Salakblog - Öt mérkőzés, amit látni kell a Roland Garros hatodik napján
Öt mérkőzés, amit látni kell a Roland Garros hatodik napján

Németh DánielNémeth Dániel
2019/05/31 10:51
Az egykezes fonákok Trónok Harcának is beillik az a negyed a férfiaknál, ahol Stan Wawrinka, Grigor Dimitrov, Stefanos Tsitsipas és Roger Federer is megtalálható. Hogy hány epizódos lesz ez a sorozat és mennyire lesznek elégedettek a rajongók, még nem tudhatjuk, de az első részt már a pénteki játéknapon levetítik, ugyanis a 24. kiemelt Wawrinka a két ötszettessel melegítő Dimitrovval csap össze a harmadik fordulóban.

Rafa Nadalra először vár top 100-as ellenfél az idei Garroson: azzal a David Goffinnel találkozik, aki 18 hónapja - nagyon más körülmények között - legyőzte a salakkirályt. Roger Federer a 20 éves Casper Ruuddal játszik, akinek már édesapját is ismerhette, hiszen 1999-ben Christian Ruud is ott volt a Roland Garros indulói között. Lesznek magyar érdekeltségű találkozók is, a szerb színekben versenyző Györe László a japán Kei Nishikorival meccsel, Babos Tímea és Fucsovics Márton pedig egy francia duó ellen kezdi meg szereplését a vegyes párosok között.

Stan Wawrinka-Grigor Dimitrov

Második térdműtétjét követően nehezen lendült formába Stan Wawrinka, de egyre inkább úgy tűnik, Párizsban rátalált valamire, ami eddig hiányzott a játékából. A Roland Garrosra zsinórban három elveszített mérkőzéssel a háta mögött érkezett meg, azonban az első két fordulóban egészen impozáns teljesítményt rakott a pályára a 2015-ös bajnok. Jozef Kovalik elleni sikere papírformának számít, az viszont valamelyest meglepő volt, mennyire magától értetődő módon intézte fel a 2019-es salakszezon felfedezettjét, Cristian Garínt.

Leendő ellenfele, Grigor Dimitrov volt már jobb passzban pályafutása során, de a két kiszenvedett ötszettes siker - különösen a Marin Cilic elleni - segíthet újjáépíteni megtépázott önbizalmát. Eddig nyolcszor találkozott Wawrinka és Dimitrov, és egymás elleni mérlegük (4-4) alapján mondhatnánk, hogy ez egy kiegyenlített párharc, de ez nem teljesen igaz. Grand Slamen ugyanis mind a három meccsüket Wawrinka nyerte, és szettet is csak egyszer bukott a 2017-es világbajnok ellen. Három nyert szettre menő találkozót tehát még nem veszített Dimitrov ellen a svájci.

Érdekesség, hogy az eddigi három Grand Slam-meccsüket három különböző helyszínen játszották, és épp a Roland Garros hiányzott kettejük történetéből. Könnyen lehet, hogy ez a találkozó végül egyoldalú küzdelmet hoz, elvégre Wawrinka mellett szól a borítás, a korábbi Roland Garros eredményeik (Dimitrov még legszebb napjain sem jutott túl a torna harmadik körén), a Grand Slam-rutin, az erőnlét és valószínűleg a forma is, azonban már csak a két egykezes fonák esztétikai látványa miatt megéri bekapcsolódni ebbe a találkozóba.

Garbine Muguruza - Elina Svitolina

"Mindkettőnknek jó ez a harmadik fordulós párosítás. Személy szerint én ezeken a mérkőzéseken szeretek játszani. Talán egy kicsit túl korai, de ez nem nagy baj. Érdekes és jó mérkőzés lesz" - nyilatkozta Garbine Muguruza a szerdai győzelmét követően. Elina Svitolina nem biztos, hogy osztozik a spanyol lány örömében, hiszen a 2016-os bajnoknőnél könnyebb ellenfelet is kaphatott volna a torna kilencedik kiemeltjeként a harmadik fordulóban. Semleges nézőként azonban ilyesmivel nem feltétlenül kell foglalkozni, elég csak élvezni a helyzetet.

Nehéz időszak áll a két lány háta mögött: Muguruza, azt követően, hogy 2017-ben még világelső is volt egy rövid ideig, tavaly kicsúszott a top 10-ből. Igazán kiemelkedő eredményei 2019-ben sem voltak, és ha nem védi meg tavalyi elődöntős pontjainak nagy részét, a top 20-as helyezését is elveszítheti. Svitolinát az utóbbi időben sérülések hátráltatták, emiatt a Garrost megelőzően egyetlen mérkőzést sem nyert salakon. Venus Williams legyőzésével sikerült megtörni ezt a rossz szériát, Kateryna Kozlova ellen pedig játék nélkül ment tovább.

Svitolina úgy jutott a legjobb 32 közé, hogy csak 74 percet töltött a pályán, miközben a Taylor Townsend ellen túlórázó spanyol lány már három óra felett jár. Valószínűleg a torna egy ennyire korai szakaszában ennek nincs nagy jelentősége, az egymás ellen mérlegüknek viszont lehet. 2012-ben kétszer találkoztak, mindkettőt Muguruza nyerte, az azóta lejátszott hat találkozóból viszont ötöt az ukrán nyert. Svitolina zsinórban háromszor verte meg Muguruzát, legutóbb a dubaji tenisztornán, ahol 6:1, 6:2-vel parancsolta le pályáról ellenfelét.

