Salakblog - Megvan Sharapova 600. győzelme, de továbbment Federer és Nadal is
Megvan Sharapova 600. győzelme, de továbbment Federer és Nadal is

Kálmán LaciKálmán Laci
2019/01/16 16:23

A szerdai játéknapon egy árnyalattal hűvösebb idő köszöntött Melbourne-re, még néhány csepp eső is esett. Az időjárásváltozás azonban nem borította a papírformát, és az igazán nagyok egy kivétellel továbbjutottak. Ez a kivétel a kétszeres Grand Slam-döntős Kevin Anderson, akit Frances Tiafoe győzött le. Továbbment azonban a férfiaknál Roger Federer, Rafael Nadal és Marin Cilic is, a hölgyeknél pedig Caroline Wozniacki, Sloane Stephens, Angelique Kerber, Petra Kvitova és Maria Sharapova is.
Összefoglalónk következik.

Federer mintha csak saját maga ellen játszott volna

"Érettebb vagyok, de okosabbnak is kell lennem" - mondta Dan Evans a Roger Federer elleni második fordulós meccse előtt. A játéka valóban érettséget mutatott, a brit játékos ugyanis mindent megtett, amit megtehetett annak érdekében, hogy szoros meccset vívjon a címvédővel. Hogy mást ne mondjunk, az első szettben mindössze három ki nem kényszerített hibát vétett, ám ez sem volt elég, hogy szettet fogjon a svájci ellen. Sőt, az sem, hogy 5-3-as előnyben is volt már a tie-breakben. Innen ugyanis Federer zsinórban négy pontot nyert, és ezzel behúzta az első szettet.

A másodikban végig jobban állt a svájci, 5:3-nál két játszmalabdája is volt fogadóként, ám a brit keservesen ugyan, de hozni tudta az adogatását. Ezt követően Federer nem tudta kiszerválni a szettet, többek között egy kettős hibának, valamint egy csodás Evans fonák kereszt elütésnek köszönhetően. Ez a szett is tie-breakbe torkollott, a svájci ezúttal is jól állt, és most meg is tudta tartani, amivel 2-0-ás előnybe került. A harmadik szettre a brit elfogyott egy kicsit, volt, hogy például 40-0-ről nem tudta hozni az adogatását. Federer pedig egyre inkább elemében volt, és simán lezárta a meccset.
"Amikor Dan Evans ellen játszom, olyan, minta saját magam ellen játszanék" - mondta Federer. "Olyan, mintha a tükörképemet láttam volna. Úgyhogy azt a kérdést kellett föltennem, vajon hogyan teniszeznék önmagam ellen. Mindketten jól játszottunk, nehéz volt fölülkerekednem, de végül sikerült."

A nap egyetlen igazi meglepetése

A nap talán legnagyobb, sőt, igazából egyetlen szenzációja Kevin Anderson kiesése. Nem mintha a rendkívül tehetséges Frances Tiafoe-tól nem lehetne éppen kikapni, de az utóbbi időben a dél-afrikai olyan magabiztosan hozta a korai fordulós GS-meccseit, hogy a mai vereség nem igazán volt benne a pakliban. De úgy tűnik, Ausztrália mumus, ugyanis tavaly itt már az első körben búcsúzott. Az igazsághoz az azért hozzátartozik, hogy Anderson jobb könyökét ápolni kellett meccs közben.
"Rendkívül sokat jelent nekem ez a győzelem" - mondta Tiafoe. "Tavaly háromszor kaptam ki Kevintől, és most is szett- és break-hátrányban voltam. Azt hittem, megver negyedszer is, de sikerült fordítanom. Ezt most rettenetesen akartam."

Két nap, tíz szett, két továbbjutás

Roberto Bautista Agut volt az, aki ellen könnyen lehet, hogy a búcsúmeccsét játszotta Andy Murray az első fordulóban. Nem akármilyen ötszettest húzott be a spanyol, ma azonban újra egy rendkívül veszélyes ellenfél, John Millman várt rá. Az ausztrál ugyanazt csinálta ellene, mint Murray, azaz 0-2 után kiegyenlített, és döntő játszmára kényszerítette a spanyolt. Ő azonban ismét a maga javára fordította a meccset, így két ötszettes után ugyan, de ott van a harmadik fordulóban.

Rafa dominál, működik az új szerva

Rafael Nadal tökéletesen hozta le a második körös meccsét is, és sima háromban legyőzte az ausztrál Matthew Ebdent. Sem sérülés, sem meccshiány nem látszott rajta, úgyhogy gond nélkül megoldotta a feladatot. Volt néhány szoros és feszült gém az elején, ellenfelének breaklabdája is volt az első játszma közepén, onnantól azonban Rafa dominált, és nem lehetett megállítani.
"Jó meccset játszottam" - mondta Nadal. "Annak külön örülök, hogy a szervám kiválóan működött, és, hogy ezen kívül is szinte mindent úgy csináltam, ahogy szerettem volna. Az adogatás nagyon fontos volt, ahogy az azt követő első ütés is. Örülök, hogy jó sok nyerőt szórtam tenyeressel."

