Foci - Wales előtt továbbra sincsenek jó híreink a válogatott játékosok formáját illetően
Fotó: MTI

Mártha BenceMártha Bence
2019/11/05 10:31
Kevesebb, mint két hét van hátra a magyar labdarúgó válogatott sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőjéig. A Wales elleni, idegenbeli mérkőzés előtt futballistáink Uruguay ellen avatják fel az új Puskás Arénát, előtte viszont klubjukban érhetik el azt a formát, amelyre szükség lesz a cardiffi mérkőzésen. Ezért a következő hetekben minden héten beszámolunk arról, hogy a válogatott kerettagjai hogyan teljesítettek klubjaikban. Körképünk második része következik.

Annyival könnyebb a helyzetünk, mint múlt héten, hogy Marco Rossi kapitány keretet hirdetett, így többé nem kell tippelgetni, vajon felépül-e Fiola Attila, vagy bekerül-e Sigér Dávid (nem, nem). Nincs ott a keretben Kleinheisler László, akire eltiltás miatt nem számíthat a kapitány, és vannak meglepő arcok is a csapatban.

Nem túl bíztató a magyar válogatott focistáinak állapota három héttel a sorsdöntő Eb-selejtező előtt | Hosszabbítás

Kevesebb, mint három hét van hátra a magyar labdarúgó válogatott sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőjéig. A Wales elleni, idegenbeli mérkőzés előtt futballistáink Uruguay ellen avatják fel az új Puskás Arénát, előtte viszont klubjukban érhetik el azt a formát, amelyre szükség lesz a cardiffi mérkőzésen. Ezért a következő hetekben minden héten beszámolunk arról, hogy a válogatott kerettagjai hogyan teljesítettek klubjaikban.

Kleinheisler kihagyása azért furcsa, mert a stadionavatón játszhatna, jobb lenne tőle a válogatott, amelynek abszolút nem mindegy, milyen eredménnyel mutatkozik be a Puskás-stadionban.

Kapusok:

Mivel Gulácsi Péter Lipcséje egy polgári nyolcast gurított a Szalai Mainzának, nem a két magyarról szólt a hétvége, de a kapus azért bemutatott négy védést a meccsen, és kapott gól nélkül hozta le a meccset.

Érdemes talán mégis eljátszani a gondolattal, hogy nem lenne-e érdemes Wales ellen bevetni a bombaformában védő Dibusz Dénest, aki csapata előző meccsein elképesztő bravúrok egész sorával hozta a pontokat a Fradinak. Az Újpest és a Vidi elleni rangadókon, illetve a moszkvai EL-meccsen is csapata legjobbja volt, és vélhetően pont ilyen bravúrokra lesz szüksége a válogatott kapusának Cardiffban.

A harmadik számú kapusunk Kovácsik Ádám, aki a szezon elején nagyon jó formában volt, mostanában viszont elég sok gólt kap. Legutóbb a ZTE-től hármat, és a hajrában beeső egyenlítésben nyakig benne volt a Vidi kapusa.

Védelem

Hát, nem lettünk sokkal nyugodtabbak múlt hét óta. Azt már akkor is tudtuk, hogy Baráth nem kaphat meccsterhelést, hiszen az MLS-szezonnak már vége, és Korhut eltiltása sem párolgott el a semmibe. A horvátok elleni meccsen testi és lelki sebeket kapó Kádár Tamás a Sahtar elleni csúcsrangadó után a Lviv ellen sem került a keretbe, és ami még rosszabb, Willi Orban sem játszott a Leipzigben térdsérülés miatt. Reméljük, semmi komoly.

Lovrencsics kirobbanthatatlan a Fradi védelméből, így a legerősebbnek tekintett védelmünk jobb oldala valószínűleg ott lesz Walesben is a kezdőben. A bal viszont kérdőjeles, és ez a kapitány meglepetésembereinek kilétéből is látszik. A Puskás Akadémia balhátvédje, Nagy Zsolt eddig összesen 11 magyar bajnokin szerepelt, Pávkovics Bence pedig bal oldali középső védő. Előbbi most került be először, utóbbi kerettag volt már Marco Rossinál is.

Ők hárman biztosan kezdenekŐk hárman biztosan kezdenek Fotó: MTI

Bese Barnabás végigjátszotta a Le Havre Valenciennes elleni meccsét (0-0) a francia másodosztályban, ahogy Lang Ádám is az Achnas ellen idegenben megnyert ciprusi bajnokit az Omonia Nicosia színeiben.

Középpálya

Ebben a sorban nem a játékpercek a legnagyobb bajunk, hiszen a legtöbben sokat játszanak, csak hát nem mindegy, hogy hol. A társaság egy része az NBI.-ben, és a két Vidi-játékos közül Kovács István végigjátszotta az egerszegi meccset, a sérüléséből visszatérő Pátkai pedig csereként végre már beszállhatott játszani egy félórát. Gazdag Dániel nemcsak játszott a Puskást legyőző Honvédban, de győztes gólt is szerzett, nem is akármilyet.

