Salakblog - Búcsúzott a korábbi US Open-döntős és Fucsovics Márton legyőzője is
Búcsúzott a korábbi US Open-döntős és Fucsovics Márton legyőzője is

Németh DánielNémeth Dániel
2019/08/31 13:04
A második hét felé közeledve egyre kevésbé számít meglepetésnek, ha búcsúzik egy kiemelt az aktuális Grand Slam-tornától. Így is akadt azért olyan eredmény, amire felkaphattuk a fejünket, ilyen például Alex de Minaur a 2014-ben US Open-döntős Kei Nishikori elleni győzelme, illetve a selejtezős Dominik Köpfer Nikoloz Basilashvili elleni továbbjutása is.

Kiemeltek búcsúja, meglepetés nélkül

Elina Svitolina és Madison Keys egyaránt kiemeltet búcsúztatott a harmadik fordulóban, de mindketten a magasabban rangsorolt játékosként jutottak tovább. Svitolina honfitársát, a 19 éves Dayana Yastremskát küldte haza egy tükörsima 6:2, 6:0-val, míg Keys a moszkvai születésű, ám szintén amerikai színekben teniszező Sofia Kenint győzte le két szorosabb szettben. Kenin az utóbbi időben kifejezetten jó formában játszott, Torontóban és Cincinnatiben is elődöntős volt, Keys azonban pár héten belül másodjára állította meg honfitársát.

"Szerencsére sikerült továbbjutnom" - mondta a meccs utáni interjúban Keys. "Úgy éreztem, a fontos pillanatokban, amikor arra igazán szükségem volt, jól játszottam. Boldog vagyok, hogy megoldottam kettőben" - magyarázta, majd kitért leendő ellenfelére is. "Kemény mérkőzésre számítok. Megpróbálok még jobban teniszezni. Megnézem az Ausztráliában játszott mérkőzésünket, mi működött ellene, mi nem. Megteszem, amit csak tehetek annak érdekében, hogy ezúttal hatékonyabb legyek" - fogadkozott az amerikai.

Svitolina igazi erődemonstrációt tartott a 32. kiemelt ellen, szó szerint esélyt sem adott Yastremskának, aki a második szettben nem ütött nyerőt, ellenben volt 17 ki nem kényszerített hibája. "Remek játékos, kiválóan üti a labdákat, az elejétől kezdve koncentrálnom kellett. Fontos volt, hogy stabil legyek az alapvonalról" - értékelt Svitolina, aki elmondta, szerinte Yastremskának tapasztalatot kell gyűjtenie, hogy a legnagyobb pályákon is jól teljesítsen. Keys kapcsán pedig annyit mondott: mindig kemény meccseket játszanak, így lesz ez most is.

Kiesett a US Open-specialista

Anastasija Sevastova az utóbbi években - legalábbis a saját szintjén - igazi US Open-specialistává vált: 2016-ban és 2017-ben negyeddöntős volt, tavaly pedig a legjobb négyig menetelt a tornán. Ebből kifolyólag mindenképp meglepetés, hogy a 12. kiemelt lett teniszező két szettben kikapott Petra Martictól. A horvát teniszező ezzel jócskán javít a US Open-mérlegén, hiszen ezt megelőzően egyszer sem jutott a második fordulónál tovább. Mondjuk a papírforma alapján a nyolcaddöntő már a végállomás lehet, mivel Serena Williams vár rá.

Kiesett a 30. kiemelt Maria Sakkari is, azonban ez már bőven a papírforma kategória, hiszen a korábbi világelső Ashleigh Barty volt az ellenfele. Hozzá hasonlóan a Wimbledonban negyeddöntős kínai Shuai Zhang búcsúja sem meglepetés, őt a 16. kiemelt Konta Johanna verte meg.

Búcsúzott a korábbi döntős Nishikori

2018-ban Alex de Minaur a torna egyik legemlékezetesebb mérkőzését játszotta a korábbi US Open-győztes Marin Cilic ellen a harmadik fordulóban. Bár hősiesen állta a sarat fiatal ausztrál, végül alulmaradt a rutinosabb és esélyesebb ellenféllel szemben, az utolsó pillanatokig kitartó lelkesedésével pedig rengeteg rajongót szerzett magának a New York-i hőségben. Idén a 2014-es finálé másik résztvevőjével, Kei Nishikorival futott össze a verseny ezen szakaszában, és egészen kiváló tenisszel búcsúztatta a japán játékost.

"Elképesztő volt a közönség támogatása" - hálálkodott a meccs után a boldog győztes. "Tavaly izgalmas meccset játszottam Cilic ellen. Ezúttal is megvolt a 2-0-s előnyöm, örülök, hogy sikerült a továbbjutás."

De Minaur a pályafutása során először jutott egy Grand Slam-torna második hetéig, ráadásul a top 10-es játékosok elleni rossz sorozatát is megtörte: ezt megelőzően 0-11-es mérleggel rendelkezett a legjobbakkal szemben. A 12. nekifutásra azonban összejött a győzelem, ráadásul elég meggyőző módon: a szokásához híven a pálya teljes egészét bejátszotta, és sikeresen megtörte Nishikori ritmusát. De Minaur a következő fordulóban Grigor Dimitrovval találkozik, vagyis a negyeddöntő sem elérhetetlen az ausztrál számára.

Basilashvilit a selejtezős német állította meg

A Fucsovics Mártont legyőző, 17. kiemelt Nikoloz Basilashvilinek a harmadik körben parancsoltak megálljt, egészen konkrétan a világranglista-118. Dominik Köpfer, aki a selejtezőből verekedte főtáblára magát. Bár Jaume Munar és Reilly Opelka búcsúztatása sem kis dolog, talán a mostani volt az első igazán komoly skalpja a németnek. Köpfer először jutott negyedik fordulóig Grand Slamen, igaz, az idei wimbledoni tornáig főtáblás mérkőzése sem volt. A legjobb tizenhat között az éjjel balhézó, de amúgy bombaformában lévő Daniil Medvedev vár rá.