Salakblog - Jöhet a Federer-Kyrgios, de Djokovic és Sharapova is simán továbbment
Jöhet a Federer-Kyrgios, de Djokovic és Sharapova is simán továbbment

Kálmán LaciKálmán Laci
2018/08/31 11:33

A US Open negyedik játéknapján egy halom olyan dolog történt, melyekre nagyban mertünk volna akár fogadni is előre. A hőség továbbra is tombolt, olyannyira, hogy még Roger Federerről is patakzott az izzadság, amikor interjút adott a meccse után. Azt is lehetett gyanítani, hogy a svájci továbbjut majd Novak Djokoviccsal egyetemben. Azt is sejthettük, hogy Benoit Paire odacsap majd egy-két ütőt, ahogy azt is, hogy Nick Kyrgios körül lesz majd valami balhé. Sőt, az sem rengette meg a világot, hogy Caroline Wozniacki búcsúzott a második körben. Félreértés ne essék, ettől még ez egy rendkívül izgalmas nap volt, csudajó meccsekkel, ám a legextrább talán mégis az volt, hogy az amúgy is feltűnési viszketegségben szenvedő némiképp túlzott szereplési vágytól fűtött mérkőzésvezető, Mohamed Lahyani még önmagához képest is komoly szeletet vett el a negyedik játéknap tortájából. Jöjjenek a részletek.

A Grand Slam-bajnokok Wozniacki kivételével megoldották

Petra Kvitova egyike volt a nap első győzteseinek. Előbb villámrajtot vett a kínai Wang Yafan ellen, 4:1 is volt már a javára az első szettben, utána azonban szétesett a koncentrációja, az ellenfele felzárkózott, és a cseh lány csak ez után a vargabetű után tudta hozni a szettet. A másodikban már nem volt kihagyás, így összességében viszonylag könnyen továbbjutott. Ellenfele majd Aryna Sabalenka lesz, aki a New Yorkba most visszatérő Vera Zvonarevát verte. Az elmúlt héten New Havenben bajnok fehérorosz lány komoly meccset rakhat majd a pályára Kvitovával. Érdemes lesz rájuk figyelni.

Angelique Kerber iskolapéldáját mutatta be annak, amit egy profi, többszörös GS-győztes teniszezőnek - kiváltképp ekkora hőségben - nem  szabad csinálnia. 6:2, 5:2 arányban vezetett Johanna Larsson ellen, meccslabdája is volt, ám végül 7:5 arányban elbukta a második játszmát. A döntő szettben aztán a legfontosabb pillanatokban ő volt az összeszedettebb, ami elég volt ahhoz, hogy ugyan bő másfél órányi túlórával, de hozza a meccset. Dominika Cibulkovával játszik majd a következő körben, aki hozzá hasonlóan, szintén döntő szett 6:4-gyel jutott a következő fordulóba.

A tavalyi Garros-bajnoknő, Jelena Ostapenko alaposan megizzadt, és nem csak a New Yorkot sújtó iszonyatos hőség miatt az amerikai Taylor Townsend ellen. A lett lány jó szokása szerint ütött egy rakat nyerőt, szám szerint 52-t, mivel azonban szinte ugyanennyit hibázott is, 47-et, csak nagyon komoly küzdelem árán tudta kiharcolni a továbbjutást. Ostapenko majd Maria Sharapova ellen folytatja, mivel az orosz 6:2, 7:5 arányban kiejtette Sorana Cirsteát. MaSha iszonyatosan elszánt , ez látszik minden mozdulatán, és olyan brutális nyerőket szórt , hogy a fal adta a másikat. A 2006-os bajnoknő egyelőre magabiztosan menetel előre, kérdés tud-e majd emelni a színvonalon, vagy legalább tartani azt, amikor a legjobbakkal kerül szembe.

Roger Federer a mindig trükkös, az ütővel hol művészként, hol barbárként bánó Benoit Paire ellen lépett pályára. A svájci némiképp visszafogott tenisszel, több hibát, mint nyerőt ütve, de a kulcspillanatokban hibátlanul koncentrálva húzta be az első játszmát. A másodikban nyílt az olló kettejük között, Federer egyre jobban adogatott, és egyre kevesebbet is hibázott, Paire pedig elkezdte odavagdosni az ütőit , de magához képest mérsékelt hevülettel. Az volt a legjobb, mikor egy labdameneten belül mindketten brillíroztak . A francia a maga szintjén még küzdött is a harmadik szettben, és összességében is elég sokat esett-kelt a győzelemért, ám a svájci profin megoldotta a meccs végét is. Jöhet a szinte mindig szoros, tie-breakekkel tűzdelt  Federer-Kyrgios a következő körben.

