Salakblog - Serena Williams nagy meccsen győzte le Halepet, kiesett Sascha Zverev és Muguruza is

Takács Márton ·
2019/01/21 16:24

Amíg itthon a teljes holdfogyatkozást várta, aki, addig Melbourne-ben némi csillaghullásnak lehettünk szemtanúi. Milos Raonic folytatta szárnyalását, ezúttal a világbajnok Alexander Zverevet ütötte le a pályáról, Serena Williams a nap egyik legjobb meccsén gyűrte le a világelső Simona Halepet, a kétszeres Grand Slam-győztes Garbine Muguruza is búcsúzott, és Madison Keys sincs már versenyben. A nap meccsét Pablo Carreno Busta és Nishikori Kei játszotta, amelyet szuper tie-breakben a japán nyert meg, ellenfele a világelső Novak Djokovic lesz.

Bye-bye, Sachsa!

Alexander Zverevnek továbbra sem jött el az áttörés Grand Slam-tornán. A világbajnokot Milos Raonic lesöpörte a pályáról, a kanadai 6:1, 6:1, 7:6-ra ütötte ki a németet. Az első két szettben Sachsa Zverev hatszor is elbukta a saját adogatójátékát, pedig ha ő nem bízhat igen jó első szerváiban, akkor nagy bajba kerülhet, ezt láthattuk ezúttal. 1:6, 1:4-nél olyan dühös volt Sachsa, hogy - megszámoltuk - nyolcszor csapta oda az ütőjét a földhöz. Ha mi ilyet csináltunk volna 25 éve a BSE-ben, akkor nagy bajban lettünk volna, mert röpke négyéves teniszkarrierünkben talán, ha két saját ütővel rendelkeztünk, amiből az egyik faütő volt.

Nagy meglepetés a negyedik kiemelt búcsúja, még mindig a Roland Garroson elért tavalyi negyeddöntője az eddigi legjobb GS-eredménye. Melbourne 2016-os elődöntőse, Milos Raonic Nick Kyrgios, Stan Wawrinka és Pierre-Hugues Herbert után Alexander Zverevet is kiejtette az idei AusOpenen. És megint szórta a nyerőket, 45-tel zárta ezt a kategóriát, most még annyira sem volt szüksége ilyen pontokra, mint Wawrinka ellen, akkor 84 nyerőt szórt. Zverev búcsúja nem feltétlen jött jól a magyar Davis-kupa-csapatnak, amely jövő hétvégén Frankfurtban vendégeskedik, Sachsa talán majd épp a mieink ellen fogja kiadni magából a dühét, amit ezzel a kieséssel szedett össze.

Ha hétfő, akkor két nő

- mondta volt Gwyneth Paltrow a legjobb filmjében (Sliding Doors - magyarul A nő kétszer címmel futott). Két klasszis, Serena Williams és Simona Halep rangadóját várták a legtöbben a játéknap előtt, de az ő összecsapásuk előtt is történt egy s más.

Búcsúzott például a kétszeres GS-győztes, korábbi világelső Garbine Muguruza  is, akit a remekül adogató Karolína Plísková múlt felül 6:3, 6:1 arányban, mindössze egy óra alatt. Plisková 78%-ban hozta az első szerváit, és 82%-ban nyerte a labdameneteket mögöttük. Mindössze három (3!) ki nem kényszerített hibája volt Muguruza 20-ával szemben. A cseh zsinórban harmadszor negyeddöntős Melbourne-ben, a spanyol nem lehet túl büszke arra, hogy mindössze négy játékot tudott megnyerni az idei első GS-ének búcsúmeccsén.

A US Open-címvédő Naomi Osaka fordulatos partin, három szettben győzött a 13. kiemelt lett Anastasia Sevastova ellen. Osaka jó szokásához híven nem sajnálta kiosztani a nyerőket, volt belőlük 51 részéről, viszont ezek mellé 43 ki nem kényszerített hibát tett fel a pályára, ezért is lehetett olyan szoros a találkozó. A japán végül 4:6, 6:3, 6:4-ban diadalmaskodott 1 óra 47 perc küzdelem után, és elérte eddigi legjobb eredményét Melbourne-ben, a negyeddöntőt.

Elina Svitolina  beállította eddigi legjobb Grand Slam-eredményét, és zsinórban másodszor is negyeddöntős Melbourne-ben. 96 percen át gyűrték egymást Madison Keysszel, az ukrán a higgadtságának és kevesebb rontásának köszönhetően nyert. Mindössze 16 ki nem kényszerített hibája volt a három szett alatt, míg az amerikai 34-gyel zárta ezt a mutatót. Svitolina egyébként először nyert Keys ellen. Gaël Monfils - akivel mostanában randizik - ott szurkolt neki a páholyában, még az ebédjét is ott fogyasztotta el a tour egyik legnagyobb mókamestere.

