Továbbra is érinthetetlenek a Mercik
Forrás: xyz

Farkasvölgyi GáborFarkasvölgyi Gábor
2014/05/11 17:56

Lewis Hamilton sikerével zárult a Formula 1-es Spanyol Nagydíj, a világbajnoki sorozat ötödik versenye. Az angol sorozatban negyedszer nyert, Barcelonában pályafutása során először. Érdekes, hogy ez a mostani volt zsinórban a negyedik futam, ahol a Mercedes kettős győzelmet aratott, mindegyik Hamilton-Rosberg sorrendben zárult. A Mercis-duó mögött ismét a Red Bullos Ricciardo lett a harmadik, aki ezúttal is megelőzte csapattársát, a vb-címvédő Vettelt, igaz utóbbi a 15. helyről lett negyedik.

Az már az időmérőn is látható volt, hogy a Mercedeseket nem Barcelonában fogja megszorítani a mezőny. Hamilton és Rosberg ismét kisajátították a rajtrács első két helyét, és a rajtot követően is megmaradt ez a sorrend, a 2008-as világbajnok könnyedén tartotta meg első helyét. Rosberget sem zavartatta senki, míg Valteri Botas meglepetésre megelőzte Daniel Ricciardót aki ezt nagyon bánhatta, ugyanis hosszú körökre beragadt a láthatóan lassabb finn mögé. Ricciardo csapattársa, a vb-címvédő Sebastian Vettel a 15. helyről rajtolt, kis túlzással csak a futamra rakták össze működőképessé az autóját.

Az első kiállások a 22. körre befejeződtek, Hamilton vezetett, mögötte Rosberg, majd Ricciardo, Bottas, Grosjean, Räikkönen, Alonso, Massa, Vettel, Hülkenberg volt a sorrend, az élen autózó Hamilton előnye majdnem négy másodperc volt már ekkor. Pár kör elteltével az angol előnye már majdnem négy és fél másodperc volt, ám Rosberg nem adta fel és megkezdte a felzárkózást, igaz egy elfékezés miatt a behozott idő köddé vált, a német kezdhette elölről az egészet. Az újabb kerékcserék azonban neki kedveztek, Hamilton kereke elkezdett szemcsésedni és dacára annak, hogy majd’ öt másodperces előnyt autózott össze, izgulnia kellett a végéig. Ugyanis Rosberg tempót váltott, Hamiltonnak óvatosabban kellett vezetnie, így csapattársa körről körre csökkentette hátrányát, míg meg nem érkezett a nyakára. Időközben a Ferrárinál is háziverseny alakult ki, az ötödik helyen haladó Raikkönnenre – akit pár pillanattal azelőtt könnyedén előzött meg Sebastian Vettel - felzárkózott a hazai közönség előtt versenyző kétszeres világbajnok Fernando Alonso. A spanyol előnyben volt, hiszen bár mindketten lágy keveréken voltak, Alonso abroncsai frissebbek voltak, így pár kör alatt bedarálta a hősiesen védekező finnt, akit végül a 63. körben a 10-es kanyarban előzött meg.

Valami hasonlóban reménykedett Nico Rosberg is, aki szinte folyamatosan ott haladt Hamilton sarkában, nagyban hozzájárulva ahhoz, hogy a Spanyol Nagydíj végjátéka komoly izgalmakat hozzon. Hamilton folyamatosan tudakolta a mérnökétől, hogy hol veszít időt csapattársával szemben és a végén rájöhetett valamire, ugyanis amikor már Rosberg 8 tizedre volt tőle, pár kör alatt másfél másodpercre tornázta vissza előnyét. Mindeközben a szenzációsan versenyző Vettel 1.2 másodpercre megközelítette a negyedik helyen haladó Botast, tehát minden fronton minden pozícióért hatalmas csata zajlott az elején. Vettel végül „lenyomta” a finnt, ám arra már nem volt esélye, hogy csapattársát, Daniel Ricciardót is behozza. Utóbbi sorozatban harmadszorra végzett jobb pozícióban, mint a címvédő, igaz Vettel a hétvégén kis túlzással szinte csak a futamon ülhetett az autójában, többnyire a boxban töltötte az idejét, a gyengécske Red Bull Renaulttal együtt.

Ami az élen haladókat illeti, Hamilton hősiesen tartotta magát, Rosberg pedig bár megtett mindent, sorozatban negyedszer is kikapott csapattársától. A Mercedesek ezúttal is érinthetetlenek voltak, már a 7. helyen célba érkező Kimi Raikkönen is kört kapott. Öt futam után a Mercedes 97 ponttal vezet a konstruktőrök versenyében a Red Bull előtt, míg a pilóták versenyében Hamiltonnak 100, Rosbergnek 97 pontja van, a harmadik Alonsónak 49. Hogy a világbajnokság lefutottá vált volna azt még korai lenne kijelenteni, de az látható, hogy a Mercedes óriási előnyre tett szert, a többiek pedig kis túlzással élve még a kanyarban sincsenek.

Ami pedig a karrierje első Spanyol Nagydíját elhódító Lewis Hamilton illeti, az angol elképesztő formába lendült, sorozatban immáron a negyedik versenyén intették le az első helyen. Hamilton Ausztrália óta csak nyer, át is vette a vezetést a világbajnoki összetettben Rosbergtől, aki viszont folyamatosan komoly küzdelemre készteti. Egy tehát biztos, ha a konstruktőri vb egyoldalúnak is tűnik, a pilóták versenyében még lesznek izgalmak, az garantálható.

A mezőny legközelebb két hét múlva Monacóban csap össze.