Rafael Nadal - David Goffin

"Goffin nagyon összetett játékos, minden ütéssel rendelkezik. Elképesztő pályafutás áll mögötte, edzésen pedig sokszor találkoztunk, így elég jól ismerjük egymást. Olyan ellenfél, akit csak nagyon jó játékkal lehet megverni. Gyors, remek szögeket üt, kemény meccsre számítok a harmadik fordulóban" - mondta harmadik fordulós mérkőzése kapcsán a címvédő és 11-szeres bajnok Nadal. Szép szavak, de azért az eddigi eredményeik alapján nem tűnik valószínűnek, hogy a 29. helyen álló belga teniszező komoly feladat állítja a salakkirályt.

Nadal az első két fordulóban egyik selejtezős Yannick - Hanffman és Maden - ellen sem ütközött nagy ellenállásba, és hozzájuk képest éles váltás lehet az egykori top 10-es Goffin. Korábbi találkozásaik alkalmával Nadal egyszer sem veszített szettet a belga teniszezővel szemben salakon, sőt, szoros játszmát is csak a 2017-es madridi tornán játszottak. Goffin eddigi egyetlen győzelmét ugyanabban az évben, az év végi londoni világbajnokságot szerezte Nadal ellen, igaz, ahhoz a történethez az is hozzátartozik, hogy a spanyol sérülten játszott.

Goffin most távolról sincs olyan jó formában, mint volt 2017-ben, ebben a naptári évben negatív, 10-12-es mérleggel rendelkezik, és egyedül Estorilban jutott a négy közé. Tekintve, hogy élete formájában is leginkább csak megszorongatni tudta Nadalt, kevésbé tűnik valószínűnek, hogy épp a Roland Garroson akad meg a spanyol klasszis torkán. Arra azonban talán képes lehet, hogy az eddigieknél jobb teniszre kényszerítse a férfi címvédőt, ami önmagában véve is olyan csemege, amibe érdemes belekóstolni.

Petra Martic - Karolina Pliskova

Eddig mindketten magabiztosan játszottak a 2019-es Garroson. Petra Martic előbb Ons Jabeur, majd Kristina Mladenovic ellen győzött, mindössze meccsenként három-három játékot veszítve; Karolina Pliskova pedig Madison Brengle és Kristina Kucova legyőzését oldotta meg rendkívül könnyen. Vitathatatlanul remek állapotban érkeztek Párizsba, párosításukat külön érdekessé teszi, hogy Martic 3-1-es mérleggel rendelkezik Pliskova ellen. Ami persze picit csalóka, hiszen ez a három siker még 2013 előttről származik, amikor a cseh közel sem volt kész játékos.

Mladenovic lényegre törő értékelése mindenesetre azt ígéri, hogy a római győzelemmel melegítő, salakon zsinórban hetedik meccsét nyerő Pliskovára nehéz mérkőzés vár. "Egyszerű az analízisem: a játék minden területén dominált velem szemben" - mondta a francia teniszező.

Kei Nishikori - Györe László

Kei Nishikori két hazai játékos legyőzésével indította a Roland Garrost: előbb a szabadkártyás Quentin Halyst verte, majd a francia közönségkedvenc Jo-Wilfried Tsongát győzte le. Noha sikerült négy szettben továbbjutnia a 2015-ös Roland Garros-elődöntős ellen, így is közel három órán át gyűrték egymást, ami azért jelzi, kemény meccsen van túl a hetedik kiemelt japán. A folytatásban sem lesz könnyű dolga, ugyanis a zentai születésű Györe Lászlóval találkozik, aki egy igen erős salakszezonnal a háta mögött érkezett a francia fővárosba.

Györe Laci: "Szeretném, ha a szüleim ma este büszkék lennének rám odafönn" | Hosszabbítás

Györe Laci ma este élete első ATP-döntőjére készül Rióban. A vajdasági fiú Aljaz Bedene legyőzését követően jutott be a fináléba, ahol ellenfele a fiatal kanadai, Felix Auger-Aliassime lesz. Bár győzött, az elődöntő mégsem úgy alakult a számára, mint ahogy azt tervezte. Bedene jobb lába ugyanis megsérült, nem tudott kiállni az összecsapásra, így Györe játék nélkül jutott tovább.

Györe ebben az idényben megszerezte pályafutása első ATP-tornagyőzelmét Rio de Janeiróban, amit még különlegesebbé tesz, hogy szettveszteség nélkül nyert Brazíliában, többek között Dominic Thiemet elintézve. Sao Paulóban és Budapesten elődöntőzött, Madridban legyőzte a monte-carlói finalista Dusan Lajovicot és a sérülésből visszatérő Juan Martin del Potrót is. Grand Slam-tornán először jutott harmadik fordulóba pályafutása során, de mostani önbizalomszintjét mutatja, hogy két sima győzelmen van túl. Nishikorinak sem lesz könnyű dolga.

+1 Babos Tímea/Fucsovics Márton-Manon Arcangioli/Tristan Lamazine

Inkább szolgálati közlemény, hogy a 12-es pályán megkezdi szereplését a 2020-as nyári olimpiára készülő Babos Tímea-Fucsovics Márton kettős a vegyes párosok között, méghozzá a szabadkártyás Arcangioli-Lamasine francia duó ellen.