Napi - Mercedes győzelem a Francia Nagydíjon, Federer Halléban nyert, Lopez duplázott Queensben

2019/06/23 22:37

Két idény után elhagyja klubját Dani Alves, a Paris Saint-Germain brazil labdarúgója. A 36 éves hátvéd vasárnap közölte, hogy újabb fejezetet zár le az életében, és köszönetet mond az egész "PSG-családnak". A Copa Americán szereplő válogatott csapatkapitányának - aki 111-szeres válogatott - a szerződése június 30-ig szól a francia egyesületnél, amellyel két bajnoki címet és egy kupaaranyat szerzett. A Sevillánál, az FC Barcelonánál és a Juventusnál is megfordult Dani Alves egyelőre nem nyilatkozott terveiről.

Az ötödik helyen végzett a magyar válogatott a férfi vízilabda világliga nyolccsapatos belgrádi szuperdöntőjében, Märcz Tamás együttese a torna vasárnapi zárónapján 15-13-ra nyert Japán ellen.

Eredmény, az 5. helyért:
Magyarország-Japán 15-13 (4-3, 4-2, 2-2, 5-6)

Roger Federer tizedszer nyerte meg a 2,2 millió euró (709 millió forint) összdíjazású hallei füvespályás férfi tenisztornát, mivel a vasárnapi döntőben legyőzte a belga David Goffint. Az első helyen kiemelt svájci klasszis az első szettben még komoly erőfeszítésekre kényszerült, több bréklabdát hárított, ám a folytatásban már magabiztosan játszott. A találkozó 1 óra 23 percig tartott. A 37 éves Federer pályafutása 155. döntőjét vívta ATP-tornán, a mérlege 102 győzelem és 53 vereség. A németországi az első versenye, amelyen tízszer diadalmaskodott, kilencszer szülővárosában, Bázelben bizonyult a legjobbnak.

Eredmény, döntő:
Federer (svájci, 1.)-Goffin (belga) 7:6 (7-2), 6:1

A 37 éves Feliciano Lopez nyerte a  londoni füvespályás férfi tenisztorna egyéni és párosversenyét is, miután először legyőzte a francia Gilles Simont, majd Andy Murray oldalán a Rajeev Ram, Joe Salisbury kettős ellen is nyert a döntőben.  Egyéniben a nyitó fordulóban Fucsovics Mártont búcsúztató spanyol játékos 2017 után diadalmaskodott ismét a Queen's Clubban, és pályafutása hetedik trófeáját szerezte meg. A szabadkártyával induló, balkezes Lopez csak 113. a világranglistán, a londoni viadal előtt mindössze három találkozót nyert az idén. Lopez párosban a csípőműtétje után visszatérő Andy Murray-vel indult a londoni tornán és legyőzték az első és a harmadik kiemelt párost is mielőtt a fináléban a Ram/Salisbury kettős ellen nyerni tudtak.

Eredmény, egyéni döntő:
Lppez (spanyol)-Simon (francia) 6:2, 6:7 (4-7), 7:6 (7-2)
páros döntő: Lopez/Murray-Ram/Salisbury 7:6 (8-6), 5:7, 10:5

Az ausztrál Ashleigh Barty nyerte meg az egymillió dollár (287 millió forint) összdíjazású birminghami füvespályás női tenisztornát, ezzel hétfőtől ő lesz a világranglista új éllovasa. A Roland Garros címvédője a vasárnapi döntőben két szettben verte a nyolcadikként rangsorolt német Julia Görgest. A 23 éves Barty a japán Oszaka Naomit váltja a WTA-rangsor élén, és Evonne Goolagong 1976-os "uralkodása" óta az első - összességében pedig a második - ausztrál ranglistavezető.

Barty (ausztrál, 2.)-Görges (német) 6:3, 7:5

Felavatták a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új főhadiszállását Lausanne-ban. "Az Olimpiai Ház mindannyiunk otthona lesz" - mondta köszöntőjében Thomas Bach NOB-elnök vasárnap, a világszervezet alapításának 125. évfordulóján. Az ünnepségre mintegy 700 vendég érkezett a svájci városba. A Genfi-tó partján emelt irodaház 129 millió euróba (41,2 milliárd forint) került, és mintegy 500 NOB-munkatárs dolgozik majd benne, akik eddig négy különböző helyen tevékenykedtek Lausanne-ban. Az ultramodern központ építése során a korábbi NOB-főhadiszállás 95 százalékát újrahasznosították, és a hírek szerint az új épület 35 százalékkal kevesebb energiát, valamint 60 százalékkal kevesebb vizet fogyaszt majd, mint egy átlagos irodaház.

Az ötszörös világbajnok és címvédő Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a vasárnapi Forma-1-es Francia Nagydíjat, ezzel tovább növelte előnyét az összetett pontversenyben. A 34 éves versenyzőnek ez az idei hatodik, egyben pályafutása 79. futamgyőzelme, s már 36 ponttal vezet az összetettben csapattársa, a finn Valtteri Bottas előtt. A franciaországi versenyt Bottas a második helyen fejezte be, harmadikként pedig Charles Leclerc, a Ferrari monacói pilótája ért célba. A világbajnokság egy hét múlva folytatódik az Osztrák Nagydíjjal.

