Salakblog - Roger Federer többször kapott ki meccslabdákról mint gondolnánk
Roger Federer többször kapott ki meccslabdákról mint gondolnánk

Schindler AndrásSchindler András
2019/07/16 15:21
A wimbledoni döntőben Roger Federer két meccslabdát sem tudott kihasználni 8-7-nél saját adogatásánál, majd 13-12-re elvesztette az ötödik játszmát Novak Djokovic ellen. A szerb világelsővel zajló rivalizálásában ez 2010-ben és 2011-ben is megtörtént a US Open elődöntőjében, de valószínűleg ez volt a legfájóbb vereség.

A tenisz egy különleges játék, itt nem időre megy a verseny, itt az utolsó labdát is meg kell nyerni. Ezt mindenki tudja, átérzi, aki teniszezett már valaha. Valaki megremeg, valaki döbbenetesen tud koncentrálni. Ezek alapján az is kiderül, hogy kiben milyen versenyzői kvalitások rejlenek. A viszont a tény, hogy Roger Federerrel pályafutása során nem egyszer, és nem is kétszer fordult elő, hogy nem tudott megnyerni egy meccset, amikor mérkőzés labdákhoz jutott. A legendás svájcinak így is 102 tornagyőzelme van, amely alapján könnyen legyinthetnék, hogy kit izgat pár meccslabdáról elvesztett meccse. De ha sikerült volna egy döntőben az utolsó pontot is megnyerni már 106 ATP trófeánál tartana, és minimum 21 GS-nél. És akkor most nem beszéltünk arról, hogy 7 elődöntőt (ebből 3 Grand Slam) és 5 negyeddöntőt (ebből 1 GS) is így bukott el, amely akár még 12 tornagyőzelem esélyét is jelentette volna, nem beszélve a plusz 4 Grand Slamről. Persze itt már lényegesen nehezebb megítélni, hogy akkor Federer biztosan a tornát is megnyerte volna.

Roger Federer 22 meccset bukott el úgy pályafutása során, hogy meccslabdái voltak, összesen 46.

Mondhatjuk, hogy elenyésző szám a hosszú karrierjében, de mégis meghatározó egy teniszező életében, mert valószínű Federer ezekre nagyon is emlékszik. Ami még kiemelendő, hogy ebből a 22 meccsből 6 alkalommal a mérkőzésért is adogathatott, és ami fontos, hogy nem tie-breakben. Utoljára éppen Novak Djokovic ellen. Ez beleégett a retinánkba. Ráadásul két meccslabdáról.

Ezt megelőzően 40-15-ről 2018-ban Indian Wellsben kapott ki a döntőben Juan Martin del Potro ellen, amikor a harmadik játszmában 5-4-nél adogatott, és akkor még egy meccslabdája volt előnynél is.  De megtörtént ez vele Djokovic ellen is korábban, a US Open 2011-es elődöntőjében, ahol a svájcinak a döntő szettben 5-3-nál volt sorozatban két meccslabdája saját szervájánál.

Ezeknél az eseteknél két meccslabdát puskázott el Federer. De van még 2 találkozó, amit ugyancsak úgy bukott el a svájci, hogy adogathatott egy játékban a győzelemért. Talán még a 2017-es dubaji torna második fordulójára is sokan emlékezhetnek, amikor Federer az orosz Evgeny Donskoy ellen játszott és a 3. játszmában 5-4-nél szervált, de még meccslabdához sem jutott. Ezen a találkozón a második szettben a tie-breakban volt három lehetősége befejezni a meccset.

Egy kicsit régebbre kell visszamennünk, hogy a harmadik meccset is felidézzük. Ez még Federer karrierjének korai szakaszában volt, amikor 2003-ban Miamiban a negyeddöntőben Albert Costa ellen egy két napos esős mérkőzésen 5-4-nél két meccslabdája is volt a döntő játszmában, de végül tie-breakben kikapott.

Tehát 5 meccs, ahol Roger Federer szervált - nem tie-breakban - a meccsért és nem sikerült nyernie. Ebben az esetben 7 meccsalabdát nem tudott értékesíteni.

Egy meccsért adogatni nem csak akkor lehet, amikor egy gémet játszik az ember, hanem amikor erre a tie-breakben kerül sor. Talán a legtöbb játékos ekkor bukja el a legtöbb mérkőzését. és ez Federer esetében is így van a 10 elvesztett meccsével. Itt is persze érdekes azt megnézni, hogy ebből hányszor saját szervából volt meccslabdája és mennyi. Ekkor azért "jobb" Federer helyzete, mert négy mérkőzése volt, amikor egy tie-breakban volt lehetősége kiszerválni a győzelmet, de ekkor 6 meccslabdát nem tudott kihasználni (2017-ben Dubajban Donskoy, 2014-ben Rómában Chardy, 2010-ben Miamiban Berdych, míg 2005-ben az Ausztrál Openen Safin ellen)

És ha már a számok, akkor meg kell említeni a maradék 7 meccsét is, ahol meccslabdákról nem sikerült nyernie. Itt viszont nem ő, hanem az ellenfele adogatott, vagyis a bréklabdák meccslabdák is voltak egyben. Ezek közül a Kevin Anderson elleni tavalyi wimbledoni negyeddöntő az egyik legemlékezetesebb, ahol két játszma, 5-4 és előny állásnál nem sikerült nyernie.

