Salakblog - Továbbjutottak az esélyesek, de az első nap a hősiesen küzdő Murray-ről szólt
Továbbjutottak az esélyesek, de az első nap a hősiesen küzdő Murray-ről szólt

Németh DánielNémeth Dániel
2019/01/14 15:07

Roger Federer, Rafa Nadal, Caroline Wozniacki és Angelique Kerber is sikerrel vette az Ausztrál Open első fordulóját, azonban a nap hőse egyértelműen Andy Murray volt, aki jól látható sérülése ellenére képes volt döntő szettre kényszeríteni a világranglista 24. helyén álló Roberto Bautista Agutot. A visszavonulását nemrég bejelentő skót klasszis 0-2-es hátrányban sem adta fel, így méltó módon búcsúzott az ausztrál közönségtől és talán a tenisztől is.

Az Ausztrál Open szervezői az alábbi videóval búcsúztatták Murray-t:

Ha a meccset nem is, a szíveket megnyerte

Andy Murray jött, látott és - ugyan nem győzött, de - mindent kitett a pályára, amit csak tudott. Ha ez volt pályafutása utolsó mérkőzése (még nem kizárt, hogy Wimbledonig láthatjuk), akkor ez egy méltó búcsú volt a háromszoros Grand Slam-győzteshez, aki ezúttal is bizonyította, hogy a sportág legnagyobb küzdői közé tartozik. A skót klasszis a vártnál jóval nagyobb csatára kényszerítette a bombaformában teniszező Roberto Bautista Agutot, aki azért a meccs legvégére felőrölte ellenfelét.

Az első két játszmában többé-kevésbé biztonságban érezhette magát a spanyol: Murray nagyon nehezen talált fogást a rettentő stabil teniszével szemben, hosszabb labdamenetekben inkább Bautista Agut akarata érvényesült. A skót a lehetőségeihez mérten így is szépen tartotta magát, az első két szettben egy-egy brék döntött a spanyol javára. Akárhogy is, bő másfél órányi játékot követően 2-0-ra vezetett szettek tekintetében Bautista Agut.

A 22. kiemelt a harmadik szettet brékkel kezdte, előnye azonban nem tartott sokáig, Murray egyből visszavette az elveszített adogatást. Túlzás lenne azt mondani, hogy ez fordulópontot hozott a mérkőzésbe, mindenesetre Murray adogatóként feljavult valamelyest, és miután a szett vége felé is tartani tudta a szerváit, kiharcolta a tie-breaket. A közönség egyértelműen mellette állt, ami érezhetően nagy lökést adott a skótnak: remek tenisszel húzta be a harmadik szettet.

Hasonló irányban haladt a találkozó a folytatásban, végül a negyedik szett is rövidítésben ért véget. Ekkor érződött talán először a meccs során Bautista Agut játékán a nyomás, tenyeresről több hibát is vétett kritikus pillanatokban, ami a szettbe került. Bármilyen hihetetlennek tűnt, Murray kiegyenlített. A látványosan sántikáló skót a döntő szettre elfogyott, pedig a játszma elején lett volna lehetősége a brékre. Ez a felvonás végül 6:2-vel Bautista Aguté lett, de nem lehet kérdés, hogy a meccs igazi hőse Murray volt.

Federer és Nadal továbbjutott

Nem történt meglepetés az esélyeseknél, Roger Federer és Rafa Nadal is magabiztos győzelemmel kezdte meg szereplését az Ausztrál Openen. Először a második helyen kiemelt spanyol lépett pályára, akinek egy hazai játékos, James Ducksworth jutott az első fordulóban. Ducksworth rövidebb időszakokra tudta csak megnehezíteni a 2009-es bajnok dolgát, nagyobb bajba azonban egyszer sem került a spanyol, és 6:4, 6:3, 7:5 arányban továbbjutott.