A már olimpiai szintes Krizsán Xénia 6619 ponttal új országos csúcsot ért el hétpróbában a franciaországi Talence-ban rendezett többpróbaversenyen, melyen csak az olimpiai és világbajnok belga Nafissatou Thiam tudta megelőzni. A magyar szövetség tájékoztatása szerint az MTK atlétája egészen kivételes teljesítményt nyújtott a két nap során, és a májusban, Götzisben felállított egyéni csúcsán (6469 pont) 150 pontot javított, míg Ináncsi Rita 25 évig fennálló országos rekordját (6573 pont) 46 ponttal szárnyalta túl. A 26 éves, U23-as Európa-bajnok sportoló három számban (100 m gát: 13.36 mp, 200 m: 24.38 mp, gerely: 53,27 m) javított egyéni legjobbján, háromban pedig egy hajszállal maradt el tőle, így összességében klasszis eredménnyel zárta a versenyt, 200 ponttal elmaradva a győztes Thiamtól. Krizsán Xénia már májusi egyéni rekordjával teljesítette a tokiói olimpia kvalifikációs szintjét, így ötkarikás indulónak számít.

Babos Tímea kikapott a döntőben az angliai Ilkleyben rendezett, 100 ezer dollár (29 millió forint) összdíjazású füvespályás női tenisztornán. A világranglista 139. helyén álló magyar játékos a vasárnapi fináléban a román Monica Niculescuval (142.) csapott össze, aki ellen 2/3-as volt a győzelmi mérlege, de legutóbbi két meccsüket Babos nyerte. A fordulatos vasárnapi találkozó 2 óra 8 percig tartott. Babos korábban, 2009 és 2014 között 19 alkalommal játszott finálét ITF-tornán, mérlegét most 12 győzelemre és nyolc vereségre rontotta.

Monica Niculescu (román)-Babos Tímea 6:2, 4:6, 6:3

A hetedik helyen kiemelt Balázs Attila kikapott a döntőben a Pozsonyban zajló, 69 ezer euró (22 millió forint) összdíjazású salakpályás férfi challenger-tenisztornán. A világranglistán 221. magyar játékos - aki két hete szintén a fináléban szerepelt Prostejovban - a vasárnapi döntőben a nyolcadikként rangsorolt, hazai közönség előtt szereplő Norbert Gombossal (202.) csapott össze, pályafutása során először. Az első szettben a felvidéki teniszező, a másodikban a 30 éves Balázs volt jobb, majd az utolsó felvonásban a budapesti játékos egyszer visszajött brékhátrányból 2:2-re, de a hajrá már Gombosé lett. A találkozó 2 óra 7 percig tartott. Így Balázs Attilának tovább kell várnia második challenger-tornagyőzelmére azután, hogy 2010-ben Palermóban diadalmaskodott.

Norbert Gombos (szlovák, 8.)-Balázs Attila (7.) 6:3, 3:6, 6:2

A hatodik helyen végzett a kétszeres Európa-bajnok Kiss Norbert, a Tankpool24-Mercedes magyar pilótája a gyorsasági kamion Európa-bajnokság Hungaroringen zajló, idei második fordulójának vasárnapi második futamán. A 34 éves szombathelyi versenyző a hétvégét záró viadalon nem tudta veszélyeztetni a dobogós helyezésekért harcoló riválisait, és a verseny során egyet előzve végzett hatodikként. Győzött a német André Kursim, megelőzve honfitársát, René Reinertet. Harmadikként a háromszoros Európa-bajnok spanyol Antonio Albacete fejezte be a 11 körös futamot.Kiss a szombati első futamon hatodikként, a másodikon pedig ötödikként ért célba, a vasárnap kora délután rendezett versenyen pedig dobogóra állt: harmadik lett. Az összetettben két forduló, azaz nyolc futam után a címvédő és ötszörös Eb-győztes német Jochen Hahn áll az élen 94 ponttal, második Albacete (71 pont), harmadik pedig Kiss (63 pont). A kamion Eb szezonja két hét múlva, a Slovakiaringen folytatódik.

A magyar női válogatott ezüstérmet nyert az Amszterdamban rendezett 3x3-as kosárlabda-világbajnokságon, miután a vasárnapi döntőben 19-13-ra kikapott Kínától. A Theodorán Alexandra, Papp Klaudia, Goree Cyesha, Medgyessy Dóra alkotta csapat korábban négy győzelme mellett a kínaiaktól kapott csak ki a hollandiai vb-n. Az ázsiai csapat ezúttal is fölényben volt, 7-0-lal kezdett, és a magyarok ezután már csak négy pontra tudtak felzárkózni. Károlyi Andrea szövetségi kapitány együttese - amely tavaly a manilai vb-n nyolcadik lett - érmesként részt vehet a jövő májusi, húszcsapatos olimpiai selejtezőn.

Kerekes Gréta bronzérmet nyert női 100 méteres gátfutásban, a magyar válogatott pedig csoportjában a második helyen zárt vasárnap a minszki Európa Játékok rendhagyó csapatversenyének első napján.

A szenegáli labdarúgó-válogatott győzelemmel kezdte szereplését az Afrikai Nemzetek Kupáján, miután vasárnap Kairóban 2-0-ra nyert Tanzánia ellen.