A legizgalmasabb viszont a 2010-es US Open elődöntő volt, ahol ugyancsak Djokovic volt az ellenfél és a szerb az ötödik játszmában 4-5 és 15-40-nél kellett hogy Federer ellen mérkőzéslabdákat hárítson.

És akkor nézzük meg most időrendi sorrendbe ezeket a Djokovic elleni meccslabdákat a US Openről:

A római 2006-os Rafael Nadal elleni döntőre is talán sokan emlékeznek, amikor a spanyol az ötödik - akkor még három nyert szettre ment a finálé - játszmában 5-6-nál ugyancsak 15-40-nél lepte meg Federert kétszer is, majd megnyerte a tornát..

Említsük meg a 2010-es Marcos Baghdatis elleni meccsét is Indian Wellsben, ahol a 32 között a ciprusi két alkalommal is a meccslabdákat hárított: kettőt a második szettben 4-5 15-40-nél, és egyet 5-6 30-40-nél. A legszívósabban valószínű Gael Monfils védekezett Federer ellen, amikor 2010-ben Párizsban az elődöntőben 5-6-nál 5 meccslabdát is hárított. Ezen kívül volt még egy Tommy Haas elleni 2002-es negyedik forduló Melbourne-ben és egy Tim Henman elleni 2000-es bécsi elődöntő, ahol Federer meccslabdáról nem nyert.

Szó volt a versenyzői kvalitásokról. Csak összehasonlításképp: Novak Djokovic karrierje során 3, Rafael Nadal 8, míg Andy Murray 5 mérkőzést vesztett el meccslabdákról. Persze nem ez alapján ítélendő meg egy játékos versenyzési habitusa, de ez is egy tényező lehet.

Federer meccslabdákról elvesztett találkozói:

2019 Wimbledon       F    Djokovic       6–7(5), 6–1, 6–7(4), 6–4, 12–13(3) (2 meccslabda)
2019 Madrid QF Thiem 6–3, 6–7(11), 4–6 (2 meccslabda)
2018 Wimbledon QF Anderson 6–2, 7–6(5), 5–7, 4–6, 11–13 (1 meccslabda)
2018 Indian Wells F del Potro 4–6, 7–6(8), 6–7(2) (3 meccslabda)
2017 Stuttgart R16 Haas 6–2, 6–7(8), 4–6 (1 meccslabda)
2017 Dubai R16 Donskoy 6–3, 6–7(7), 6–7(5) (3 meccslabda)
2016 Stuttgart SF Thiem 6–3, 6–7(7), 4–6 (2 meccslabda)
2015 Madrid R32 Kyrgios 7–6(2), 6–7(5), 6–7(12) (2 meccslabda)
2014 Rome R32 Chardy 6–1, 3–6, 6–7(6) (1 meccslabda)
2013 Dubai SF Berdych 6–3, 6–7(8), 4–6 (3 meccslabda)
2011 US Open SF Djokovic 7–6(7), 6–4, 3–6, 2–6, 5–7 (2 meccslabda)
2010 Paris SF Monfils 6–7(7), 7–6(1), 6–7(4) (5 meccslabda)
2010 US Open SF Djokovic 7–5, 1–6, 7–5, 2–6, 5–7 (2 meccslabda)
2010 Miami R16 Berdych 4–6, 7–6(3), 6–7(6) (1 meccslabda)
2010 Indian Wells R32 Baghdatis 7–5, 5–7, 6–7(4) (3 meccslabda)
2006 Rome F Nadal 7–6(0), 6–7(5), 4–6, 6–2, 6–7(5) (2 meccslabda)
2005 Monte Carlo QF Gasquet 7–6(1), 2–6, 6–7(8) (3 meccslabda)
2005 Aus Open SF Safin 7–5, 4–6, 7–5, 6–7(6), 7–9 (1 meccslabda)
2003 Miami QF Costa 6–7(4), 6–4, 6–7(7) (3 meccslabda)
2002 Aus Open R16 Haas 6–7(3), 6–4, 6–3, 4–6, 6–8 (1 meccslabda)
2001 Halle QF Rafter 6–4, 6–7(6), 6–7(4) (1 meccslabda)
2000 Vienna SF Henman 6–2, 6–7(4), 3–6 (2 meccslabda)

Federer pályafutása során tehát bőven volt olyan alkalom, amikor nem tudott nyerni meccslabdákról, de Grand Slam-torna döntőjében csak egy, ez a bizonyos wimbledoni finálé, amire a leginkább emlékezni fogunk.