Premier League - Még válogatott sem volt, de 20 évesen így is az Arsenal legfontosabb középpályása lett

Az Arsenalnak van egy csodálatos középpályása, aki pont az a maestro, mint akire éppen szükségük van.

Nem, nem a kölcsönben lévő Dani Ceballosra gondolunk. Nem is az amúgy szintén remek pitbullra, Lucas Torreirára. Pláne nem a hivatalosan is csapatkapitánnyá választott Granit Xhakára. Hanem Matteo Guendouzira, a 20 éves, göndör hajú középpályásra, akit tavaly nyáron 7 millió fontért igazoltak a Lorienttől.

A francia nagyon jól kezdte az előző szezont is, de aztán elhalványult a teljesítménye, ahogyan az ésszerűen elvárható egy Premier League-ben debütáló tinédzsertől.

Ő adta a legfőbb beszédtémát, amíg Lucas Torreira nem találta meg a formáját. Ebben a szezonban ő és David Luiz a nagy hajuk miatt is középpontba kerültek, a brazil védő a jó teljesítményével úgysem tudott, mert az nem nagyon volt még neki.

Guendouzi komolyan vette a kihívást, mert fiatal kora ellenére abszolút domináns szerepet játszott az Ágyúsok játékában eddig a szezonban. Legutóbbi produkciói alapján komolyabban is veszik őt. Ceballost még a beilleszkedés is lekötötte, miközben bámulatos dolgokat művelt a pályán, Torreira még nem találta meg a ritmust teljesen, Xhaka pedig Xhaka.

Guendouzi az, aki a legjobban elmerült Unai Emery taktikai utasításaiban, és úgy néz ki, hogy ő lett az Arsenal legfontosabb középpályása.

Emery játékstílusa nemcsak a labdabirtoklás uralmáról szól. De olyan középpályára van szüksége, amely magabiztosan vált át védekezésből támadásba. Az általa irányított Sevillában Steven N'Zonzi csinálta ezt a legjobban és kisebb mértékben Ever Banega (Banega leggyakrabban játszott szerepe felel meg a leginkább annak, ahogyan Dani Ceballost és/vagy Joe Willockot pozícionálja).

Nyilvánvaló, hogy Guendouzi nem olyan nagy és erős, mint világbajnok honfitársa, N'Zonzi, tehát nem fogja nyújtani ugyanazt a védelmi erőt, mint a jelenleg a Galatasaryban játszó másik francia, de mi van akkor, amikor uralják a labdát? Guendouzinak van a legtöbb pontos passza az Arsenal játékosai közül (323), ezek közül 163 az ellenfelek térfelén történt. Tehát láthatjuk, hogy folyamatosan elöl tartja az Arsenalt, amikor nála van a labda.

Talán a legfontosabb az Emeryball számára. Guendouzi 85 átadása a pálya utolsó harmadában történik. Ez több mint bármelyik másik csapattársa száma. Hat gólhelyzetet teremtett, ezzel csak Ainsley Maitland-Niles és Nicolas Pépé versenyezhet. Van 10 szerelése és 11 labdaszerzése is, csak Maitland-Niles jobb ezekben a mutatókban.

Nagy haj, még nagyobb szív - az Arsenal 20 éves francia középpályása korát meghazudtolva már most briliáns teljesítményre képes | Hosszabbítás

Az új labdarúgó-szezon egyik legszórakoztatóbb mérkőzését játszotta az Arsenal és a Tottenham (2-2) még a Premier League negyedik fordulójában. A Spurs 2-0-ra is vezetett már az Emirates Stadionban, de az Ágyúsok szenzációs második félidei támadójátékkal kiegyenlítettek.

Itt figyelembe kell venni, hogy Guendouzi több percet játszott, mint három játékos kivételével (Bernd Leno, Sokratis and Pierre-Emerick Aubameyang) a csapat többi tagja. Ez nyilvánvalóan lehetőséget ad neki, hogy magasabb számot produkáljon a passzok tekintetében. Mind a hat bajnokin a kezdőcsapat tagja volt, csak kétszer cserélték le, egyszer a 86., egyszer pedig a 67. percben.

Amellett, hogy ő lett az Arsenal középpályájának metronómja, Guendouzi megmutatta az észak-londoni derbin, hogy képes az igazán látványos teljesítményre is. Futott, szerelt, labdát szerzett, passzolt. Aztán 1-2-nél ő indult meg, majd adott egy pazar gólpasszt az egyenlítő találatot szerző Aubameyangnak. Sőt, még Lacazette góljában is benne volt, a középpálya közepén, magasan szerzett labdát és visszapasszolta azt az tizenhatos előterébe Pepéhez, és utóbbi asszisztjából talált be bámulatos módon a francia csatár.

Természetesen, bár Guendouzi elég jól bánik a labdával és képes megszerezni azt, nem kínál ugyanolyan védelmet, mint amit Steven N'Zonzi nyújtana, és nem védekezik olyan szilárd rendszerben és olyan megbízható társakkal sem, mint a Sevilla régen. Az Arsenal 10 gólt kapot idei hat Premier League-mérkőzésén, amely a topcsapatok közül - múltbeli státusza miatt a Manchester Unitedet is ideértve - messze a legtöbb. Ez a Bournemouth szintje, ők csak kettővel kaptak többet, igaz, egy meccsel többet is játszottak. Bár az Eintracht Franfurtot 3-0-ra verték idegenben az Európa-ligában, érződött Guendouzi hiánya, az Aston Villa ellen pedig újra a pályán mutatta meg, milyen fontos tagja is a jelenlegi Arsenalnak.

Az Arsenal 0-1-nél, már a 41. percben megfogyatkozott Maitland-Niles kiállítása miatt. Guendouzi az 58. percben labdát szerzett a Villa térfelén, betört a tizenhatoson belülre, ahol büntetőt harcolt ki, Pepe értékesítette a tizenegyest. Az egyenlítés után alig egy perccel a vendégek ismét megszerezték a vezetést. Guendouzi remek távoli lövését a 68. percben szépen védte a birminghamiek kapusa, a 81. percben pedig nagyszerű beívelését követően Calum Chambers egyenlített. Aubameyang egy szabadrúgásból szerezte meg az Ágyúsok győztes találatát, de a francia középpályás szívóssága nélkül kikaptak volna a hazaiak a frissen feljutó ellenféltől. Ő volt az Arsenal vezérlő csillaga, aki támadásba indította övéit mindenféle gyávaság nélkül.

Végső soron Guendouzi olyan lendületet és irányítást kínál, mint egy középpályás maestro. Amikor Emery kitalálja, hogyan kell egyensúlyba hozni csapata támadó természetét szilárd védekezéssel, akkor az Arsenal valóban elkezdhet stabil eredményt hozni, és könyörtelenül támadást indítani a Premier League harmadik helyéért.