Salakblog - Már csak az egyik idei Grand Slam-győztes helye kérdéses a WTA-vb-n
Már csak az egyik idei Grand Slam-győztes helye kérdéses a WTA-vb-n

Németh DánielNémeth Dániel
2019/09/30 12:59
A friss US Open-győztes Bianca Andreescu és a wimbledoni bajnok Simona Halep is kvalifikálta magát a sencseni WTA-világbajnokságra. Miután Ashleigh Barty és Karolina Pliskova már korábban biztosította a helyét egyéniben az október 27-én kezdődő tornán, már csak négy hely kiadó. A párosok mezőnye egy kanadai-kínai duóval bővült.

Ha nem jön közbe valami váratlan esemény, Simona Halep és Bianca Andreescu is ott lesz az év végi világbajnokságon, hétfőn ugyanis a WTA bejelentette, hogy mindketten kvalifikálták magukat a tornára. Ezzel az is eldőlt, hogy az idei négy Grand Slam-győztesből három megváltotta a jegyét Sencsenbe, egyedül az Ausztrál Open idei bajnokának, a hektikusan teljesítő Naomi Osakának kérdéses a helye. A japán teniszező jelenleg ötödik helyen áll a 2019-ben gyűjtött pontok alapján, vagyis a korábbi világelsőnek is jó esélye van a kvalifikációra.

Halep kiegyensúlyozottságát jelzi, hogy zsinórban a hatodik alkalommal került be az adott év nyolc legjobb játékosa közé, ezek közül egyedül a tavalyit hagyta ki, hátsérülés miatt. 2014-ben, élete első világbajnokságán egészen a döntőig menetelt (ráadásul a csoportban Serena Williamset is legyőzte), ezt a teljesítményt azóta sem tudta megismételni. Az idei eredményei közül a wimbledoni győzelem magasan kiemelkedik - főként, hogy füvön korábban nem feltétlenül tartozott a legjobbak közé - ezen kívül a dohai és madridi döntőjét érdemes megemlíteni.

"Óriási megtiszteltetés, hogy kijuthattam a WTA-vébére" - mondta a korábbi világelső. "Minden évben kimondott célom, hogy ott legyek, ezúttal is izgatottan várom a versenyt. Sencsenben is játszottam már, nagyszerű volt a közönség."

Izgalmas kérdés lesz, mire megy a vébén a nagy meccsein rendre extrát nyújtó Andreescu a világ legjobbjai ellen. A fiatal kanadai 11-0-s mérleggel rendelkezik a top 10-esek és a korábbi világelsők ellen, ráadásul ezeket a győzelmeket többnyire rangos tornákon gyűjtötte be. 2019-ben Indian Wellsben, Torontóban és a US Openen sem talált legyőzőre, a kemény pályás mérlege pedig egészen szédületes: 40 győzelem mellett csak 4 alkalommal kapott ki. Egy erős hajrával, de főleg egy jó világbajnoki szerepléssel akár az év végi világelsőséget is megkaparinthatja.

Legutóbb 2009-ben volt hasonlóan fiatal résztvevője a tornának, akkor Caroline Wozniacki szintén 19 évesen kvalifikálta magát. "Elképesztő éven vagyok túl, alig várom, hogy pályára léphessek a világbajnokságon. Mindig is arról álmodoztam, hogy egyszer ott leszek ezen a tornán, és nagyon büszke vagyok a csapatommal elvégzett munkára, ami eljuttatott minket idáig" - nyilatkozta Andreescu, aki Carling Bassett-Seguso, Helen Kelesi és Eugenie Bouchard után a negyedik kanadai játékos lett, aki kijutott a vébére.

Jelenleg még négy hely kiadó az egyesek között a nőknél. Osakát már említettük, és ha a japán lány állandósítani tudja az Oszakában mutatott teljesítményét, minden bizonnyal ott lesz a nyolcban év végén is. Őt a szezont rendkívül erősen kezdő Petra Kvitova követi, majd az ötszörös világbajnok Serena Williams. Jelen állás szerint a címvédő Elina Svitolina nyolcadik helyen, éppen, hogy becsúszna az indulók közé. Az ukrán teniszezőnek Belinda Bencicre és Kiki Bertensre kell leginkább figyelnie, ők állnak a 9. és a 10. helyen.

Bővült a párosok mezőnye is, a Barbora Strycova/Hsieh Su-Wei, Elise Mertens/Aryna Sabalenka és Babos Tímea/Kristina Mladenovic duó mellett Gabriela Dabrowski és Xu Yifan is ott lesz Sencsenben. A kanadai-kínai kettős az előző két világbajnokságon is ott volt, tehát viszonylag rutinos vébészereplőnek számít. 2017-ben és 2018-ban is a negyeddöntő jelentette a páros számára a végállomást, tavaly épp a későbbi győztes Babos-Mladenovic kettőstől kaptak ki.