Salakblog - Mit adott nekünk Wimbledon?
Mit adott nekünk Wimbledon?

2017/07/02 09:54

Januárban összegyűjtöttünk néhányat az Ausztrál Open számunkra legemlékezetesebb vagy legkedvesebb mérkőzéseiből, és májusban így tettünk a Roland Garros esetében is. Folytatjuk sorozatunkat és felidézzük kedvenc wimbledoni meccseinket a füves Grand Slam elmúlt évtizedeiből.

Mit adott nekünk a Roland Garros? | Hosszabbítás

Januárban összegyűjtöttünk néhányat az Ausztrál Open számunkra legemlékezetesebb vagy legkedvesebb mérkőzéseiből, és most így teszünk a hétfőn a selejtezőkkel már elrajtolt Roland Garros esetében is. Időutazás az 1990-es évekbe és a közelmúltba, személyes történetekkel gazdagítva.

Fontos leszögeznünk, hogy az előző két listához hasonlóan ez is csak egy szubjektív összeállítás, nem a hivatalos kánon, főleg, mert nincs olyan. Kánonok vannak, ez egy a sok közül, e sorok írójának kedvenc/legemlékezetesebb meccseit tartalmazza.

1980, férfi döntő, Björn Borg-John McEnroe 1:6, 7:5, 6.3, 6:7 (16-18), 8:6

A 37 évvel ezelőtti londoni finálét - amelyet csak később néztünk vissza, mert egy évvel később születtünk -minden idők egyik legnagyobb mérkőzésének, sőt, egyesek a 20. század legemlékezetesebb sporteseményének tartják, a torna hivatalos youtube-csatornáján egy 26 perces összefoglalót láthatunk belőle. Borg 24 éves volt akkor és az volt zsinórban az ötödik wimbledoni döntője, addig mindegyiket megnyerte. A második kiemelt, 21 esztendős McEnroe-nak ez volt az első szereplése a torna utolsó fázisában. A partit végül öt játszmában, 1:6, 7:5, 6:3, 6:7 (16-18), 8:6-ra Borg nyerte meg. A negyedik szett rövidítésében McEnroe öt meccslabdát hárított.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, film is készül kettejük rivalizálásáról, a svéd klasszist honfitársa, Sverrir Gudnason alakítja majd, míg az amerikai zsenit Shia LaBeouf formálja meg, mellettük feltűnik többek között a karakterszínészek svéd királya, Stellan Skarsgard is. A filmet ősszel mutatják be az európai mozik.

Idén jön a Borg/McEnroe film is | Hosszabbítás

A szeptembert a US Open miatt várták eddig a tenisz szerelmesei, idén kapunk két olyan filmet is, amire kíváncsiak lehetünk ősszel. Csütörtökön mutattuk meg a Nemek csatája ( Battle of the Sexes) című film első előzetesét, mely Billie Jean King (Emma Stone) és Bobby Riggs (Steve Carell) 1973-as, egymás elleni mérkőzését veszi alapul.

1996, férfi negyeddöntő, Richard Krajicek-Pete Sampras 7:5, 7:6, 6:4

Ültünk nagynénénk vidéki házában, a nyaralásunk fénypontja lett volna akkori kedvencünk, Pete Sampras sorozatban elért negyedik wimbledoni sikere. Ehhez képest az amerikai háromszoros címvédőként már a negyeddöntőben búcsúzott, mert a későbbi győztes Richard Krajicek három játszmában legyőzte őt. A holland elleni volt Sampras egyetlen (!) veresége Wimbledonban 1993 és 2001 között. 1993 és 2000 között ő volt Wimbledonban ura, nyolc éven belül hétszer is diadalmaskodott.

