Salakblog - Egy kis Indian Wells-i történelem
Egy kis Indian Wells-i történelem

Kálmán LaciKálmán Laci
2016/03/09 10:54

Az Indian Wells-i torna, azaz a BNP Paribas Open a szezon első 1000-es versenye az ATP-Touron, és az első kiemelt premiertorna a hölgyek versenyében.

Januárban a férfiak zsinórban másodszor választották ezt a versenyt a legjobb 1000-es tornának. Ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy mind a fiúknál, mind a lányoknál itt a legmagasabb a pénzdíj a major versenyeket nem számítva, akkor nem nagyon kell magyarázni, miért tartják számon Indian Wellst az ötödik Grand Slamként.

Az esemény tavaly a kilencedik egymás utáni évben döntött nézőcsúcsot, köszönhetően az egészen kivételes körülményeknek és a 29 pályának. Itt található a világ második legnagyobb centerpályája 16,100 ülőhellyel, valamint egy 8 ezres kettesszámú stadion is, amit 2014-ben avattak fel. Ezek mellett egy csodálatos tenisz múzeum is felépült itt és a munkálatok jelenleg is zajlanak.

IW2Fotó: Europress/Getty

Az Indian Wells-i versenyt a Miami Open követi a versenynaptárban, ami hasonlóan fontos torna mind a nőknél, mind a férfiaknál. Mindössze hét férfinak és két nőnek sikerült a fenti két versenyt egyazon évben megnyernie.

Kim Clijsters 2005

Hogy mennyire nehéz győzni itt Kaliforniában, mi sem bizonyítja jobban mint, hogy mindössze hat olyan játékos van (4 férfi és két nő), akik itt nyertek, viszont sosem játszottak Grand Slam-döntőt. Ők Jose Higueras, Larry Stefanki, Joakim Nystrom és Ivan Ljubicic, valamint Manuela Maleeva és Daniela Hantuchova.

A legtöbb győzelme a férfiaknál, szám szerint négy, Roger Federernek és Novak Djokovicnak van. Érdekesség, hogy a hölgyeknél kettőnél többször senki sem tudott itt versenyt nyerni. Ez az adat azonban könnyen lehet, hogy nagyon másként festene, ha a Williams testvérek nem maradnak távol a tornától 14, illetve 15 évig.

A férfiaknál egyébként a legtöbbször - hat alkalommal - Federer tudott itt döntőt játszani, míg a hölgyeknél Lindsay Davenport tudta megtenni ugyanezt. A legalacsonyabban rangsorolt győztes az uraknál Ljubicic volt 2010-ben (20.), míg a nőknél Hantuchova 2002-ben (18.).

A legifjabb bajnok a fiúknál Boris Becker volt 1987-ben, aki 19 évesen és 3 hónaposan tudott nyerni, míg a lányoknál Serena Williams 17 és fél évesen győzött 1999-ben. Ami a veterán bajnokokat illeti, Jimmy Connors 31 évesen és 5 hónaposan emelhette magasba a trófeát 1984-ben, Martina Navratilova pedig 34 évesen és 5 hónaposan győzött itt 1991-ben.

A tennisworldusa összeállított egy-egy ötös listát mind a női, mind a férfi döntőket illetően. Íme szerintük az öt-öt legjobb finálé.

5. Pete Sampras - Petr Korda (1994) 4-6, 6-3, 3-6, 6-3, 6-2

Ha már szóba került a Williams nővérek távolmaradása, a torna történetének aligha volt fontosabb, emberibb és megindítóbb pillanata, mint amikor Serena tavaly, 14 év után először újra belépett az Indian Wells-i centerpályára. Feldúltan, megalázottan, könnyek között hagyta el a stadiont 2001-ben, most pedig állva ünnepelte őt a közönség az első fordulós meccse előtt. Ismét a könnyeivel küzdött, de ezúttal teljesen más okokból. Ezek most a meghatottság és az erő könnyei voltak, melyekben  ott rejtőzött egy rendkívül fontos emberi tulajdonság, a megbocsátásra való képesség is.

Ami talán fontosabb minden trófeánál.

Tavaly a hölgyeknél Simona Halep három játszmában legyőzte Jelena Jankovicot a fináléban. Komoly pénzt azonban nem érdemes tenni arra, hogy ez a döntő az idén megismétlődik. Ami a férfiakat illeti, biztos nem lesz zsinórban harmadszor is Djokovic - Federer finálé, tekintve, hogy a svájci úgy döntött, hogy salakon tér majd csak vissza a Tourra térdműtétjét követően.

Hogy kik nyernek az idén? Papíron talán a két első kiemelt, Serena és Djokovic a legnagyobb esélyesek, de biztosra ők sem mehetnek, hisz ott vannak a kihívók, akik meglepetésre szomjaznak.