Forma-1 - F1: Rosberg nyert, de a nap hőse Bottas és Hamilton volt Hockenheimben
F1: Rosberg nyert, de a nap hőse Bottas és Hamilton volt Hockenheimben

Farkasvölgyi GáborFarkasvölgyi Gábor
2014/07/20 16:34

Nico Rosberg rajt-cél győzelmével zárult a Forma-1-es világbajnoki sorozat idénybeli 10. versenye, a Német Nagydíj. Rosberg pályafutása során először nyert Hockenheimben, az Ezüstnyilak pedig 1954 után először arattak hazai pályán győzelmet. Rosberg mögött a Williams finn versenyzője, Valtteri Bottas végzett a második helyen, míg a harmadik az a Lewis Hamilton lett, aki az időmérőn elszenvedett balesete miatt csak a 20. helyről kezdhette meg a versenyt.

Hockenheim nem hazudtolta meg magát, a Német Nagydíj ismét izgalmas verseny hozott. Rögtön a rajt után komoly baleset történt, Kevin Magnussen és Felipe Massa akadtak össze, a televíziós felvételek alapján talán a brazil volt a vétkes. Az ütközés során Massa a feje tetején megpördülve - végül négy keréken - a bukótéren ért földet, a brazil pilótának szerencsére nem esett baja. A safety car nem sok időt töltött a pályán, a második körben már el is engedték a mezőnyt.

Massa látványos, de szerencsés kimenetelű balesetet szenvedett a rajt után

Az izgalmak ezt követően is maradtak, erről leginkább Lewis Hamilton gondoskodott, aki egészen elképesztő versenyt teljesített. A 2008-as világbajnok az időmérőn szenvedett balesete miatt csak a 20. helyről kezdhette meg a versenyt, ám az ötödik körben már a 13. helyen autózott.

Az élen Nico Rosberg senkitől sem zavartatva haladt, tökéletesen jött el a rajttól, a televíziós közvetítés során kis túlzással akkor láttuk utoljára. Nem is volt érdemes mutatni, a vb-összetett éllovasát senki sem zavartatta. Rosberg mögött Valtteri Bottas haladt a második helyen, ő is saját versenyét vívta, ellenfél híján egészen a futam végéig.

Igazi verseny a középmezőnyben zajlott, ott viszont parázs csatáknak lehettünk szemtanúi. A 12. körben Daniel Ricciardo megérkezett a Kimi Räikkönen nyakára, ráadásul hozta magával Hamiltont is. Az ausztrál el tudott menni a finn mellett, Hamilton viszont beragadt, igaz az előzésre nem kellett sokat várni. Räikkönen azonban nem adta könnyen a pozíciót, ám Hamilton parádésan oldotta meg az előzést, a Ferrari finnjét és ha már ott volt Ricciardót is megelőzte, így két legyet ütött egy csapásra. Mindeközben Fernando Alonso a 13. körben való kiállásával megkezdődtek a kerékcserék, a versenyzők jöttek szépen sorban, mindenki megkapta az új abroncsokat.

Alonso nagyszerű versenyt futott az idén gyengélkedő Ferrarival

Hamilton a 14. körben Pérezt is megelőzte, ekkor már az 5. helyen haladt, igaz mindez betudható volt a boxkiállásoknak. A 15. körben a verseny addigi talán legszebb előzését is láthattuk, három világbajnok, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen és Fernando Alonso meccselt egymással, a német és a spanyol satuba fogták a finnt és mindketten megelőzték.

A folytatásban Hamilton folytatta felzárkózását, a 30. körben egykori csapattársa, Jenson Button volt a szenvedő fél. Hamilton Button mellett is elment, igaz a manőver nem volt túl tiszta, a brit érintőre vette a McLarent, ott is maradt az első légterelőjéről egy darab, az apró malőrért viszont elnézést kért Buttontól a sportszerű Hamilton. A 2008-as világbajnok sérült orrkúppal is tovább tudott menni, három körrel később már azt a Hülkenberget támadta, aki - Alonsóhoz hasonlóan - az eddigi 9 futam mindegyikén pontot szerzett. A német nem jelentett akadályt Hamilton számára, aki az előzés után már az ötödik helyen haladt.

Kvyat alatt kigyulladt a Torro Rosso

A 46. körben Daniil Kvyat szolgáltatott izgalmakat, pontosabban a Torro Rosso, amely egyszerűen lángba borult, szerencsére az orosz még időben ki tudott menekülni a kocsiból. Miután felocsúdtunk az égő versenyautó okozta sokkból, Lewis Hamilton beérte Fernando Alonsót és simán el is ment mellette, így a harmadik helyre lépett előre, igaz később egy kerékcsere miatt ismét helyet cserélt a két korábbi világbajnok. Az 50. körben tovább fokozódtak az izgalmak, ugyanis Adrian Sutil megpördült a célegyenesben, a Sauber pedig leállt mégpedig a lehető legrosszabb helyen. A biztonsági autó azonban meglepetésre nem jött be, ennek talán Nico Rosberg örülhetett a legjobban, hiszen így tovább haladhatott az élen senkitől sem zavartatva.

Öt körrel később Alonso lelassult, elfogytak a gumijai, érdekes, hogy ekkor csak Bianchi és Kobajasi voltak lassabbak a spanyolnál. Alonso végül kijött a boxba, Hamilton ekkor ismét a 3. helyen haladt, Alonso pedig a boxkiállás után a 6. helyre jött fel. Hamiltonnak ekkor jött az információ, hogy Bottas 5 másodpercre van tőle, "easy catch" - (könnyű kapás) mondta a brit versenymérnöke. A finn gumijai a végét járták, Hamilton meg is érkezett mögé pillanatokon belül.

Hét körrel a vége előtt kialakult egy Fernando Alonso Daniel Ricciardo párharc, az ausztrál nem volt hajlandó elengedni a spanyolt, kerék a keréken mentek, végtelen kiélezett meccs volt, ám végül Alonso örülhetett, igaz fontos másodperceket vesztett a negyedik helyen haladó Vettellel szemben.

Mindeközben Hamilton a 62. körben megérkezett a második helyen haladó Bottas mögé és megkezdődött a csata az "ezüstéremért". Bottas zseniálisan védekezett, Hamilton Mercedesének pedig nem volt meg az előzéshez szükséges tempója, így a brit bár hatalmasat hajrázott, nem tudott végül felállni a dobogó második fokára, értékes pontokat veszítve ezzel a vb-éllovas Nico Rosberggel szemben.

Bottas sorozatban harmadik dobogós helyezését szerezte meg

Ami pedig Bottast illeti, a finn szépen lassan megérkezett a szűk elitbe, Ausztriában harmadik volt, Silverstone-ban második, a Német Nagydíjon pedig ismét a második helyen zárt, osztozva a nap hőse címben Lewis Hamiltonnal, aki a 20. helyről indulva végül a 3. pozícióban fejezte be versenyt.

A futamot Nico Rosberg nyerte, aki ezzel idénybeli negyedik győzelmét aratta, összességében pedig a hetedik nagydíján tudott győzni. Rosberg pályafutása során először győzött a Német Nagydíjon, neki köszönhetően pedig a Mercedes 1954 után először győzött hazai közönség előtt. Ki kell még emelni Hülkenberget és Alonsót, a két versenyző sorozatban a 10. nagydíjukon tudtak pontot szerezni.

A mezőny legközelebb a Magyar Nagydíj helyszínén, a Hungaroringen méri össze erejét.