1997, 3. forduló, Tim Henman-Paul Haarhuis 6:7 (7-9), 6:3, 6:2, 4:6, 14:12

20 éve egy pazar ötszettes partit kaptunk a britek örök reménységétől és a nála nyolc évvel idősebb hollandtól. Tim Henmannek sosem sikerült megnyernie a Wimbledont, az elődöntőig viszont négyszer is eljutott (1998, 1999, 2001, 2002). 1997-ben a negyeddöntőben Michael Stich jelentette számára a végállomást, de előtte, a 3. fordulóban kaptunk egy szédületes mérkőzést, amelyet döntő játszma 14:12-re nyert meg. Haarhuis meccslabdáig is eljutott a 93 perces (!) ötödik szettben, 5:4-nél, de elpuskázta a nagy lehetőséget. Ilyen hangulat nem sűrűn volt Wimbledonban, mint ezen a mérkőzésen, amelyen 14 ezren szurkoltak Timnek, Henman is azt nyilatkozta utána, hogy sosem tapasztalt még ehhez hasonló atmoszférát.

2001, 4. forduló, Roger Federer-Pete Sampras 7:6, 5:7, 6:4, 6:7, 7:5

Éppen cikkünk megjelenésének napján volt 16 éve ez a mérkőzés. Egy legenda és a később minden idők legjobbjává lett klasszis találkozója, a két legnagyobb kedvencünké. A 19 éves, 15. kiemelt Federer itt robbant be végleg a köztudatba, miután egy ötjátszmás - ez volt az amerikai első, ötszettes veresége Londonban -, rendkívül magas színvonalú mérkőzésen búcsúztatta az első helyen rangsorolt Samprast, Wimbledon hétszeres bajnokát. Roger 11 esztendős volt, amikor Pistol Pete először nyert itt tornát, és ő volt a svájci egyik legnagyobb kedvence. Sampras 2000-ben diadalmaskodott itt hetedszer, mint később kiderült, utoljára. Londoni, végtelennek tűnő története véget ért, egy másiké viszont éppen itt kezdődött el - és tart még ma is -, Federer ezzel a csodálatos sikerrel indult el egészen elképesztő útján.

"Roger Federer vagy, ha éppen egyik gyerekkori kedvenced, egy legenda legyőzésével veszed át a stafétabotot - éppen tőle -, és mutatod meg, hogy te következel. Ha beteljesíted, sőt, felülmúlod az éppen legyőzött ellenfeled jóslatát: “Te leszel az utódom.” - ahogy írtuk Federerről szóló cikkünkben, idén januárban.

2001, férfi döntő, Goran Ivanisevic-Patrick Rafter 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7

Minden idők egyik legemlékezetesebb tornagyőzelme volt Goran Ivanisevicé. Korábban három wimbledoni döntőt is elveszített a horvát, de 2001-ben nem akadt nála jobb, 30 éves korára megszerezte első és egyetlen Grand Slam-sikerét. Az övénél alacsonyabb aktuális világranglistás hellyel (125.), és szabadkártyával sem nyert senki rajta kívül Wimbledonban. Szinte mindenki neki drukkolt a fináléban, amely nagyszerű meccset hozott Patrick Rafter ellen. Sosem felejtjük, ahogy Goran fohászkodik, hogy "csak ez sikerüljön!", majd sírva rogy a földre, miután az ausztrál a hálóba üti a meccslabdát. "Rengeteg ausztrál és horvát szurkoló volt a nézőtéren, olyan volt, mint egy focimeccs" - mondta utólag a horvát.

2005, női döntő, Venus Williams-Lindsay Davenport 4:6, 7:6 (7-4), 9:7

Az egyik legjobb wimbledoni női finálé volt ez, amelyen Venus a harmadik wimbledoni trófeáját gyűjtötte be a '99-es bajnok Davenport ellen, aki meccslabdáig is eljutott, mégis kikapott. Az idősebbik Williams testvér az elődöntőben a címvédő Maria Sharapovát búcsúztatta. 2 óra 45 percig gyűrte egymást a két amerikai, akik közül Davenport volt az aktuális világelső, Venus pedig csak a 14. kiemelt, mégis ő nyert, pedig Davenport 4:2, 40-15-re vezetett a döntő játszmában.

