Isten éltessen, Roger Federer!

Kálmán LaciKálmán Laci
2019/08/08 15:18
Roger Federer ma 38 éves. Bár huszonegy éve profi, és gyakorlatilag mindent elért, amit ebben a sportágban el lehetett, mégsem tűnik úgy, hogy lassítani akarna.

Számtalan elképesztő rekord fűződik a nevéhez. Hússzoros Grand Slam-győztes, ő a legidősebb játékos a top 50-ben, és a második legidősebb a 81. helyen álló Ivo Karlovic mögött a top 100-ban.

Ő maga ezidáig 1038 hetet töltött a világranglista első 100 helyének valamelyikén. Ez a szám megszakítás nélkül 1036, a kezdő dátum pedig 1999. október 11.

A top 10-ben összesen 872 hetet töltött, ami rekord az open érában. A második helyen Jimmy Connors áll 814 héttel.

A következőkben álljon itt 38 olyan pillanat, mely mérföldkőnek számított a svájci pályafutásában.

1997. szeptember 22. - A 16 éves Federer első alkalommal iratkozik föl a világranglistára, annak is a 803. helyére, miután 12 pontot szerez egy svájci szatellit-versenyen.

1998. július 5. - Roger 6:4, 6:4 arányban legyőzi Irakli Labadzét Wimbledonban, a juniorok versenyének döntőjében, amivel megszerzi pályafutása első és egyetlen junior Grand Slam-trófeáját.

1998. július 7. - A ranglista 702. helyén álló Federer részt vesz élete első ATP-szintű versenyén, Gstaadban. Első ellenfele, az argentin Lucas Arnold Ker 6:4, 6:4 arányban megveri őt a nyitófordulóban.

1998. szeptember 28. - Második ATP-meccsén, Toulouse-ban azonban már győztesen hagyja el a pályát a francia Guillaume Raoux legyőzésével.

1998. október 2. - Karrierje második ATP-tornáján eljut a negyeddöntőig, ott azonban vereséget szenved Jan Siemerinktől.

1999. március 15. - Federer bemutatkozik élete első ezres versenyén, Miamiban. Azonban rögtön az első körben megállítja őt a dán Kenneth Carlsen.

1999. május 25. - Első Grand Slam-meccsén fogni tudja az első szettet Pat Rafter ellen a Garroson, mivel azonban a következő hármat simán bukja, így kiesik.

1999. június 22. - A ranglista-103. Federer életében először játszhat a nagyok között Wimbledonban. Rögtön az első meccsén belebonyolódik egy ötszettesbe Jiri Novak ellen, melyet végül 2-1-es szettelőnyről elveszít.

1999. szeptember 20. - A svájci a 95. helyen debütál a top 100-ban.

1999. október 16. - Egy évvel azután, hogy lejátszotta első negyeddöntőjét Toulouse-ban, Roger ott van a bécsi torna elődöntőjében, melyet végül elveszít Greg Rusedskivel szemben.

2000. január 17. - Federer bemutatkozik az Ausztrál Openen, ahol megnyeri pályafutása első GS-meccsét Michael Chang ellen.

2000. február 14. - Lejátssza első ATP-döntőjét Marseille-ben, amelyet azonban döntő szett tie-breakben elveszít honfitársával Marc Rosset-val szemben.

2000. március 6. - Roger a 49. helyen debütál a top 50-ben.

2000. március 13. - Egy héttel azután, hogy bekerült a top 50-be, lejátssza karrierje legutolsó kvalis meccsét Indian Wellsben. Egyébként a selejtező második körében Leander Peas megveri őt döntő szett 6:4-re.

2000. március 20. - Federer Miamiban megszerzi a rekordnak számító 378 ezres győzelme közül az elsőt. Áldozata Justin Gimelstob.

2000. május 29. - Wayne Arthurs legyőzésével megvan az első Garroson aratott sikere is. Jelenleg 70 megnyert meccsnél jár Párizsban.

2000. augusztus 28. - Az akkor ranglista-40. svájci a US Openen is begyűjti az első győzelmét.

2001. február 4. - A harmadik döntőjét játszó Federer megszerzi az első trófeáját Milánóban. A francia Julien Bouttert győzi le döntő szett 6:4-re.

2001. június 6. - Az ATP-rangsorban ekkor 18. svájci első GS-negyeddöntőjét a Garroson vívja, ahol megveri őt a salakspecialista Alex Corretja.

