Napi - A Veszprém bajnok lett, két újabb olimpiai kvótát szereztünk, a finnek nyerték a jégkorong vb-t
Fotó: MTI

2019/05/27 06:37

Az Atalanta és az Internazionale indulhat a Bajnokok Ligája következő idényében, az Empoli pedig kiesett az élvonalból az olasz labdarúgó-bajnokság zárófordulójának vasárnapi eredményei alapján. A 38. fordulóban négy csapat küzdött két BL-helyért, négy pedig a kiesés elkerüléséért. Az egyik legfontosabb kérdés volt, hogy a bajnok Juventus és a már biztosan második Napoli mellett kik képviselik az olaszokat ősszel a Bajnokok Ligájában. Erre négy csapatnak, az Atalantának, az Internazionalénak, az AC Milannak és az AS Romának volt még esélye, de a felsoroltak közül csak az első kettőnek volt saját kezében a sorsa. Az Inter 2-1-es diadala végül a milánóiak BL-szereplését és a vendégek kiesését eredményezte. A kupadöntős Atalanta pedig - amely a Sassuolót verte 3-1-re - története során először indulhat el a legrangosabb európai kupasorozatban. Ami az alsóházat illeti, az élvonalból már korábban kiesett a Frosinone és a Chievo, hozzájuk csatlakozott vasárnap az Empoli.

Frosinone-Chievo 0-0

A Veszprém 27-27-es döntetlent játszott a tavalyi bajnok Szeged otthonában a férfi kézilabda NB I döntőjének vasárnapi visszavágóján, így 62-51-es összesítéssel megnyerte a párharcot. Az első mérkőzést, csütörtökön 35-24-re nyerte meg a házigazda Veszprém, amely története 26. bajnoki címét ünnepelheti. A mezőny legeredményesebb játékosa a Veszprém horvát balszélsője, Manuel Strlek volt hat góllal. A visszavonuló Nagy László és Momir Ilic, valamint a Szegedre igazoló Mikler Roland az utolsó bajnoki mérkőzését játszotta veszprémi színekben, a csongrádiak pedig Balogh Zsoltot, Marin Segót és Pedro Rodríguezt búcsúztatták.

Fucsovics Márton ötszettes csatában kikapott a 17. helyen kiemelt Diego Schwartzmantól a francia nyílt teniszbajnokság férfi versenyének első fordulójában.

Eredmény, 1. forduló (64 közé jutásért):
Diego Schwartzman (argentin, 17.)-Fucsovics Márton 6:3, 3:6, 7:6 (9-7), 2:6, 6:2
további eredmények
férfiak:
Goffin (belga, 27.)-Berankis (litván) 6:0, 6:2, 6:2
Györe (szerb, 31.)-Ramos Vinolas (spanyol) 6:3, 6:2, 7:6 (7-2)
Dimitrov (bolgár)-Tipsarevic (szerb) 6:3, 6:0, 3:6, 6:7 (4-7), 6:4
Cicipasz (görög, 6.)-Marterer (német) 6:2, 6:2, 7:6 (7-4)
Cilic (horvát, 11.)-Fabbiano (olasz) 6:3, 7:5, 6:1
Berrettini (olasz, 29.)-Andujar (spanyol) 6:7 (3-7), 6:4, 6:4, 6:2
Ruud (norvég)-Gulbis (lett) 6:2, 7:6 (7-2), 6:0
Popyrin (ausztrál)-Humbert (francia) 3:6, 6:3, 7:6 (12-10), 6:3
Otte (német)-Dzsaziri (tunéziai) 6:3, 6:1, 4:6, 6:0
nők:
Stephens (amerikai, 7.)-Doj (japán) 6:3, 7:6 (7-4)
Szvitolina (ukrán, 9.)-V. Williams (amerikai) 6:3, 6:3
Sorribes Tormo (spanyol)-Van Uytvanck (belga) 6:1, 5:7, 6:2
Ka. Pliskova (cseh, 2.)-Brengle (amerikai) 6:2, 6:3
Bencic (svájci, 15.)-Ponchet (francia) 6:1, 6:4
Kozlova (ukrán)-Pera (amerikai) 6:2, 7:6 (7-5)
Siegemund (német)-Zsuk (orosz) 6:3, 6:3
Vondrousova (cseh)-Vang (kínai) 6:4, 6:3
Mladenovic (francia)-Ferro (francia) 6:3, 7:6 (7-3)
Kucova (szlovák)-Kuznyecova (orosz) 6:4, 6:2
Potapova (orosz)-Kerber (német, 5.) 6:4, 6:2
Muguruza (spanyol, 19.)-Townsend (amerikai) 5:7, 6:2, 6:2
Martic (horvát, 31.)-Dzsabur (tunéziai) 6:1, 6:2
Larsson (svéd)-Rybarikova (szlovák) 6:3, 6:4

Remekül szerepeltek, és hat érmet nyertek a magyarok a bakui aerobik Európa-bajnokságon. A felnőtteknél Bali Dániel és Mazács Fanni vegyes párosban és Farkas Balázzsal kiegészülve trióban is aranyérmet szerzett, a csapat pedig a harmadik helyen zárt. A juniorok a csoporttal (Ákoshegyi Dóra, Fejér Fruzsina, Görgényi Ilona, Ruzicska Vanessza, Simon Zsófia), aerodance-ben (Fényes Gréta, Goda Kamilla, Kiss Viktória, Ruzicska Vanessza, Simon Zsófia, Szőke Csenge) és csapatban egyaránt bronzérmesek lettek.