Amikor Serena Williams mindössze 20 perc alatt hozta 6:1-re az első játszmát Simona Haleppel szemben, nem gondoltuk volna, hogy szoros meccs kerekedik ebből, pedig. Momentuma alig volt a világelsőnek, a pályát is alig találta el. A második szettben már brékelőnye is volt az amerikainak (2:1), de a tavalyi döntős magához tért, és erősen jól működő adogatójátékának köszönhetően 6:4-gyel kiegyenlített. Halep ebben az időszakban alig rontott - összesen 12 ki nem kényszerített hibája volt -, brutális formajavulást mutatott be. De a döntő játszma közepén nem tudta kihasználni bréklabdáit, Serena emelt játéka színvonalán és olyan agresszívan ütött újra, mint a meccs elején, brékelt, és megőrizte előnyét. Kétszer annyi nyerőt produkált, mint Halep (44>24), így belefért az is, hogy 31 ki nem kényszerített hibával zárt. Nem sikerült tehát Venus Williams után Serenát is legyőznie a románnak. Serena Williams az 50. (!) GS-negyeddöntőjére készülhet.

Francia kapcsolat

Már meg is van Amelie Maruesmo és Lucas Pouille közös munkájának első látványos eredménye, a francia bejutott a negyeddöntőbe Melbourne-ben. A korábban Fucsovics Mártont búcsúztató, 11. kiemelt Borna Coricot búcsúztatta a francia, aki az új impulzusok hatására talán megáll a lejtőn és újra azt a pazar teniszt mutatja majd, amivel a 2016-os US Openen elkápráztatott minket Rafael Nadal legyőzésekor. Éppen az volt a legutóbbi GS-negyeddöntője, kiböjtölte a következőt. Sikerének értékét növeli, hogy 2019 előtt még soha (!) nem nyert meccset az Ausztrál Openen, hatodik nekifutásra csak sikerült, sőt.

Babos Tímea és francia partnere, Kristina Mladenovic címvédőként győzött a nyolcaddöntőben. Babosék ellenfele a belga Kirsten Flipkens és a svéd Johanna Larsson volt, akiket két szettben győztek le, a találkozó 1 óra 10 percig tartott. A címvédő kettősre a negyeddöntőben a 9. helyen kiemelt amerikai Raquel Atawo és szlovén Katarina Srebotnik duója vár.

Kei Nishikori szuper

A nap meccse titulust elvitte Pablo Carreno Busta és Kei Nishikori őrületes, több mint ötórás mérkőzése. A japán ismét visszajött 0-2-ről, már másodszor ezen a tornán, 5:4-nél a győzelemért adogathatott, de nem tudott élni a lehetőséggel. A teljesítőképességük határán mozogtak mindketten, így is varázslatos labdameneteket és pontokat láthattunk tőlük. A spanyol felzárkózott és következhetett a szuper tie-break, a tíz pontig tartó rövidítés. Ahol már a sokadik meccsen belüli meccs kezdődött, csak ez a szett 70 percen át tartott. Itt is egyik ámulatból a másikba estünk, úgy tűnt, Carreno Busta fejezi be, már 8-5-re is vezetett. Ekkor viszont egy vitatható vonalbírói/székbírói döntés után már csak Nishikori nyert pontot, 10-8-ra behúzta a tie-breaket és ezt az elképesztő mérkőzést. Carreno Busta nem nyújtott kezet a székbírónak, elviharzott a pályáról, de még visszakiabált a sporinak. Kár, hogy így lett vége ennek a mérkőzésnek.

Novak Djokovicot 3 óra 15 percig tartotta a pályán Daniil Medvedev, a szerb világelső végül négy játszmában jutott tovább, az orosz tie-breakben hozta a második szettet, és volt esélye szorosabbá is tenni a partit. Djoko 2016 óta először jutott be a legjobb nyolcba Melbourne-ben, az ellenfele a megint hősiesen továbblépő Nishikori lesz a negyeddöntőben.

Ausztrál Open, nyolcaddöntő:
férfiak:
Raonic (kanadai, 16.)-A. Zverev (német, 4.) 6:1, 6:1, 7:6 (7-5)
Pouille (francia, 28.)-Coric (horvát, 11.) 6:7 (4-7), 6:4, 7:5, 7:6 (7-2)
Carreno-Busta (spanyol, 23.)–Nishikori (japán, 8.) 7:6(8), 6:4, 6:7(4), 4:6, 6:7(8)
Djokovic (szerb, 1.)–Medvedev (orosz, 15.) 6:4, 6:7(5), 6:2, 6:3