Salakblog - Bautista Agut csoda formában
Bautista Agut csoda formában

Buzás GáborBuzás Gábor
2014/07/13 23:00

Roberto Bautista Agut három hete szerezte meg pályafutása első ATP-trófeáját, s-Hertogenboschban. Wimbledonban a harmadik fordulóig ment, és ezen a héten megnyerte a salakos stuttgarti tornát. Ebben a négy hétben a legnagyobb skalpja a világranglista 15-dik Fognini legyőzése volt. A spanyol teniszező 11 mérkőzést nyert és egyet vesztett az utóbbi hónapban, és életében először az első 20 helyezett közé fog kerülni a hétfőn frissülő világranglistán. 32-15 az idei mérlege, ami egészen csodás, különösen ha figyelembe vesszük, hogy tavaly összesen 26 meccset nyert.

A stuttgarti döntőben Lukas Rosolt győzte le háromszettes mérkőzésen. A cseh játékos is parádés tornát zárt, hiszen sorozatban három top 30-as ellenfelét (Kohlschreiber, Lopez, Youzhny) győzte le. De a negyedikkel már nem bírt. A stuttgarti ATP 250-es tornát utoljára rendezték salakon, jövőre füves borítás várja a játékosokat.

Bastadban két salakspecialista, az uruguayi Pablo Cuevas és a portugál Joao Sousa találkozott a döntőben. Meglepetésre a nem kiemelt Cuevas győzött két sima szettben, és ezzel élete első ATP-trófeáját szerezte meg. Élete első ATP-döntőjében, ranglista 100-on kívüliként, 28 évesen. Érdekesség, hogy Cuevas Grand Slam bajnok, párosban szerezte meg a 2008-as Roland Garros trófeáját, Luis Horna oldalán.

A 2009-ben még ranglista 45-dik Cuevas hosszú időt, a teljes 2012-es szezont kihagyta térdműtét miatt, és csak tavaly áprilisban tért vissza, elsősorban Challenger tornákon ért el sikereket. Ezen a héten viszont legyőzte az első fordulóban a hatodik kiemelt Chardyt, a harmadik kiemelt Verdascót és a döntőben 6/2, 6/1-re Sousát, a torna ötödik kiemeltjét. Nem semmi!

A newporti fináléban Lleyton Hewitt sorozatban a harmadik döntőjét játszotta, az ellenfele Ivo Karlovic volt. Az egykori világelső ausztrál tavaly Mahut-től, két éve Isnertől kapott ki. A még nála is idősebb Karlovic (35 éves) ellen sem Hewitt volt az esélyes, hiszen eddig ötből négyszer kikapott tőle. Ezúttal korán breakelőnybe került, és ezzel meg is lett az első játszma (6/3). A másodikban tiebreak döntött (nahát!), ezzel egyenlített a horvát óriás. A döntő szett szintén rövidítésben dőlt el, és ezt már Hewitt nyerte. Aki ezzel végre elhódította a newporti trófeát, és összességében 30-dik ATP-cmét szerezte.

Andrea Petkovic

Andrea Petkovic öt év után másodszor lett Bad Gastein bajnoka. Azért is fontos számára ez a helyszín, mert itt szerezte első WTA-tornagyőzelmét. Akkor ranglista 98-dik volt, és soha korábban nem nyert két WTA-meccset egymás után. Azóta játszott még hét döntőt (kettőt megnyert), 2011-ben három Grand Slamen jutott be a negyeddöntőbe, és ennek következtében a ranglista 9-dik helyére jutott fel. És ennél sokkal többet is elérhetett volna, ha nem hátráltatja számos sérülés. Az idei szezonban viszont nincsenek gondok, és jönnek is az eredmények: tavasszal Charlestonban tornát nyert (három év után először), aztán a Garroson az elődöntőig menetelt, Erranit győzte le, Haleptől kapott ki.

Bukarestben éppen a hazaiak sztárja, Simona Halep győzött, a döntőben Roberta Vincit verve, aki ellen korábban mindkét mérkőzését elvesztette. A világranglista harmadik helyezettje 6/1, 6/3-ra győzött a döntőben, a második szettben 0-2-ről fordított. Ezzel idei második tornagyőzelmét aratta (Doha után), és összesen már nyolcnál tart a tavalyi hattal együtt. A Grand Slam remekléseknek is köszönhetően a világbajnoki pontversenyben a második helyen áll, mindössze 11 ponttal lemaradva Sharapova mögött.