A szombaton felemáskorláton ezüstérmes Fehér Nóra vasárnap hatodik helyen zárt gerendán a tornászok eszéki világkupa-viadalán. A talaj döntőjétől visszalépett. A magyar szövetség tájékoztatása szerint a Győri AC tornásza gerendán 11,533 pontot kapott a gyakorlatára, majd miután melegítés közben megsérült a lába, és az a döntés született, hogy talajon nem indul. "Sajnos a gerenda döntőben hibáztam, nem voltam ott fejben, emiatt ez most így sikerült. A másik döntőben, talajon egy régebbi térdfájdalom miatt nem indultam, ami a legrosszabbkor jött elő, a melegítéskor" - nyilatkozott Fehér Nóra.

Az olasz Dario Cataldo nyerte a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny 15. szakaszát vasárnap, amelyen legtöbb üldözőjével szemben nőtt az összetettben éllovas Richard Carapaz előnye. A mezőnyre ezúttal az Ivrea és Como közötti 232 kilométer várt, amelynek nagy részében két szökevény, Dario Cataldo és Mattia Cattaneo diktálta elöl a tempót. A hajrában a szétszakadt mezőny megközelítette, de befogni már nem tudta a két szökevényt, akik közül a finisben Cataldo bizonyult jobbnak. Az ecuadori Carapaz és a harmadik olasz Vincenzo Nibali négyfős boly tagjaként 11 másodperccel később érkezett célba, így kettejük között nem változott a különbség. A többiek hátránya viszont nőtt, a második helyen lévő szlovén Primoz Roglicé például 40 másodperccel. A szlovén így már csak egy perccel előzi meg Nibalit.

Krizsán Xénia olimpiai indulási jogot szerzett vasárnap hétpróbában az ausztriai Götzisben rendezett atlétikai versenyen - erősítette meg az MTI-nek Kámán Bálint, a Magyar Atlétikai Szövetség sportigazgatója. A versenyző klubja, az MTK a honlapján azt írja: a 26 éves Krizsán a harmadik helyen végzett 6469 ponttal, amely új egyéni csúcs, ráadásul ezzel túlszárnyalta a 6420 pontos olimpiai kvalifikációs szintet, így biztossá vált, hogy indulhat a 2020-as, tokiói ötkarikás játékokon.

Mészáros Eszter kvótát szerzett a 2020-as tokiói olimpiára vasárnap a Münchenben zajló sportlövő-világkupán, miután a hatodik helyen végzett női légpuskában. A verseny eredményközlője szerint Mészáros a selejtezőben 630,2 körrel végzett, és a hetedik helyen jutott be a nyolcas fináléba, ahol végül 162,8 körrel a hatodik helyen zárt. Miután azonban az előtte végzők közül csak az ötödik román Laura-Georgeta Comannak nem volt eddig kvótája, ezért a versenyen gazdára talált két olimpiai kvótából a másodikat Mészáros kapta meg. Mészáros a magyar szövetség honlapjának elmondta: ez élete legboldogabb hatodik helyezése. Hozzátette: már a selejtező első sorozatát követően érezte, hogy nagyon jó eredményt érhet el. "Ennek ellenére a 630,2 kör nem egyéni csúcs, mert lőttem már ennél jobbat egyszer egy tizeddel, egy másik alkalommal pedig 1,1 körrel" - nyilatkozta. Elárulta: azok hazai versenyek voltak, viszont nemzetközi viadalon korábban még nem teljesített ilyen jól. "Az alapverseny első sorozatát látva lassan, megfontoltan lőttem. Nem tagadom, hogy a döntő előtt kicsit izgultam, hiszen tudtam, hogy szerencsés esetben a hatodik helyezés is elég lehet az olimpiai kvótához" - mondta a gödöllői Török Ignác Gimnázium (TIG) egyesület versenyzője.

Pusztai Liza bronzérmet szerzett a női kardozók moszkvai Grand Prix-viadalán. A hazai szövetség honlapjának beszámolója szerint a 18 éves magyar vívó magabiztos győzelmekkel menetelt a negyeddöntőig - az amerikai Aleksandra Sheltont 15-8-ra, az orosz Szvetlana Seveljevát 15-9-re, az amerikai Anne-Elizabeth Stone-t 15-9-re győzte le -, ahol aztán nagy csatában, 15-14-re az olasz Martina Crisciónál is jobbnak bizonyult. Pusztai számára az elődöntőben a kínai Sao Ja-csi jelentette a végállomást, akitől 15-9-re kapott ki.

A címvédő és ötszörös világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a vasárnapi Forma-1-es Monacói Nagydíjat, és ezzel növelte az előnyét az összetett pontversenyben. A 34 éves versenyzőnek ez az idei negyedik és pályafutása 77. futamgyőzelme, Monacóban karrierje harmadik diadalát aratta. A második helyen a négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel, a Ferrari német pilótája végzett, a dobogó alsó fokára pedig Hamilton csapattársa, a finn Valtteri Bottas állhatott fel. A verseny előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek meg a hétfőn 70 évesen elhunyt háromszoros világbajnok osztrák Niki Laudáról. A vb két hét múlva, a Kanadai Nagydíjjal folytatódik Montrealban.

Finnország nyerte meg a szlovákiai jégkorong-világbajnokságot, miután a vasárnapi döntőben 3-1-re legyőzte Kanadát. A kanadaiak a 10. percben Shea Theodore révén szerezték meg a vezetést, a második harmad elején Marko Anttila egyenlített, majd a finnek az ő góljával fordítottak a 43. percben. Az európai gárda sikerét Harri Pesonen biztosította be az 56. percben a pozsonyi Ondrej Nepela Arenában. A finn csapat 1995 és 2011 után harmadszor diadalmaskodott a vb-n.