Forma 1 - Kanadában is az Ezüstnyilak rajtolnak az élről
Kanadában is az Ezüstnyilak rajtolnak az élről
Rosberg megint elkapta Hamiltont (Fotó: Europress/AFP)

Farkasvölgyi GáborFarkasvölgyi Gábor
2014/06/07 21:19

Ahogy az idény során eddig mindig, úgy a Kanadai Nagydíj időmérő-edzésén is a Mercedes csapat pilótái nyertek. Az első rajtkockából Nico Rosberg vághat neki a vasárnapi futamnak, aki Monacó után ismét legyőzte csapattársát, Lewis Hamiltont, ezúttal ráadásul mindezt a brit kedvenc pályáján tette. Az Ezüstnyilak mögött a világbajnoki címvédő Sebastian Vettel zárt harmadikként, míg a negyedik-ötödik rajthelyet az eddig az egész hétvégén parádézó Williams autói foglalják el Valtteri Bottas, Felipe Massa sorrendben.

A szabadedzéseken domináló Mercedesek az időmérőn is hozták a „kötelezőt”, és ismét maguk mögé utasították a komplett mezőnyt. A Q1-ben Lewis Hamiltonon kívül senki sem tudott 1:16 alá bemenni, az angol mögött azonban meglepetésre a McLaren Mercedes dán pilótája, Kevin Magnussen zárt másodikként, megelőzve Nico Rosberget, valamint csapattársát Jenson Buttont. Természetesen a nagyágyúk a biztonságra törekedtek, ennek ellenére többen „érintőre vették” a Circuit Gilles Villeneuve legendás betonfalát, így Kimi Räikkönen is, aki végül 10-ként jutott az időmérő második felvonásába. Meglepetés nem történt, baleset viszont igen, Marcus Ericsson a 9-es kanyarban falnak vágta autóját, így a Caterham versenyzője miatt 16 másodperccel rövidebb lett az első etap, amely során azért többen technikai hibákkal bajlódtak.

A Q2-ről Maldonado, Chilton, Bianchi, Kobajasi, és Ericsson maradt le, Chilton a Sky Sport munkatársainak panaszkodott is, hogy ha végig tudott volna menni, akkor beverekedte volna magát a második szakaszba. Az első felvonás során a Red Bull, a Mercedes és a Williams autóin voltak kizárólag lágy gumik, ám a folytatásban utóbbi versenyzői már szuperlágyra váltottak és az élre is álltak. Massáék nagyon erősnek tűntek, ám a második szakasz végén helyre állt a „világ rendje”, Hamilton és Rosberg ment egy-egy gyors kört és a harmadik szakaszt ők várhatták az élről, míg a Hülkenberg, Magnussen, Pérez, Grosjean, Kvjat, Sutil hatostól érzékeny búcsút vehettünk. Azt azért nem árt megjegyezni, hogy Hamiltonék szuperlágy gumikon nem tudtak annyira elmenni a mezőnytől, mint azt korábban megszokhattuk.

Vettel ezúttal megelőzte csapattársát

A Q3-at a Williams finn versenyője, Valtteri Botas kezdte, de rögtön követte őt a két Mercedes is. A leggyorsabb kört Nico Rosberg mondhatta magáénak, tehát a forgatókönyv kísértetiesen hasonlított a Monacóban látottakhoz. Az első roham után Rosberg, Hamilton, Bottas, Massa, Vettel, Alonso, Vergne, Button volt a sorrend, Kimi Räikkönen nem jött ki. Nem sokat kellett várni azonban a finnre, amint szabaddá vált a pálya, elkezdte a körözést, de csak a 8. helyre volt elegendő az ideje. A két Mercedes is kijött újra a boxból, hogy „lemeccseljék” a pole pozícióért folytatott harcot. Rosberg 1:14.874-es időt repesztett, Hamilton esetében 1:14.953-nál állt meg az óra, így Monaco után a német ismét legyőzte csapattársát az időmérőn, ráadásul ezúttal senkinek egy rossz szava sem lehet, nem volt félreérthető manőver, nem volt rossz helyre „leparkolt” autó, a német „izomból” nyert. Tette mindezt ráadásul ott, ahol Hamilton a leginkább otthon érzi magát, hiszen a brit korábban már háromszor nyert a Gilles Villeneuve pályán. Amíg Rosbergék eldöntötték az első hely sorsát, addig Vettel megelőzte a Williams mindkét versenyzőjét és így vb-címvédő a harmadik helyről várhatja a vasárnapi futamot. Negatív meglepetés a Kanadai Nagydíjra egy állítólagos fejlesztéssel érkező Ferrarik szereplése, Fernando Alonso a 7., Kimi Räikkönen pedig csak a 10. legjobb időt érte el.

A Mercedesek az idény során eddig legyőzhetetlenek az időmérőkön, eddig hétből hetet nyertek (Hamilton négyet, Rosberg hármat), jóllehet a futamokon is hasonló a forgatókönyv (Hamilton négy futamgyőzelem, Rosberg kettő) és az erőviszonyokat elnézve, ez Montrealban sem fog változni.

A Kanadai Nagydíj vasárnap magyar idő szerint 20 órakor veszi kezdetét. A futamot az M1 élőben közvetíti.

Kanadai Nagydíj, időmérő végeredmény:

1.Nico Rosberg (német) Mercedes 1:14.874

2.Lewis Hamilton (brit) Mercedes 1:14.953 0.079 mp h.

21.Marcus Ericsson (svéd) Caterham-Renault 1:19.820

Esteban Gutiérrez (mexikói, Sauber-Ferrari) kihagyta az időmérőt, a futamot a boxból indulva kezdi.