Federer mondhatni szokás szerint gyengén használta ki a bréklehetőségeit, de ez is bőven belefért Denis Istomin ellen, adogatóként ugyanis egyszer sem kellett bréklabdákkal foglalkoznia a svájcinak. A hatszoros Ausztrál Open-bajnok zsinórban 15. mérkőzését nyerte meg ezen a tornán, aminél csak egyszer volt jobb sorozata pályafutása során: 2006 és a 2008-as elődöntő között 19 győzelemig jutott. Jó sorozatát a brit Daniel Evans ellen folytathatja, míg Nadalra Matthew Ebden vár.

Nem került bajba a tavaly döntőig menetelő Marin Cilic sem, akit csak a harmadik szettben tudott megszorongatni Bernard Tomic. Szettveszteséggel ugyan, de továbbjutott Kevin Anderson, Stefanos Tsitsipas, Karen Khachanov és Grigor Dimitrov is, míg a hazai kedvenc, Alex de Minaur három játszmában verte a portugál Pedro Sousát. Gael Monfils két 6:0-s szettet is kiosztott Damir Dzhumhurnak, aki összesen négy játékot tudott megnyerni a vártnál egyoldalúbban alakuló találkozón.

Kerber és Wozniacki is a második körben

Címvédőhöz méltó győzelemmel kezdett Caroline Wozniacki, aki a Rod Laver Arena első esti mérkőzésén lépett pályára a belga Alison Van Uytvanck ellen. Bár a másfél órás találkozón a dán végig kézben tartotta az irányítást, túlzás lenne könnyű mérkőzésről beszélni, mindkét játszmában egyetlen brék döntött. Van Uytvanck kellemetlen stílusa főleg a találkozó elején okozott gondot Wozniackinak, de a korábbi világelső fokozatosan felvette a ritmust, és elkezdte kontrollálni a találkozót.

A fordulópontot a hatodik játék hozta el: Wozniacki ekkor fogadóként nyomás alá helyezte ellenfelét, aki egy darabig szépen tartotta magát, három bréklabdát is hárított remek szervákkal, a negyediknél azonban kettős hibát vétett. Van Uytvanck a második szett elején korán brékhátrányba került, ami döntőnek bizonyult: a dán innentől kezdve nagyon koncentrált az adogatásaira, a második szettben egyetlen bréklabdát sem kellett hárítania. Wozniacki a következő fordulóban Johanna Larssonnal találkozik.

Magabiztosan kezdett a torna 2016-os női bajnoka, Angelique Kerber is, aki a szlovén Polona Hercogot verte két sima játszmában. Kerber a találkozón egyszer sem veszítette el az adogatását (négy bréklehetőségből négyet hárított) és valósággal őrületbe kergette ellenfelét stabil játékával. Nem ütött sok nyerőt a német teniszező, de erre nem is volt szüksége, Hercog 41 ki nem kényszerített hibát vétett, ami borzasztó magas szám egy alig több mint egyórás mérkőzésen.

Maria Sharapova valósággal földbe döngölte ellenfelét, a selejtezőből érkező Harriet Dartot. Az orosz 6:0, 6:0-s söpréssel jutott a második körbe, ahol majd Rebecca Petersonnal találkozik, és ha azon a meccsen is túljut, jöhet a Wozniacki elleni harmadik fordulós meccs. Különösebb nehézség nélkül lépett a következő fordulóba Sloane Stephens (akire még bővebben is kitérünk), Kiki Bertens, Aryna Sabalenka, Ashleigh Barty, Caroline Garcia és Donna Vekic is.

Kisebb-nagyobb meglepetések

A férfiaknál kiesett a 13. helyen kiemelt Kyle Edmund, óriási meglepetésről mégsem beszélhetünk, a sérüléséből visszatérő - tavaly itt negyeddöntős - Tomas Berdych már a sorsolás pillanatában kemény ellenfélnek tűnt. A korábbi világranglista-4. cseh győzelme önmagában nem meglepő, a különbség már annál inkább az lehet: Edmund egyedül a harmadik szettben tudta tartani a lépést, de sokra ezzel sem ment: 6:3, 6:0, 7:5 arányban Berdyché lett a meccs.