A három szlovákiai légiós közül Vida Máté a Sered ellen visszakerült a posztjára (a Trnava ellen jobbhátvédet játszott, nem valami jól), Kalmár Zsolt pedig visszatért a sérüléséből, a dunaszerdahelyiek azonban lezárták remek sorozatukat, mert csak döntetlen játszottak hazai pályán. A listavezető Slovan középpályása, Holman Dávid az előző fordulóban csereként beállva kapott 20 percet, a hétvégén viszont a keretbe sem került.

A válogatottba berobbant Vida Máté már Modricék ellen is komfortosan érzi magát a pályán | Hosszabbítás

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy Vida Máté berobbant a magyar válogatottba, a dunaszerdahelyiek belső középpályása még a horvátországi szenvedés közepette is ki tudott tűnni a csapatból. A még mindig nagyon fiatal középpályással fejlődésről, válogatottról, klubokról és posztkövetelményekről beszélgettünk. Ha volt pozitívuma a Horvátország elleni mérkőzésnek, az Vida Máté játéka volt.

Nagy Ádám sajnos még mindig nem egészséges ahhoz, hogy a Bristol City meccskeretébe kerüljön, ennek ellenére a válogatott keretében ott lesz. Igen, mi is érezzük az ellentmondást. Az osztrák bajnokságot vezető Salzburg légiósa, Szoboszlai Dominik a padról nézte végig csapata mattersburgi győzelmét, egy fordulóval korábban, a Rapid ellen azonban büntetőből betalált, és a 89. percig a pályán volt.

Csatársor

Muszáj Dzsudzsák Balázzsal kezdenünk, nemcsak azért, mert az Ittihad Kalba mindkét gólját ő szerezte a hétvégén, hanem azért is, mert benne volt a levegőben, hogy esetleg kikerül a csapatból. Bővebben:

Marco Rossi nemcsak hagyta kijönni az öltözőből a Dzsudzsák-sztorit, de ütött is rajta egyet | Hosszabbítás

Hiába élnek az Eb-selejtezős remények az utolsó játéknapok előtt, nem tudunk minden idegszálunkkal Walesre koncentrálni, mert teljesen váratlanul felbukkant egy ügy a nyilvánosság előtt. A legfurcsább az egészben, hogy Marco Rossi nemhogy nem próbálta az öltözőben tartani a sztorit, de még rá is tett egy lapáttal.

Szalai Ádámot már az első félidőben lecserélték a Mainzban, de nem a játéka minősége, vagy sérülés miatt, hanem hogy elkerüljék a katasztrofális vereséget. A válogatott csatárt a 39. percben cserélték le, ekkor már 4-0-ra vezetett a végül nyolcat gurító Leipzig. Mindez semmit nem számít, a mezőnyben Orbán mellett Szalai az egyetlen, aki bármi történik, biztosan kezd a válogatottban.

Az itthon játszók közül Varga Roland továbbra sem alapembere a Fradinak, bár Moszkvában győztes gólt rúgott az EL-meccsen, a Mezőkövesd ellen csak szűk tíz perc jutott neki. A két újpesti közül Feczesin Róbert végigjátszotta a Kaposváron 3-2-re megnyert találkozót, ahol Zsótér Donát óriási bombagólt vágott, mielőtt a hajrában lecserélték.

Nagy Dominik az előző két fordulóban a Legia Varsó keretébe sem került be, Holender Filip pedig legutóbb nem lépett pályára, a hétközi fordulóban pedig kezdett, és a 83. percig a pályán volt.

Uruguay most nem volt jó választás

Értjük az MLSZ motivációját Uruguay meghívásában, de ez a meccs most nagyon rosszkor jön. Egyébként is bőven akadnak gondok a játékosok formájával, játékperceivel és egészségével, így egy kifejezetten agresszív, durva stílusú csapat elleni meccsnél bármi más jobb lenne. Még akkor is, ha 68 ezer néző előtt pályára lépni nem egy utolsó tevékenység.

De ez csak egy gálameccs, a végeredmény kis túlzással senkit nem érdekel, kivéve azokat, akik felépítették a 180 milliárdos stadiont, amiben nyilván nem akarnának vereséggel debütálni. Ezzel szemben Walesben életbevágó selejtezőt játszunk, de Marco Rossi abban a nehéz helyzetben van, hogy nem hagyhatja figyelmen kívül az Uruguay elleni meccset sem. Ez a keretünket elnézve azért gondot okozhat.

Azt lehet sejteni, hogy két teljesen különböző csapat áll majd ki a két meccsre, ahogy a szeptemberi szabadnapunkon lejátszott montenegrói mérkőzés után sem sokan ragadtak a csapatban a szlovákok elleni selejtezőre. De a fenti játékosokból két olyan csapatot kellene kiállítani, amik nyernek.