MotoGP - MotoGP: bukott az éllovas Rossi otthonában
MotoGP: bukott az éllovas Rossi otthonában

Baranyai BalázsBaranyai Balázs
2020/09/13 16:19
Két hét szünet után ismét egy duplaforduló várt a MotoGP mezőnyére, melynek első versenyén Yamaha-siker született Misanóban.

Misano különleges helyszín. Technikás pálya, ráadásul közel Tavulliához, Valentino Rossi szülővárosához. Persze a hangulat a járvány miatt nem volt olyan, mint szokott (nézők mondjuk most már lehettek a lelátókon), de minden adott volt egy újabb őrült hétvégéhez. Előzetesen Yamaha dominanciára lehetett számítani. Az első 4 helyet a japán gyártó gépei sajátították ki a kvalifikáción és a versenytempóban is egyértelműen kilógott a mezőnyből Vinales és a bajnoki éllovas Quartararo.

Ezzel szemben a verseny képe nem a fentiek szerint alakult. Vinales és Quartararo elrontották a rajtot és visszaestek, Jack Miller pedig felzárkózott a mezőnyt vezető Morbidellire és az őt követő Rossira. Vinales ráadásul elképesztően szenvedett és lemaradt a riválisoktól – Quartararo pedig egy darabig beszorult mögé, nem tudta megelőzni a márkatársat. Mire ez sikerült a franciának, nagyjából egy körön belül jött is a dráma: Quartararo bukott és a mezőny végére került. Később még egyszer elesett és 0 ponttal zárt.

Morbidelli stabil teljesítményt hozott az élen és leszakította Rossit; Miller pedig a lágy hátsógumin néhány kör után visszaesett – végül a 8. helyen zárt. A Suzukik tűntek esélyesnek a dobogóra, valamint Paco Bagnaia, aki sérülés után tért vissza a világbajnokságra. A fiatal olasz – aki amúgy a Ducati gyári üléséért hajt – szenzációsan ment és Rossit is meg tudta előzni. A második helyen azonban a futam vége felé elfogytak a gumik, így már Morbidellit nem tudta üldözőbe venni. A dobogó legalsó fokáért Rossi harcolt a két Suzukival. Rins a fél versenyen keresztül ott volt a sarkában, de nem tudott előrébb jönni. Mir azonban az utolsó körben előre jött és egy rendkívül bátor előzéssel begyűjtötte a harmadik helyet. Rossi meg kellett hogy elégedjen a 4. pozícióval.

Vinales tempója a végén már egész jó volt, de csak 6. lett; Dovizioso pedig 7. a szenvedő Ducatival. A KTM-ek – az előző futamoktól eltérően – halványak voltak. Pol Espargaro 10. lett, utána Oliveira és Binder futottak be.

Ezúttal is a Moto3 volt a legizgalmasabb verseny.Ezúttal is a Moto3 volt a legizgalmasabb verseny.Fotó: Europress/AFP

A Moto2 egy nyugodt, de nem eseménytelen fordulót hozott. A VR46 színeiben Luca Marini és Marco Bezzecchi domináltak végig, Bastianini pedig követte őket. Utóbbi bravúrosan fogott meg egy bukást – pont olyan módon, ahogy Marquez szokta. Előtte pedig a hibázó Marinit majdnem elkapta Bezzecchi, ám Rossi féltestvére végül javítani tudott és szép küzdelemben behúzta az első helyet. Sam Lowes a boxból indulva a 8. helyen futott be, ami elképesztő bravúr. A bajnokesélyesek  közül viszont Nagashima ismét leszerepelt: a japán elesett a hajrában és pont nélkül maradt. Csapattársa, Jorge Martin pedig rajthoz sem állhatott, mert pozitív lett a koronavírus-tesztje – a spanyol várhatóan a jövő héten sem indulhat majd és ezzel komoly hátrányba kerülhet majd a pontversenyben a riválisokkal szemben.

A Moto3-ban is volt drámai pontvesztés: az utolsó körökben Albert Arenas dobta el a motort, így esélyt adott ellenfeleinek a ponthátrányuk ledolgozására. John McPhee nyert végül és ezzel visszahozta az esélyét egy vb-címre; a második Ai Ogura, harmadik pedig Tatsuki Suzuki lett.

Folytatás a jövő héten szintén Misanóból.

MotoGP (27 kör, 114,102 km):
1. Franco Morbidelli (olasz, Yamaha) 42:02.272 perc
2. Francesco Bagnaia (olasz, Ducati) 2.217 másodperc hátrány
3. Joan Mir (spanyol, Suzuki) 2.290 mp h.
Az állás 6 futam után (még 8 van hátra): 1. Andrea Dovizioso (olasz, Ducati) 76 pont, 2. Fabio Quartararo (francia, Yamaha) 70, 3. Jack Miller (ausztrál, Ducati) 64

Moto2 (25 kör, 105,65 km):
1. Luca Marini (olasz, Kalex) 40:41.774 p
2. Marco Bezzecchi (olasz, Kalex) 0.799 mp h.
3. Enea Bastianini (olasz, Kalex) 0.897 mp h.
Az állás 7 futam után (még 8 van hátra): 1. Marini 112 pont, 2. Bastianini 95, 3. Bezzecchi 85

Moto3 (23 kör, 97,198 km):
1. John McPheee (brit, Honda) 39:48.952 p
2. Ogura Aj (Japán, Honda) 0.037 mp h.
3. Szuzuki Tacuki (japán, Honda) 0.232 mp h.
Az állás 7 futam után (még 8 van hátra): 1. Albert Arenas (spanyol, KTM) 106 pont, 2. Ogura 101, 3. McPhee 92