"Nagyon nem ugyanaz Paire ellen játszani, mint sokan mások ellen"  - mondta Federer, akiről a megszokottól eltérően most ömlött a víz. "Rettenetesen kell koncentrálni, és gyakran fölül kell bírálni magad. Most nagyon izzadok, de persze örülök, hogy ott vagyok a következő körben és Kyrgiosszal játszhatok. Volt néhány brutális meccsünk az elmúlt években, hatalmas szervája van, és hihetetlenül tehetséges, és a pályán kívül egy nagyon jó fej srác. Már alig várom a meccsünket."

Marin Cilic a torna eddigi legsimább meccsén bucira verte a lengyel Hubert Hurkaczot. Ellenfele a fiatal bajnokjelöltek csatáját négy játszmában megnyerő Alex de Minaur lesz a következő körben. A még csak 19 éves ausztrál az amerikai Frances Tiafoe ellen tudott győzni. De Minaur egészen döbbenetes. 208.-ként kezdte a szezont, most 45., úgyhogy ezzel a (minimum) harmadik fordulóval tuti top 40-es lesz bő egy hét múlva.

Novak Djokovic két sima szett után, és egy harmadik elé betett egy szorosat is Tennys Sandgren ellen. Ő maga is elismerte, hogy elment a koncentrációja a meccs közepén, ugyanakkor hozzátette, hogy fizikálisan ezúttal semmiféle problémája nem volt. Ezt a tényt mondjuk ez a pont  is kellőképpen alátámasztja. A Györe Laci-t búcsúztató Richard Gasquet-vel meccsel majd a következő körben.

Akár a nap meglepetéseként is felvezethetnénk a második kiemelt Caroline Wozniacki kiesését az ukrán Lesia Tsurenko ellenében. Azonban a dán formáját elnézve az elmúlt hetekben, bőven benne volt a pakliban, hogy nem éri meg a második hetet. Az ukrán lány majd Katerina Siniakova ellen folytathatja. Wozniacki kiesése egyébként azt jelenti, hogy a nőknél az első két kiemelt még a harmadik körig sem jutott el. Simona Halep és ő is a felújított Louis Armstrongon véreztek el.

"Azt hiszem, Wimbledonban is van 'bajnokok temetője', lehet, hogy itt ez a pálya lesz az"  - mondta Wozniacki a meccs után.

Kyrgios és Lahyani kétszemélyes drámája elvitte a show-t

Nick Kyrgios a Pierre-Hugues Herbert elleni meccs elején baromira nem akart semmit, és megcsinálta a maga szokásos cirkuszát. Ezen nem volt szabad meglepődnünk, hisz ha ő van a pályán pontosan tudjuk, hogy bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is. Akár meccsen belül is. Szett- és breakkhátrányban hívta a trénert, pedig kutya baja volt.

"Hívom a trénert, aztán visszalépek"  - ezt a mondatot csípték el  az ausztráltól. Hívta is, kedélyesen elbeszélgettek, még a mérkőzésvezető, Mohamed Lahyani is szerepet tévesztett  váltott, és lejött a székéből, hogy amolyan mentorként vagy motivátorként megpróbálja játékra bírni Kyrgiost. Teljesen abszurd jelenet volt, de a dolog bejött, az ausztrál ugyanis visszajött breakhátrányból és rövidítésben hozta a második játszmát, a meccs hátralévő részében pedig már simázott. Mintha nem is ugyanaz az ember fejezte volna be a meccset, mint amelyik elkezdte.

Lahyani ténykedéséről Federer is elmondta a véleményét (a lenti videóban 5:37-től):
"Nem feladata a mérkőzésvezetőnek, hogy ilyen okból lemenjen a székéből. Véleményem szerint ezt nem lehet csinálni. Túl sokáig volt ott. Az efféle beszélgetések simán megváltoztathatják egy játékos hozzáállását, éppen ezért ez nem történhet meg újra."

A nők, köztük a tavalyi döntős, javarészt hozták a papírformát

Legelőször Naomi Osaka végzett a tegnapi napon, aki 6:2, 6:0 arányban lemosta Julia Glushkót, igaz az ukrán lány nem volt teljesen egészséges. Gondba került viszont a 11. kiemelt Daria Kasatkina. Simán bukta az első szettet, utána úgy tűnt magára talál, és adogathatott a másodikért, végül azonban ezt nem tudta megoldani, és a rövidítés elvesztésével búcsúzott az idei US Opentől. Legyőzője, Aliaksandra Sasnovich lesz majd Osaka ellenfele a következő körben.

Sima első szettet követően gondba került a hatodik kiemelt francia Caroline Garcia. Az olimpiai bajnok Monica Puig ugyanis egy hasonlóan egyoldalú játszmával kiegyenlített. És, ahogy az lenni szokott, egy szoros döntő szett következett, ahol a francia lány végül érvényre juttatta az akaratát és továbbjutott. Bűnrosszul kezdett Kristina Mladenovic Carla Suárez Navarro ellen, ám a katasztrofális első szett után kiegyenlített. A döntő szettben azonban a spanyol lány akarata érvényesült, így ő van ott a legjobb 32 között.