Demon nem akart veszíteni

Kis híján búcsúzott a hazaiak egyik nagy-nagy tehetsége, Alex de Minaur. A 19 éves ausztrál végül is megoldotta, de korántsem úgy, ahogy szerette volna. Minden úgy indult a svájci Henri Laaksonen ellen, ahogy arra számítani lehetett, és De Minaur csakhamar kétszettes előnybe került. Elbukta azonban a következő játszmát lezáró tie-breaket, a svájcit pedig továbbvitte a lendület, és kiegyenlített. A döntő szettben azonban Demon a rá jellemző szívvel és lélekkel, valamint a közönség maximális támogatásával kiharcolta a továbbjutást.
"Ez egy nagyon különleges győzelem a számomra" - mondta De Minaur. "Mindenekelőtt köszönöm nektek srácok, nem lehetek elég hálás azért a drukkolásért, amit itt most nyújtottatok."
Arra a kérdésre, hogy mi futott át az agyán, amikor ráfordultak az ötödik szettre, azt mondta, hogy "Nem akartam veszíteni. Nyomtam magamon egy reset gombot, próbáltam pozitív maradni, és harcolni minden labdáért."

Stephens felőrölte Babost

Babos Timi a korábbi US Open-bajnoknő, Sloane Stephens ellen lépett pályára. Sejthető volt, hogy nem lesz könnyű dolga akár csak egy szoros szettre sem, ugyanis az amerikai amellett, hogy kiváló védekező játékos, rendkívül agresszív is tud lenni, ha kell. Nagyon jól érzi, hogy mit kell játszani az adott ellenféllel szemben. Mivel Timi egyértelműen támadó szellemben lépett fel, Stephens elsősorban az első osztályú védekező teniszét vette elő, amivel az első szett közepétől fokozatosan felőrölte a magyar lányt

Akik bírják a nyomást

Asleigh Barty egyelőre állja a sarat, és hozza azt, amit az ausztrál közönség vár tőle, és persze ő is magától. A mai napon a kínai Wang Yafan ellen győzött 6:2, 6:3 arányban. Barty remekül adogatott, összesen hét ászt szórt, és összességében nem sok esélyt adott ellenfelének. A 15. kiemelt zsinórban harmadszor jutott be a harmadik fordulóba, ahol majd Maria Sakkarival mérkőzik. Caroline Wozniacki, Bartyhoz hasonlóan rendkívül jól kezeli a nyomást. A dán életében először vágott címvédőként neki egy Grand Slam-tornának, ám a teher egyelőre nem látszik a játékán, ugyanis sima két szettben verte Johanna Larssont.

Meglepetések, némi szódával legalábbis

Némi meglepetés, bár az orosz játékerejét ismerve talán nem is annyira, hogy Anastasia Pavlyuchenkova legyőzte a tavalyi évben komoly eredményeket hozó, kilencedik kiemelt Kiki Bertenst. A holland lány kezdett jobban, de az orosz stabilabb játékának köszönhetően fordítani tudott. Nem várt eredmény az is, hogy a kiemelt Donna Vekic nem bírt a szabadkártyás ausztrál Kimberly Birrell-lel. Vehetnénk meglepetésnek a 24. kiemelt Lesia Tsurenko búcsúját is, ám, aki követi a teniszt, az tudja, hogy a 17 éves amerikai Amanda Anisimova milyen iszonyatosan tehetséges, így bőven benne volt a győzelme a pakliban. Két nappal ezelőtt megnyerte élete első GS-főtáblás meccsét, ma hozzátette a másodikat.

Meki, Nuti, Shopping

A nap nyilatkozata nálunk Aliaksandra Sasnovich nevéhez fűződik. A fehérorosz lány humoros kedvében volt, miután 6:3, 6:3 arányban legyőzte Anett Kontaveitet. Amikor megkérdezték, hogy készül majd a következő meccsére, a következőket felelte:
"Elmegyek kajálni a McDonald's-ba, meg eszem egy kis Nutellát is... Neeem, csak viccelek, természetesen elmegyek vásárolni."

Honfitársnője, a tehetségtől duzzadó Aryna Sabalenka legyőzte a brit Katie Boultert. A fehérorosz lány teljesen más szintet képviselt, mint ellenfele, és a következő fordulókban bárki számára komoly fenyegetést jelenthet.

Sharapova 600. győzelme

A nap legutolsó meccsén Maria Sharapova a svéd Rebecca Peterson ellen lépett pályára. Az orosz, aki az első körben még gémet sem vesztett, ma is csak egy árnyalattal engedte közelebb ellenfelét a továbbjutáshoz. Stabil volt, jól adogatott, hibázgatott ugyan, de sosem fontos helyzetben. Ez volt MaSha pályafutása 600. profi győzelme. Komoly ellenfele lehet Wozniackinak a következő körben.

A fiúknál a nagyok közül továbbment Stefanos Tsitsipas, Tomas Berdych, akire most megint érdemes figyelni, Marin Cilic, Karen Khachanov és Grigor Dimitrov is. A lányoknál Angelique Kerber és Petra Kvitova simán, míg Belinda Bencic döntő szettes meccsen jutott tovább.

Az Ausztrál Open harmadik játéknapjának teljes eredménysorát ITT, a csütörtöki játékrendet pedig ITT találjátok.