúzott.

Rybarikova ismét menetel

A tavalyi wimbledoni elődöntős, Magdalena Rybarikova egy újabb major-tornán jut messzire, holott ez nem volt rá jellemző korábban. Ma egy fordulatos meccsen győzte le Kateryna Bondarenkót, döntő szett 6:1-re.

"A harmadik játszmában egy teljesen másik játékos volt a pályán" - mondta önmagáról a győztes. "Addig nem találtam a játékomat, de végül összeállt minden. Agresszív voltam és eredményes."

Először a negyedik fordulóban

A belga Elise Mertens egy hét meccses győzelmi sorozat eredményeként jutott be az Ausztrál Open negyedik körébe. Most játszik majd először a legjobb 16 között major-tornán.

Mertens Hobartban megvédte címét a múlt héten, és átmentette a formáját Melbourne-be is, és Kuzmova és Gavrilova után két játszmában legyőzte Alizé Cornet-t is.