2008, férfi döntő, Rafael Nadal-Roger Federer 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7

Instant klasszikus, mint a Beatles lemezei. A 2005-ös Marat Safin-Roger Federer Ausztrál Open-elődöntő, és néhány Sampras-Agassi csata mellett ez a legjobb teniszmeccs, amit valaha láttunk. Esőszünetek tarkították ezt az örökké emlékezetes, öt zseniális szettbe torkolló meccset, amelyen Nadal megszakította Federer ötös sorozatát, a svájcinak nem jött össze a zsinórban elért hat siker Wimbledonban. 4 óra 48 percen át láthattuk kettejük varázslatát, ez volt a spanyol első, nem a Roland Garroson elért Grand Slam-győzelme. Wimbledon hivatalos youtube-csatornáján egy 31 perces összefoglalót láthatunk a partiról. Epic.

2009, női elődöntő, Serena Wiliiams-Elena Dementieva 6:7 (4-7), 7:5, 8:6

Peking olimpiai bajnoka, Elena Dementieva élete egyik legnagyobb meccsét játszotta Serena ellen a 2009-es elődöntőben. A második játszmában, 5:4-es vezetésénél meccslabdához jutott az orosz, de elhibázta. 2 óra 49 percen át élvezhettük kettejük csatáját, az Open era leghosszabb wimbledoni elődöntőjét produkálták hőseink. "Elena nagyszerűen játszott, mi pedig egy csodálatos meccsel ajándékoztuk meg a közönséget." - mondta később Serena, aki a 2008-as ötkarikás játékok negyeddöntőjében kikapott Dementievától. Egy évvel később visszavágott.

2009, férfi döntő, Roger Federer-Andy Roddick 5:7, 7:6 (8-6), 7:6 (7-5), 3:6, 16:14

Döbbenetes mérkőzés volt a 2009-es döntő, amelyet Pete Sampras is a helyszínen tekintette meg, öltönyben, napszemüvegben ülve, több, mint testőrként (az alábbi, 25 perces, hivatalos összefoglalóban 17:53-nál). Federer a 15. Grand Slam-tornagyőzelmét aratta, amivel megelőzte Samprast, és ezzel ő lett minden idők legeredményesebb férfi teniszezője. Federer több, mint 100 (!) nyerőt ütött. Egy évvel ezelőtt öt szettben kapott ki Roger a fináléban Nadaltól, most öt játszmában nyert - az utolsóban 30 game-et produkáltak a felek -, egymás után játszott két hihetetlen döntőt. Sampras is le volt nyűgözve az élménytől: „Remek döntő volt, Andy fantasztikusan játszott, de Roger nagy bajnok és megérdemli a győzelmet. Akár 17-18 Grand Slam-tornát is megnyerhet, ha egészséges marad. Mindent elért, de megvan a hite és az akarata: egy ikon és legenda, külön fejezet a sport történetében”. Neki legyen mondva.

2010, 1. forduló, John Isner-Nicolas Mahut 4:6, 6:3, 7:6, 6:7, 70:68

70:68-as döntő játszma!!! Ki gondolná, hogy Wimbledon történetének egyik legfantasztikusabb mérkőzése egy első fordulós parti a 18-as pályáról. Pedig így van. Valószínűleg mindenki emlékszik rá, aki látta, hogy hol volt ebben a három napban (!), 11 óra és 5 percével a tenisz történetének leghosszabb mérkőzését nézve. Mi az akkori albérletünkben és a munkahelyünkön néztük a meccset felváltva, közben Facebookon, Twitteren és telefonon értekeztünk róla a barátainkkal és különböző családtagjainkkal. Amíg élünk, nem feledjük.

Száznyolcvanhárom játék: Isner-Mahut | Hosszabbítás

Akadnak legendás meccsek a tenisz történetében. Olyanok, amelyekre mindenki emlékszik, kivétel nélkül mindenki. Ha az elmúlt évek legendás meccsei közül kell válogatnunk, nagyon hamar szembejön velünk A MECCS. John Isner és Nicolas Mahut klasszikusa, egy olyan mérkőzés, amiről még a döntő-szettben-nincs-tie-break tornákon sem képzeltük volna, hogy megvalósulhat.