2001. július 2. - Ezen a napon vívja legendás ötszettesét Wimbledonban a hétszeres bajnok Pete Sampras ellen. A nagy bajnokot letaszítja a trónról valaki, akiről ekkor maximum még csak sejteni lehetett, hogy még nála is nagyobb lesz.

2001. október 27. - Federer legyőzi Julien Bouttert a bázeli elődöntőben, mellyel megszerzi 100. profi győzelmét.

2002. április 1. - Miamiban Roger bejut első ezres döntőjébe, ám ott négy játszmában kikap Andre Agassitól.

2002. május 9. - Másfél hónappal azután, hogy elbukta első ezres döntőjét, a 20 éves svájci a másodikat már megnyeri Marat Safin ellen, Hamburgban.

2002. május 20. - Bemutatkozik a top 10-ben.

2003. július 6. - Federer legyőzi Mark Philippoussist a wimbledoni döntőben, amivel megszerzi karrierje első GS-címét. Björn Borg, Pat Cash és Stefan Edberg után ő mindössze a negyedik olyan teniszező, akinek ez a juniorok és a felnőttek között is sikerült.

2003. október 12. - Roger életében először véd címet Bécsben. A döntőben Carlos Moyát veri, amivel megszerzi karrierje tizedik trófeáját. Ezzel a győzelemmel elindul egy 24 tornadöntőn át tartó győzelmi sorozat, aminek David Nalbandian vet majd véget a 2005-ös ATP-vb-n, Sanghajban.

2003. november 16. - A svájci legyőzi Andre Agassit Houstonban, az ATP-világbajnokság döntőjében, amivel megszerzi első vb-címét, melyet további öt követ majd.

2004. február 2. - Az Ausztrál Openen megszerzi második Grand Slam-tófeáját, és átveszi a vezetést a világranglistán. Ő a 23. férfi világelső az open érában.

2007. április 20. - Azzal, hogy legyőzi David Ferrert a Monte Carlo Masters elődöntőjében, behúzza az 500. győzelmét a touron.

2007. július 8. - Megveri Rafael Nadalt a wimbledoni döntőben, amivel megszerzi ötödik bajnoki címét az All England Clubban, beállítva Björn Borg rekordját, aki szintén zsinórban érte el az öt győzelmét.

2008. augusztus 11. - Federer ekkor már 237. hete világelső megszakítás nélkül, ami rekordnak számít. Nadal azonban a következő héten letaszítja őt a trónról.

2008. szeptember 8. - A svájci behúzza zsinórban az ötödik US Openjét, Andy Murray-t verve a döntőben.

2009. június 7. - Megveri Robin Söderlinget a Roland Garros döntőjében, amivel egyrészt beállítja Pete Sampras 14 major-győzelmes rekordját, de ami még talán ennél is fontosabb, teljesíti a karrier Grand Slamet. Ez utóbbi az open érában korábban csak két játékosnak sikerült.

2015. január 11. - Federer legyőzi Milos Raonicot a brisbane-i torna döntőjében, amivel egyfelől megszerzi a 83. trófeáját, másrészt pedig az 1000. profi győzelmét. Ezzel belép egy olyan szűk klubba, melynek tagjai négy számjegyű győzelmet tudhatnak magukénak. Az open érában korábban csak Jimmy Connors és Ivan Lendl jutott ilyen magasságokba.

2017. július 16. - Federer begyűjti nyolcadik wimbledoni címét, de az elsőt szettveszteség nélkül. A döntőben Marin Cilicet győzi le sima háromban. A svájci a férfiak között rekordernek számít a nyolc trófeával.

2018. február 19. - Rotterdamban tornát nyer, melynek eredményeként ismét világelső lesz. A valaha volt legidősebb.

2019. március 2. - Federer behúzza 100. tornagyőzelmét Dubajban. A trófeák számát tekintve csak Jimmy Connors előzi őt meg az örökranglistán.

2019. július 10. - Roger legyőzi Nishikori Keit a wimbledoni negyeddöntőben. Ezzel ő az első teniszező, aki minimum 100 győzelmet szerez az All England Clubban.

Ahogy föntebb írtuk, nem tűnik úgy, hogy Federer lassítana, úgyhogy valószínűleg jó néhány rekordot megdönt még a következő hónapokban, években.

Mindehhez jó egészséget kívánunk. Isten éltessen, Roger!