Foci - Szép új mezben, de romokban heverő védelemmel várjuk a Wales elleni selejtezőt
Szép új mezben, de romokban heverő védelemmel várjuk a Wales elleni selejtezőt
Fotó: MTI / Illyés Tibor

Rév DánielRév Dániel
2019/11/12 13:38
Már csak egy hét van hátra a magyar labdarúgó válogatott sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőjéig. A Wales elleni, idegenbeli mérkőzés előtt futballistáink Uruguay ellen avatják fel az új Puskás Arénát, előtte viszont klubjukban érhették el azt a formát, amelyre szükség lesz a cardiffi mérkőzésen. Az elmúlt hetekben minden héten beszámoltunk arról, hogy a válogatott kerettagjai hogyan teljesítettek klubjaikban. Körképünk utolsó része következik.

Az elmúlt néhány hétben az átlagosnál is többet foglalkoztunk a magyar válogatott keretét adó labdarúgókkal, hiszen rég játszott csapatunk olyan fontos mérkőzést, mint amilyet Cardiffban fog játszani november 19-én. Két hete arról írtunk, hogy nem túl bíztató a válogatott játékosainak állapota, és ez egy héttel ezelőttre csak annyit változott, hogy még az egyik legstabilabb pontnak tűnő Willi Orban is megsérült.

Továbbra sincsenek jó híreink a válogatott játékosok formáját illetően | Hosszabbítás

Kevesebb, mint két hét van hátra a magyar labdarúgó válogatott sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőjéig. A Wales elleni, idegenbeli mérkőzés előtt futballistáink Uruguay ellen avatják fel az új Puskás Arénát, előtte viszont klubjukban érhetik el azt a formát, amelyre szükség lesz a cardiffi mérkőzésen. Ezért a következő hetekben minden héten beszámolunk arról, hogy a válogatott kerettagjai hogyan teljesítettek klubjaikban.

Aztán annak érdekében, hogy egy kicsit árnyaljuk a nem túl fényes helyzetet, megnéztük azt is, hogy a magyar játékosok mennyire játszottak fontos szerepet csapataik európai kupamérkőzésein, és hogy mi a helyzet ilyen szempontból a walesieknél. Összehasonlításunk némi meglepetést hozott: az derült ki, hogy nemcsak hogy több magyar játszott az elmúlt heti európai kupafordulóban, a walesiek csak Aaron Ramsey - C. Ronaldótól a gólvonalon "elvett" - góljának örülhettek, míg nálunk többen is jól szerepeltek.

Meglepetés: az európai kupák alapján játékosokban és játékpercekben is verjük Walest | Hosszabbítás

A válogatott szünet előtti utolsó klubmérkőzéseken történt néhány meglepetés. Ilyen volt az, hogy pihenőt kapott a Ferencvárosban Dibusz Dénes, aki az elmúlt hetekben nagyszerű formában védett mind a magyar bajnokságban, mint pedig az Európa-ligában. Így a reálisan szóba jöhető kapusok közül csak Gulácsi Péter kapott lehetőséget (elég komoly sérüléshullám kéne ahhoz, hogy Kovácsik Ádám előrelépjen a rangsorban), és bár csapata, az RB Leipzig győzött Berlinben a Hertha ellen a Bundesligában, de Gulácsi két gólt is kapott, és csak hármas értékelést vívott ki magának a mértékadó német sportlap, a Kicker tudósítójától. Ezzel egyébként a védelem egyik legjobbja volt, de a középpályán és a csatársorban mindenki legalább hármas, vagy annál jobb értékelést kapott, a két gólos Werner 1,5-es értékeléssel volt csapata legjobbja.

Ami számunkra a berlini meccs rossz híre volt, az Willi Orban hiányzása. A válogatott legstabilabb védője két hete egy kupameccsen szenvedett térdsérülést, és még mindig nem fért be a Leipzig keretébe. A válogatott bő keretének ugyan tagja, de erősen kérdéses, hogy játszhat-e egy hét múlva. Légiósaink közül Baráth Botond továbbra sem játszott a rég véget ért MLS-alapszakasz óta, Bese Barnabás ezúttal is kezdett a francia másodosztályú Le Havre-ban jobbhátvédként, ám csapata már a 7. percben hátrányba került a Socheaux ellen, és Besét a 67. percben taktikai okokból lecserélte edzője. A vége egyébként 2-0 lett, a Le Havre pedig a 9. helyen áll.

