Napi - Győztes mérkőzéssel nyitotta meg új stadionját a Vasas, Djokovic a legjobb 16 között

2019/07/05 23:00

Győztes mérkőzéssel nyitotta meg új stadionját a Vasas. A Vasas labdarúgócsapata 2-0-ra nyert a szlovák Dunaszerdahelyi AC együttese ellen az új Illovszky Rudolf Stadion pénteki hivatalos nyitómérkőzésén. Az összecsapás előtti programsorozat már kora délután kezdetét vette: a pályán öregfiúk-mérkőzés, illetve a szurkolók, a Vasas Kubala Akadémia növendékei, a kisorsolt drukkerek, a klub szakosztályainak képviselői, támogatói, valamint a színészválogatottból összeállt vegyes csapatok találkozója vezette fel az este főmeccsét, az NB II-es Vasas és a szlovák első osztályú, az Európa-liga jövő csütörtöki első selejtezőkörére készülő Dunaszerdahely közötti összecsapást. A szurkolók a nagyszerű időt kihasználva csak lassan érkeztek meg az arénába, a Fáy utcai sporttelepen ugyanis családi programmal várták a kilátogatókat. Sok szurkoló a helye elfoglalása előtt frissítőt keresett, vagy csak fel-alá sétálgatott a stadionban, amelyben az ígéreteknek megfelelően tényleg minden a Vasasról szól: a falakon a Vasas múltjából és jelenéből készült festmények, legendás játékosok rézkarc portréi, szurkolói anekdoták, valamint 16 nagy méretű acéltáblán a klub történetének főbb eseményei kerültek megjelenítésre. A mérkőzést felvezető program a névadó Illovszky Rudolffal készített archív videointerjúval kezdődött, de a kilátogató nézők egy stadionépítésről szóló werkfilmet is láthattak, illetve zenés-táncos programok melegítették be a nézőket találkozóra, amelynek játékos-bevonulására a hazai szurkolók látványos, egész szektort betöltő koreográfiával készültek. A lelátón Illovszky arcképe is megelevenedett, de a vendégszektort majdnem megtöltő DAC-drukkerek is zászlókkal és molinóval tisztelték meg a stadionavatót. A kezdésre az 5145 fős lelátó nagy része megtelt, a szimpatizánsok mellett a klub legendái, jelenlegi aktív sportolói, politikusok, más csapatok vezetői is szép számban megjelentek. A találkozó előtt a Vasas kétszeres olimpiai bajnok kardvívója, Szilágyi Áron nyitotta meg hivatalosan az új arénát, melynek kezdőrúgását a jelenlegi legidősebb magyar válogatott labdarúgó, a Vasas örökös tiszteletbeli elnöke, a 92 éves Raduly József végezte el. A találkozó első félidejének első fele DAC-fölényt hozott, a vendégeknek több veszélyes távoli lövése is volt, egy ízben a felső léc mentette meg a hazaiakat a góltól. A huszadik perc után éledezett a Vasas, szép akciókat vezetett, de az utolsó passzba vagy a befejezésbe mindig hiba csúszott, így gól nélküli döntetlennel vonultak be az öltözőbe a csapatok. A szünetben két játékos kivételével teljes kezdőjét lecserélte Szanyó Károly, a hazaiak vezetőedzője, de a meccs képében így sem állt be jelentős változás: jobbára mezőnyjáték zajlott, amelyből a DAC vezetett több gólveszélyes támadást. A hangulatra így sem lehetett panasz, a két szurkolótábor kitett magáért, Szanyó pedig a 69. percben harmadik számú kapusát is pályára küldte, így minden nevezett játékos lehetőséget kapott. A Vasas a 78. percben Birtalan Botond tizenegyesből szerzett góljával megszerezte első találatát új otthonában, majd bő tíz perccel később az ő távoli lövéséből a másodikat is. Mivel a DAC játékosai a legnagyobb gólszerzési lehetőségekből sem tudtak betalálni, így a Vasas megérdemelten nyerte meg stadionavató mérkőzését. Az összecsapás utolsó nyolc percében pályára lépett a 41 éves, az aktív labdarúgástól 2017-ben visszavonult, jelenleg az angyalföldiek másodedzőjeként dolgozó Ferenczi István is. Az új Illovszky Rudolf Stadiont 2017 márciusában kezdték el építeni, a beruházás költsége 8,130 milliárd forint volt.

Szenegál negyeddöntős. A szenegáli válogatott 1-0-ra legyőzte Uganda együttesét pénteken az Egyiptomban zajló labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupáján, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé. A szenegáliak győztes találatát az FC Liverpoollal az idén Bajnokok Ligája-győztes Sadio Mané szerezte, aki a második félidőben büntetőből is betalálhatott volna, de elhibázta a tizenegyest. Szenegál ellenfele a következő körben Benin lesz, amely a pénteki első nyolcaddöntős mérkőzésen meglepetésre Marokkót búcsúztatta tizenegyes-párbajban.

Hercog sem állította meg Gauffot. A mindössze 15 éves Cori Gauff a legjobb 16 közé jutott a wimbledoni teniszbajnokság női versenyében. Gauff már azzal történelmet írt, hogy a selejtezőből főtáblára került, mert ez ilyen fiatalon még senkinek nem sikerült a profi érában. Az első fordulóban pedig honfitársát, egyúttal egyik példaképét, a Wimbledonban ötszörös bajnok Venus Williamset múlta felül, ezzel 1991 óta a legfiatalabb játékosként tudott meccset nyerni a 128-as főtáblán. Az amerikai tehetség a második körben a szlovák Magdalena Rybarikovát is két játszmában múlta felül. A 16 közé jutásért vívott találkozón a világranglistán 60. szlovén Polona Hercognak a megnyert első játszma után a második szettben 5:3-nál és 5-4-nél is mérkőzéslabdája volt, ám Gauff (313.) mindkettőt hárította. A fiatal amerikai játékos aztán Hercog hibáit is kihasználva rövidítésre mentette a játszmát, majd második lehetőségét kihasználva le is zárta azt. A harmadik szett előtt a 28 éves Hercogot röviden ápolni kellett, Gauff pedig a játszma elején 4:1-re ellépett, ám a szlovén játékos egyenlíteni tudott (4:4). A 2 óra 45 perces összecsapás végjátékát viszont Gauff bírta jobban, és így ott lesz a 16 között, ahol a korábbi világelső román Simona Halep vár rá.

Djokovic a nyolcaddöntőben, Halep legyőzte Azarenkát. A címvédő Novak Djokovic a legjobb 16 közé jutott a wimbledoni teniszbajnokságon. A 32 éves világelső, négyszeres wimbledoni bajnok szerb sztár - aki 16. Grand Slam-tornagyőzelmére hajt - négy játszmában búcsúztatta a lengyel Hubert Hurkaczot. A nőknél a korábbi világelsők összecsapásán a hetedikként rangsorolt román Simona Halep két szettben könnyedén, 1 óra 7 perc alatt múlta felül a fehérorosz Viktorija Azarenkát.