Forma 1 - F1: őrületes időmérő Silverstone-ban
F1: őrületes időmérő Silverstone-ban

Farkasvölgyi GáborFarkasvölgyi Gábor
2014/07/05 16:15

Elképesztő végjátékot hozott a Forma-1-es Brit Nagydíj időmérője. Egy perccel a Q3 befejezése előtt még Lewis Hamiltonnak állt a zászló, ám az esővel megbolondított kvalifikáció utolsó utáni pillanataiban borult a papírforma. A vasárnapi futamot a Mercedes német versenyzője, Nico Rosberg kezdheti meg az élről, mellőle a Red Bull vb-címvédője a szintén német Sebastian Vettel indulhat, míg a harmadik pozícióból meglepetésre a McLaren brit pilótája, a korábban csapatfőnöke által élesen kritizált Jenson Button várhatja az 52 körös verseny rajtját.

Silverstone-t nem véletlenül várta mindenki a Forma-1 berkein belül, a Brit Nagydíj helyszínén minden évben izgalmas versenyt rendeznek, főleg akkor, amikor az eső is főszerepet kap. Idén sem lesz ez úgy tűnik másként, ugyanis már az időmérő edzést is olykor heves esőzés tarkította. A Q1 nedves pályán vette kezdetét, ugyanakkor a silverstone-i aszfaltcsík itt-ott a száradás jelét mutatta, így lassacskán előkerültek a slick-gumik. Az első felvonás első három helyén Rosberg, Kvjat és Hamilton végeztek, meglepetésre a két Marussiával Bianchi a 4., Chilton pedig a 6. pozícióban zárt. A Kanadában győztes Daniel Ricciardo, a vb-címvédő Sebastian Vettel viszont alaposan kicentizte, előbbi a 15., utóbbi a 16. helyen jutott tovább.

Räikkönen és Alonso megint betliztek, a Ferrari kálváriája Silverstone-ban is folytatódni látszik

Hatalmas meglepetésre a legutóbbi osztrák nagydíj kvalifikációját megnyerő Williams istálló versenyzői betliztek, a 200. GP-jére készülő Massa és Valtteri Bottas sem került be a Q2-be, ahogy az idén története egyik leggyengébb idényét produkáló Ferrari versenyzői, a Silverstone-ban korábban egyaránt győzni tudó Fernando Alonso és Kimi Räikkönen sem.

A kvalifikáció utolsó szakaszát így Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Jenson Button, Kevin Magnussen, Sergio Perez, Nico Hülkenberg, Danyiil Kvjat és Jean-Éric Vergne kezdhették meg.

Az időmérő végjátéka aztán őrületes pillanatokat hozott. Az eső rákezdett, ám a még idejében a pályára guruló Pérez 1:40.457-el repesztett egy legjobb időt. A mexikói öröme nem tartott sokáig, ugyanis Hamilton szinte azzal a lendülettel bejött elé, a nagydíj 2008-as győztese 1:39.232-vel vette át a vezetést, mögötte csapattársa, Nico Rosberg futott egy második legjobb időt. Ezt követően mindenki visszatért a boxba, ugyanis az eső nagyon rákezdett. A Q3-ban mért idővel nem rendelkező Sebastian Vettel úgy döntött, hogy kimegy szerencsét próbálni és követte őt végül a komplett mezőny.

Az addig vezető Lewis Hamilton lassan haladt, Nico Rosberg be is szólt rádión a boxba, hogy utasítsák csapattársát, hogy haladjon gyorsabban, mert le fogja késni az utolsó kört, hiszen lepereg az óra, amíg átérnek a célvonalon. Végül mindketten megkezdhették az utolsó mért kört, így Hamilton megúszott pár kínos kérdést, hiszen amennyiben Rosberg lemaradt volna, a brit aligha mosta volna le magáról, hogy direkt tartotta fel csapattársát, egyben legnagyobb ellenfelét.

Jenson Button csattanós választ adott a kritikákra

Mindenesetre a mezőny nekivágott a végső erőpróbának, amely során Hülkenberg ideje volt a legjobb, majd szépen lassan jöttek a többiek, Button, Vettel és a legvégén Nico Rosberg. Végül utóbbié lett a leggyorsabb kör, Rosberg 1:35.766-os idővel szerezte meg az első rajtkockát, idén immáron negyedszerre. Mellőle a vb-címvédő Sebastian Vettel vághat neki a vasárnapi 52 körnek, a német Malajzia után indulhat ismét az első sorból. Hatalmas meglepetés Jenson Button szereplése, a McLaren versenyzője a harmadik legjobb időt autózta, csattanós választ adva ezzel "főnöke", Ron Dennis bíráló szavaira. Sergio Perez is idénybeli legjobb eredményét szállította, a mexikói a negyedik helyről indulhat vasárnap. Csalódott lehet Lewis Hamilton, aki végül hatodik lett, ugyanakkor ne feledjük, hogy legutóbb Ausztriában kilencedikként rajtolt, az első kör végén viszont már második volt, tehát egyáltalán nem lefutott számára a viadal.

Vasárnap az időmérőn látottak alapján jó esély van arra, hogy az idény legizgalmasabb és leglátványosabb futamának legyünk szemtanúi, főleg ha az időjárás is annyira szélsőséges lesz, mint volt a kvalifikáció során.

A Brit Nagydíj vasárnap 14 órakor veszi kezdetét, a futamot az M1 élőben közvetíti.