Kerékpár - ÉRTÉKELÉS: 97. Giro d’Italia
ÉRTÉKELÉS: 97. Giro d’Italia

Bodnár GergőBodnár Gergő
2014/06/02 11:46

Jók a fiatalok. Ha valami, akkor ez biztossá vált az idei Giron. A dobogósok átlagéletkora 25,2 év volt, és a legjobb hét közé is bejött négy, pályafutása elején járó versenyző. Aru, Majka, Kelderman és persze a rózsaszín trikós Nairo Quintana. Ők jelentik a sportág jövőjét. Túl vagyunk az év első háromhetesén, jönnek az ESB szokásos osztályzatai.

• Nairo Quintana

Ő volt e legerősebb, a Giro igazi ura. A három igazán fontos szakaszból (Val Martello és a hegyi időfutam) kettőt megnyert, és a Zoncolanon is nagyon eredményesen védekezett. A Giro első felében alig láttuk, de azt mindenki tudta, az ő ideje a hegyeken jön el. Voltak problémái menet közben (allergia, megfázás, antibiotikumos kezelés) de egyszer sem látszott rajta a gyengeség. Két ok miatt mégsem tudunk neki tízest adni: 1, Nem volt kitéve vészesen sok támadásnak, ez persze nem az ő hibája. 2, A formájából kindulva, akár a Zoncolant is megnyerhette volna. Bár, abban a helyzetben egy akcióval nyilván feleslegesen sokat kockáztatott volna. Nincs még 25 éves, és (a tavalyi Tour második hely után) már Giro d’Italia győztesnek mondhatja magát. Az ESB osztályzata: 9,5

• Rigoberto Uran

Második hely, mint 2013-ban. Tavaly Nibali, ezúttal Quintana előzte meg. A Zoncolanon nagyon jó erőben volt, de legnagyobb riválisát nem tudta leszakítani magáról, a többi lényeges szakaszon pedig időkülönbséget kapott (a Val Martellon konkrétan 4.11-et). Az első időfutamot megnyerte, és 4 napig tekert rózsaszínben. Pályafutása során először tekert első számú emberként egy háromhetesen, soha rosszabb kezdést. Az ESB osztályzata: 8,5

• Fabio Aru

Nem sokan ismerték a Giro előtt, de ha valakiről Giuseppe Martinelli azt mondja, hogy Pantanira emlékezteti, arra érdemes odafigyelni. Júliusban lesz 24, ő a jövő embere. Nibali után nem nagyon látszott, kiben bízhatnak az olaszok a nagy körversenyeket illetően. Most már tudjuk, hogy Aruban. A Montecampionén aratott győzelem sokáig emlékezetes marad. Mint ahogy az is, mennyire bátran és támadó szellemben versenyzett. A Gazzetta információi szerint a BMC mellett a Sky is vinné....Nagyon megérdemelte a 3. helyet. Az ESB osztályzata: 9

• Pierre Rolland

Még a francia sajtót is meglepte, hogy bejött a negyedik helyre. A verseny elején elég komoly hátrány szedett össze, így nyilván az átlagosnál többször engedték akciózni. De a Zoncolanon és a hegyi időfutamon is kiválóan teljesített. A 2011-es Tour után talán a vártnál is nagyobb terhet raktak rá, jót tett neki, hogy Franciaországtól távol versenyezhetett. Az ESB osztályzata: 8

Kolumbiai fölény a Giron. Quintana mögött, Uran lett a második

•  Domencio Pozzovivo

Ez volt a nyolcadik Giro részvétele, de a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal sem nyert szakaszt. A fontos napokon szinte állandóan főszereplő tudott lenni, bátran, agresszívan versenyzett. Talán most tekerhetett első számú emberként a legerősebb csapatban, az AG2R-es társaktól rengeteg segítséget kapott. Az ötödik hely kiváló eredmény Pozzovivotól. Az ESB osztályzata: 9

• A fiatalok

Nem lehet nem észrevenni, mennyire jól teljesítettek a fiatalok. A belfasti rajtnál 56-an voltak (ez a mezőny 35%-a) és 41-en túl is élték a három hetet. A szakaszok felét 26 évnél fiatalabb versenyző nyerte és a 4 trikóból három az övék lett. (Itt jegyezzük meg, hogy Arrenedondo sem idős, 1988-as születésű). Simán elképzelhető, hogy a Majka-Aru-Kelderman hármas egy vagy két év múlva a dobogóért fog csatázni a Giron. Az ESB osztályzata: 9

• Cadel Evans

A Barbaresco-Barolo időfutamig minden tökéletesen alakult Evans szempontjából. Szerencsés volt a montecassinoi bukásánál, majd négy napig viselhette a rózsaszín trikót. De az igazán fontos szakaszokon nagyon sokat kapott: a Val Martellon 4.48, a hegyi időfutamon 4.26 hátránnyal jött meg Quintanához képest. Tavaly dobogós volt, idén erre nem volt esélye. Cadel februárban lesz 38. Nagyon szép, hogy bejött a 8. helyre. Az ESB osztályzata: 6

• Ivan Basso

Nem volt jó érzés látni, hogy sokak nagy kedvence - a korábbi kétszeres Giro győztes -, Ivan Basso nem képes tartani a legerősebbek tempóját. Több mint 32 perc hátránnyal zárta pályafutása 8. olasz körversenyét. Már tavaly is utalt rá, egy versenyző nagyságát az mutatja meg igazán, ha képes elfogadni és átlátni a saját helyzetét. Ivan valószínűleg jól tudja, hogy pályafutása végéhez közeledve többet nem lesz már első számú ember. Nagy kérdés vele kapcsolatban, hogy hol folytatja. A Giro ideje alatt a Tinkoff érdeklődéséről lehetett hallani. Nem nagyon lepődnénk meg, ha újra együtt dolgozna Bjarne Riisszel. Az ESB osztályzata: 5

• A verseny

Totális siker volt az írországi rajt, csak ne esett volna ennyit az eső. Az időjárás - ami ugye adott - több esetben döntően befolyásolta az adott szakasz színvonalát (Bari, lejtmenet a Stelviról…). Aru győzelme a Pantani emlékszakaszon, vagy Quintana teljesítménye sokáig emlékezetes marad. Mint ahogy az is, Kittel milyen fölénnyel nyerte az első két sprintet. Három győzelem a szabadkártyával induló Bardianitól, kettő a visszatérő Rogerstől (a második ráadásul a Zoncolanon), Pirazzi mutogatós öröme (majd a gyors bocsánatkérés) vagy Ulissi fantasztikus szereplése. Ezek mind-mind kellemes emlékek. Az ESB osztályzata: 8