Forma-1 - Rosbergé a pole Monacóban
Rosbergé a pole Monacóban

Farkasvölgyi GáborFarkasvölgyi Gábor
2014/05/24 16:36

Nico Rosberg, a Mercedes német pilótája nyerte a Forma-1-es Monacói Nagydíj szombati időmérő edzését, így a vasárnapi futamon ő rajtolhat az első helyről. Mögötte csapattársa, a legutóbbi négy futamból négyet nyerő, vb-éllovas Lewis Hamilton végzett a második helyen, míg a harmadik Daniel Ricciardo lett. A Red Bull ausztrál versenyzője mellől a második sorból a négyszeres világbajnok, egyben vb-címvédő Sebastian Vettel vághat neki a vasárnapi 78 körös futamnak. Rosberg az időmérő utolsó percében egy gyors körön kicsúszott, így a sárga zászlós figyelmeztetés miatt a mezőny többi tagja nem tudta befejezni saját gyors körét. Rosberg ráadásul a Mirabeau-kanyar bukóterében parkolta le az autóját, ezzel pedig akadályozta is ellenfeleit. Az esetet elemzik, a vizsgálat végén lesz hivatalos az időmérő végeredménye.

Van az a mondás, hogy a Monacói Nagydíjat az időmérőn lehet megnyerni. Ha ez igaz, akkor a Mercedes német pilótája, Nico Rosberg a szombati kvalifikáción igen sokat tett azért, hogy vasárnap ő fogadhassa győztesként Albert herceg gratulációját a futam végén. Mindenesetre a statisztikák Rosberg győzelmét vetítik előre, ugyanis a korábbi versenyek 40 százalékában az örülhetett Monacóban, aki a pole-pozícióból kezdhette meg a futamot. Rosberg tavaly saját bőrén érezhette mindezt, hiszen legutóbb ő indult az első rajthelyről és nem is talált legyőzőre.

A Mercedesek ezúttal is nagyon erősek voltak, igaz a Q1-et nem Rosberg, de nem is Hamilton nyerte, hanem meglepetésre a Torro Rosso francia versenyzője, Jean-Eric Vergne. Mögötte már a két Mercedes zárta az első felvonást a második és a harmadik helyen, majd Alonso következett, akit meglepetésre a McLarennel idén eddig nem sokat mutató Jenson Button követett. A legjobb 16 közé még befért Räikkönen, Vettel és az orosz Kvjat is, komolyabb meglepetés nem történt. A kiesés sorsára jutott mindkét Sauber, valamint szokás szerint a Marussiák és a Caterhamek.

Az időmérő második szakaszban már érvényesült a papírforma, itt már mindenki komolyan vette a körözést, hiszen senki sem akart lemaradni a Q3-ról. Ennek szellemében rótta a köröket Rosberg és Hamilton is, utóbbi ráadásul a hétvége során először a Q2 végén végre gyorsabb időt tudott menni, mint csapattársa. A harmadik helyen Vettel zárt, hátránya hét tized volt Hamiltonnal szemben, míg a negyedik pozícióban Alonso zárta az időmérő második felvonását. Az aktív versenyzők közül egyedüliként egynél több monacói nagydíjgyőzelemmel álló spanyolt a Red Bullos Ricciardo követte, majd Räikkönen következett. Kellemes meglepetés volt Kvjat hetedik helye, valamint az, hogy az újonc dán Magnussen a 8. helyre kormányozta be a gyengécske McLarent. Csapattársa Jenson Button már nem lehetett ennyire boldog, a verseny 2009-es bajnoka 12. lett, így lemaradt a Q3-ról, amelybe végül a két-két Mercedes, Red Bull, Ferrari és Toro Rosso mellett Magnussen és Pérez verekedte be magát.

A Q3 elején senki sem siette el a dolgokat, majd Pérez és Räikkönen álltak az élre, ám azt sejteni lehetett, hogy a vasárnapi futamon nem velük kezdődik majd a rajtsorrend. Vergne még ment egy 1:18-as időt, utána azonban már jött a „keménymag” és átvették az irányítást. Először Ricciardo 1:16.384-el vette át a vezetést, ám nem örülhetett sokáig, ugyanis Rosberg pillanatok alatt levitte a köridejét 1:16 alá, így ismét a német hátát nézte a mezőny. A folytatásban mindenki javított, Ricciardo ráadásul majdnem egy másodpercet. A kvalifikáció vége előtt még egy utolsó rohamot indított mindenki, többek között Rosberg is, aki mögött Hamilton haladt. A német azonban mért körön a célegyenes után túl nagy lendülettel érkezett a Mirabeu-kanyarba, lehetett látni, hogy nem tudja eldönteni, hogy bevállalja-e a kanyart, végül bölcsen kivezette a bukótérbe az autóját. Ez viszont azt jelentette, hogy a sárga zászló miatt a többieknek a szektorban vissza kellett venniük, így senki sem tudott javítani, ami leginkább Lewis Hamiltonnak esett rosszul. Az angol miután mindenki beállt a boxba, nem is gratulált csapattársának, ami valószínűleg tovább mélyíti az ellentéteket a korábban legjobb barátok hírében álló két versenyző között.

A kvalifikáció végén bejelentették, hogy a sportfelügyelő testülete vizsgálatot indít Rosberg ellen a "manővere" miatt és amennyiben a telemetriai adatok alapján bizonyítást nyer, hogy a német szándékosan parkolta le az autóját a Mirabeau-kanyar bukóterében, akkor kizárhatják az időmérőről. (UPDATE: 18.25-kor úgy döntött a FIA, hogy Rosberget nem büntetik semmilyen formában)

Mindenesetre a 28 éves Rosberg idén másodszor, pályafutása során pedig immáron hatodszor indulhat az első rajtkockából. Egy évvel ezelőtt a német a pole pozíciót kihasználva megnyerte a versenyt, míg a 2008-ban győztes Hamilton akkor is a második rajthelyet szerezte meg, ám végül még a dobogóra sem állhatott fel. A vasárnapi verseny (M1 - 14.00 ÉLŐ) végeredménye, különösen, hogy Monacóról van szó megjósolhatatlan, ám kiindulva a statisztikákból, minden jel arra mutat, hogy hétfőtől már nem Alonso lesz a mezőny egyetlen kétszeres monacói bajnoka.