Jelena Ostapenko búcsúja sem tartozik a szenzáció kategóriába, a 2017-es Roland Garros-győztes pocsék formában kezdte a szezont. Sencsenben a román Monica Niculescutól, Sydney-ben Ashleigh Bartytól kapott ki nagyon simán, és Maria Sakkari ellen sem tudott sokkal nagyobb ellenállást kifejteni. A 6:1-re elveszített első játszmát követően még ki tudott egyenlíteni, ám a döntő szett ismét a görög fölényét hozta, így a 22. kiemelt kiesett a nőknél. 068_AA_14012019_878363.jpgFotó: Europress/AFP

A nap egyik legnagyobb meglepetése Danielle Collins nevéhez fűződik, aki három szettben búcsúztatta a 14. helyen kiemelt Julia Görgest. A német teniszező az első játszmában ellenállhatatlanul játszott, a második szett elején azonban kisebb hullámvölgybe keveredett. Innen még vissza tudott jönni Görges, a meccsért is adogathatott, hogy aztán végül a tie-breakben elbukja a játszmát. A döntő szett eleji korai brékek döntőnek bizonyultak, ebből pedig az amerikai jött ki jobban.

Búcsúzott John Isner is, akit honfitársa, Reilly Opelka ütött el a továbbjutástól. A két óriás csatájából (Opelka amúgy öt centivel magasabb, mint Isner) a fiatalabb szervagép jött ki jobban, aki a négy tie-breakkel végződő szettből hármat is megnyert. Isner annak ellenére kapott ki, hogy első adogatásait 78%-ban beütötte és 87%-ban hozta mögöttük a pontokat. Ilyesmi nagyon ritkán fordul elő vele, a fontos labdamenetekben azonban Opelka koncentrált jobban.

Babos sikerrel vette az első kört

Korábban már beszámoltunk arról, hogy Babos Tímea sikerrel vette az Ausztrál Open első fordulóját, két szoros, tie-breakkel végződő szettben verte a tunéziai Ons Jabeurt. A magyar teniszező számára nehéz ellenfél jön a következő körben, az ötödik helyen kiemelt amerikai Sloane Stephensszel játszik, aki honfitársát, Taylor Townsendet verte két játszmában. Több mint valószínű, hogy Babosék mérkőzése kiemelt pályára kerül, ami a tévés közvetítés szempontjából mindenképpen előnyös lesz.

Eredmények

férfiak:
Federer (svájci, 3.)-Istomin (üzbég) 6:3, 6:4, 6:4
Cilic (horvát, 6.)-Tomic (ausztrál) 6:2, 6:4, 7:6 (7-3)
Anderson (dél-afrikai, 5.)-Mannarino (francia) 6:3, 5:7, 6:2, 6:1
Opelka (amerikai)-Isner (amerikai, 9.) 7:6 (7-4), 7:6 (8-6), 6:7 (4-7), 7:6 (7-5)
Khachanov (orosz, 10.)-Gojowczyk (német) 3:6, 6:3, 6:4, 6:3
Tsitsipas (görög, 14.)-Berrettini (olasz) 6:7 (3-7), 6:4, 6:3, 7:6 (7-4)
Schwartzman (argentin, 18.)-Molleker (német) 6:1, 6:3, 4:6, 6:0
Basilashvili (grúz, 19.)-Eubanks (amerikai) 6:4, 4:6, 7:6 (8-6), 6:3
Dimitrov (bolgár, 20.)-Tipsarevic (szerb) 4:6, 6:3, 6:1, 6:4
Verdasco (spanyol, 26.)-Kecmanovic (szerb) 7:6 (7-5), 6:3, 6:3
De Minaur (ausztrál, 27.)-Sousa (portugál) 6:4, 7:5, 6:4
Albot (moldovai)-Mmoh (amerikai) 3:6, 6:3, 6:4, 6:2