Kádár Tamás vasárnap legalább a meccskeretbe már bekerült izomsérülése után, a horvátok elleni botrányos első félidő óta nem játszó védőt azonban nem merte bedobni Oleksiy Mykhaylychenko, a Dinamo Kijev edzője a Shakhtar Donyeck elleni rangadón. Kádár a padról nézte végig csapata 1-0-s vereségét, amivel a Dinamo a 4. helyre esett vissza a tabellán, 13 pontos hátránnyal a Shakhtar mögött. Korhut Mihály ezúttal is végigjátszotta az Aris legutóbbi bajnokiját, amelyen a szaloniki csapat 2-1-re verte az Asteras Tripolist, és felzárkózott a hetedik helyre, egyelőre csak rosszabb gólkülönbségével nincs felsőházi rájátszást érő helyen az Aris.

Lang Ádám is 90 percet játszott az Omonia Nicosia legutóbbi bajnokiján, amelyet az AEL ellen 1-0-ra megnyertek Langék, így már a második helyen állnak a ciprusi ligában, igaz, vesztett pontokat tekintve az Anorthosis és az APOEL is előttük van.

Lovrencsicsék nagy győzelmet arattak DebrecenbenLovrencsicsék nagy győzelmet arattak Debrecenben Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt

Magyarországon szereplő védőink felemás hétvégén vannak túl. Lovrencsics Gergő végigjátszotta a Ferencvéros debreceni mészárlását, a Fradi 6-1-re verte a Lokit vasárnap. Kellemetlen, hogy a válogatott keretbe bekerülő Pávkovics Bence a hatos túloldalán játszotta végig a mérkőzést. Szintén vesztes csapatban volt végig a pályán Nagy Zsolt, a Puskás Akadémia balhátvédje, a PAFC-ot az Újpest verte 3-1-re Felcsúton.

A hétvége talán legfontosabb pozitívuma az volt, hogy a védekező középpályásaink ismét játszottak, sőt, Nagy Ádám és Pátkai Máté is végigjátszotta klubja aktuális meccsét. Nagy most tért vissza az angol másodosztályú Bristol City kezdőjébe, ráadásul a 15 forduló után 10 ponttal jobban álló Cardiff City elleni idegenbeli 1-0-s győzelemmel. Ezzel az eredménnyel jövő kedden is tökéletesen kiegyeznénk a walesi csapat stadionjában megrendezett válogatott mérkőzésen is.

Pátkai Máté is egy sérülést követően tért vissza a Fehérvár FC kezdőjébe, és 90 percet kapott a Kaposvár ellen 2-0-ra megnyert bajnokin, ami azért nyilván egy más szintű mérkőzés, mint ami Walesben várhat a magyar játékosokra. A kaposvári meccsen Kovács István nem kapott lehetőséget. Gazdag Dániel viszont 86 percig pályán volt az edzőbalhéval záruló Honvéd - Diósgyőr magyar bajnokin, melyet a Honvéd 1-0-ra nyert meg, Lanzafame volt a gólszerző.

Három magyar góllal verte a Trencsént a Dunaszerdahely a szlovák bajnokságban, a kezdőben a két Vida közül Kristopher kapott lehetőséget, és már a harmadik percben gólt is szerzett. A mérkőzést végigjátszó Kalmár Zsolt az 57. percben talált be, majd a 70. percben állt be Vida Máté Fábry helyére, és nyolc perccel később ő állította be a 3-1-es végeredményt. Hármójuk közül Vida Kristopher az egyetlen, aki nem szerepel Marco Rossi keretében.