Kiki Bertens továbbra is kiváló formában. A Cincinnatiben bajnok holland lány a fiatal amerikai Francesca Di Loreznzót verte a második körben, és eddig mindösszesen csak egy bő szettnyi gémet veszített a két forduló során. Ellenfele majd Genie Bouchard helyett  Marketa Vondrousova  lesz. A cseh lány ugyanis sima két szettben verte a selejtezőből induló, szebb napokat látott, de a teniszt mostanság újra komolyan gondoló kanadait.

A tavalyi döntős, Madison Keys sima kettőben verte honfitársnőjét, Bernarda Perát. Egyelőre simán menetel a ranglista 14.-je, leghamarabb papíron a negyedik körben lehet majd gondja Angelique Kerber ellen. Ahhoz azonban előtte túl kell még jusson a szerb Aleksandra Krunicon a következő fordulóban.

Carreno Busta a legmagasabban rangsorolt kieső a férfiaknál

Mikhail Kukushkin egy szoros első szett után összességében simán verte a koreai Hyeon Chungot. A kazah majd a Fabio Fogninit kiejtő John Millmannel játszik a következő körben. Az olasz meglehetősen indiszponáltan indította a meccset, nem találta a helyét és a teniszét a pályán, simán el is bukta az első játszmát. Később valamelyest össze tudta magát szedni, de nem bírt a jóval kiegyensúlyozottabb ausztrállal.

Alexander Zverev két sima meccs után van ott egy Grand Slam harmadik körében. Ezt valahová fel kell írni. Az ő szintjén, az ő ranglistájával ez volna a normális, csak épp nem ezt szoktuk meg. Ha sikerül is több kört mennie, általában azt is csak vért izzadva. Az első forduló is tükörsima volt, és ezúttal sem volt gondja Nicolas Mahut ellen. Ez pedig azt jelenti, hogy az elmúlt három napban épp annyi meccset nyert a US Openen, mint eddig pályafutása során összesen. Kettőt. Hogy ez már a Lendl-hatás volna? Nehéz megmondani, de tény, a német fiú Grand Slam-tornán eddig kevésszer volt ennyire összeszedett, mint most. Philipp Kohlschreiber ellen bizonyíthat a következő körben.

David Ferrer után Julien Benneteau is végleg elköszönt a US Opentől. A spanyolnak az első kör és Rafael Nadal, a franciának a második és Jan Lennard Struff jelentette a végállomást. Toltak egy komoly ötszettest, úgyhogy méltóképpen búcsúzott a veterán, párosban Grand Slam-győztes, Benneteau. Ebbe a 'méltóképpen' dologba még az is belefért, hogy a francia egy szép Struff elütést követően, frusztráltságában, valamint a hőségtől is némiképp megzavarodva, letolta a sortját a bokájáig, megvillantva ezzel fekete alsóját. Vicces volt. A közönség is nevetett, a székbíró pedig nem figyelmeztetett. Struff a következő körben David Goffin ellen kísérli majd meg a továbbjutást. Az persze ezt a jelenetet figyelembe véve is egy érdekes kérdés, hogy Alize Cornet vajon miért nem fordíthatta meg magán a polót, ha Benneteau még a gatyáját is letolhatta. Ráadásul úgy, hogy ugye egyik eset sem térfélcserénél történt.

Remek meccsnek ígérkezett a Nishikori Kei-Gael Monfils találkozó. Minden bizonnyal az is lett volna, ha a francia teljesen egészséges. Így azonban, noha láthattunk pazar pontokat, mint ezt a csodás átemelést, a meccs nem egész két szett után véget ért, mert a franciának sérülés miatt fel kellett adnia. A japán következő ellenfele Diego Schwartzman lesz majd.

Lucas Pouille-t majdnem megtréfálta Marcos Baghdatis. Jó, a majdnem az túlzás, de a mérkőzés egyértelműen a ciprusi fölényével, és a francia elfogódott játékával indult. Az örökifjú Bagda behúzta az első szettet, azt követően azonban Pouille megnyugodott és viszonylag kényelmes játékkal kivívta a továbbjutást. A harmadik körös ellenfél papíron a 12. kiemelt Pablo Carreno Busta lehetett volna, aki azonban egy komoly ötszettesbe bonyolódott Joao Sousával. A spanyol azonban a döntő játszma elején kénytelen volt hívni a trénert, nem sokkal később pedig fel is adta a találkozót.

A negyedik játéknap teljes eredménysorát ITT találjátok.