Vida Máté lőtte a DAC harmadik góljátVida Máté lőtte a DAC harmadik gólját Fotó: dac1904.sk

Szintén magyar gól döntötte el a Slovan Bratislava aktuális bajnokiját Aranyosmaróton, hiszen Holman Dávid 70. percben szerzett góljával győzött a pozsonyi csapat 1-0-ra. A bajnokságot a Slovan vezeti, hat pont előnnyel a DAC előtt. Szoboszlai Dominik ezúttal csereként kapott egy bő fél órát a Red Bull Salzburg bajnokiján, amelyet 3-0-ra nyert meg a harmadik helyezett Wolfsberg otthonában. A Salzburg góljait a norvég csodagyerek, Haaland szerezte, a háromból kettőt akkor, amikor már Szoboszlai is a pályán volt. A kettős terhelés ellenére a magyar játékos csapata három pont előnnyel vezeti az osztrák bajnokságot.

Ami a csatárokat illeti, sok jó hírrel nem szolgálhatunk. Szalai Ádám ugyan végigjátszotta a Mainz - Union Berlin bajnokit, ám ez leginkább annak volt köszönhető, hogy a vendégek az 51. percben már 3-0-ra vezettek, így Schwarz edző nem nyúlt a csatáraihoz, akik mindketten 4,5-es értékelést kaptak a Kickertől. A végeredmény egyébként 2-3 lett, a Mainz jelenleg osztályozós helyen áll. Nem játszott sokkal jobban Sallai Roland sem, aki ezúttal kezdőként kapott 76 percet a Freiburgban az Eintracht Frankfurt ellen. A meccset a hazaiak megnyerték ugyan 1-0-ra, ám a győztes gól már akkor született, amikor Sallai nem volt a pályán, a magyar szélső pedig mindössze 3,5-es értékelést kapott a Kickertől.

Dzsudzsák Balázs Kalbája megint kikapott az emirátusi bajnokságban, és már csak jobb gólkülönbségének köszönhetően áll a 10. helyen, megelőzve a már kiesőzónában lévő Fujairah-t. A válogatott csapatkapitánya végigjátszotta az Al-Nasr ellen 2-0-ra elvesztett meccset. A svájci ligában a Lugano 3-0-ra kapott ki a Bázeltől, Holender Filip csak a 89. percben állt be, míg Lengyelországban hiába gázolja le ellenfeleit szinte sorban a Legia Varsó, Nagy Dominik a legutóbbi két meccsen már nem fért be a csapat keretébe.

Varga Roland duplázott a FradibanVarga Roland duplázott a Fradiban Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt

Feczesin Róbert nem véletlenül hívta fel magára Marco Rossi figyelmét, az Újpest csatára ezúttal Felcsúton duplázott, mielőtt a hosszabbításban lecserélték. A mérkőzést Zsótér Donát is majdnem végigjátszotta, ő is csak időhúzási célzattal volt kénytelen 88 percnyi játékkal beérni. Varga Roland a fentebb már szóba került Debrecen - Ferencváros mérkőzést játszotta végig, ő lőtte a 6-1-gyel zárult meccs első és ötödik vendéggólját. Varga az elmúlt hetekben általában csak a hajrában kapott szerepet a Fradiban, most azonban megmutatta, hogy nyugodtan számolhat vele Serhiy Rebrov - és Marco Rossi is.

Az egy héttel ezelőtti állapothoz képest tehát annyit mindenképpen javult a magyar válogatott helyzete, hogy két legfontosabb védekező középpályása, Nagy Ádám és Pátkai Máté már egy végigjátszott mérkőzéssel a háta mögött várhatja a válogatott meccseket, és a keret több kiegészítő embere is remek formában érkezett a válogatott keretébe.

Az persze nagy kérdés, hogy Marco Rossi mit választ a Puskás Aréna pénteki megnyitóján: hagyja pihenni legfontosabb embereit, kockáztatva ezzel azt, hogy akár egy nagyobb zakóba is belefuthatunk a közel 200 milliárdért felépített stadion avatóján - ami persze elképzelhető a legerősebb csapatunk pályára küldésekor is, - vagy nagyjából azzal a felállással szerepelteti a csapatot pénteken, amelyben kedden Wales ellen is játszani szeretne. Egy biztos: Uruguay ellen a stadion mellett az új - borítóképünkön látható - mezét is felavatja a magyar válogatott.