Bundesliga - Hogyan vált a West Bromnak sem kellő szélső a legjobb német labdarúgóvá?
Hogyan vált a West Bromnak sem kellő szélső a legjobb német labdarúgóvá?

2019/10/16 15:00
Hogy lehet onnan eljutni, ha azt mondják, hogy nem vagy elég jó odáig, hogy kulcsjátékosa legyél a klubodnak és hazád válogatottjának is? Csak kérdezzük meg a Bayern Münchenben futballozó Serge Gnabryt, aki bebizonyította, hogy a West Bromwich Albion kétkedői tévedtek vele kapcsolatban, mivel azóta Németország legfélelmetesebb támadójává vált.

"Serge azért volt itt, hogy meccseket játsszon, de nem volt azon a szinten, hogy ezt megtegye." - ezt néhány hónappal azelőtt, 2015 októberében mondta róla menedzsere, Tony Pulis, hogy Gnabry 2016-ban visszatért volna az Arsenalhoz a West Bromnál kölcsönben töltött időszaka után. Ez a kijelentés utólag egy rendkívül nagy tévedésnek tűnik.

Alig négy évvel később Gnabry kihagyhatatlan mindenhonnan. A Tottenham Hotspur elleni idegenbeli Bajnokok Ligája-mérkőzésen négy gólt szerzett, a Németország-Argentína barátságos mérkőzésen is eredményes volt, Kai Havertz találatát pedig ő készítette elő a 2-2-es döntetlennel záruló meccsen.

Tényleg német válogatott szélsője a Bayern München legjobb játékosa? | Hosszabbítás

Serge Gnabry-t szavazták meg a Bayern München legjobb labdarúgójának a 2018/19-es szezonban. Tényleg ennyire jó az Arsenal egykori játékosa a német rekordbajnoknál? A Bayern München zsinórban hetedik alkalommal nyerte meg idén a Bundesligát, de egyik szezonban sem volt olyan nehéz dolga a bajoroknak, mint most.

Serge Gnabry ebben a szezonban kilenc mérkőzésen öt gólnál és négy asszisztnál jár. A válogatottban elképesztő statisztika fűződik a nevéhez, 11 fellépésén már tíz alkalommal volt eredményes. Az argentinokkal vívott találkozón a 72. percben állt be a helyére a Schalke játékosa, Suat Serdar, az észtek elleni 3-0-val végződő Európa-bajnoki selejtezőn pedig a kispadon pihenhetett. Joachim Löw már korábban elmondta róla, hogy abszolút meggyőzte őt a Bayern jobbszélsője.

"Meg tudja tartani a labdát elöl, jól fut be az üres területekre, és vagy maga szerez gólt, vagy másokat hoz kihagyhatatlan helyzetbe. Hihetetlen mértékben fejlődött."  mondta róla a Nationalelf 59 éves szövetségi kapitánya.

Gnabry jelenlegi pazar formája - többek között hat idénybeli Bundesliga-mérkőzésén egy gól, két assziszt - nem pusztán egyszeri alkalom. A 2018/2019-es évadban őt szavazták meg a Bayernnél a szezon legjobbjának, olyanokat előzött meg a voksoláson, mint Robert Lewandowski, Thomas Müller és Joshua Kimmich, ami nem csoda, hiszen 42 meccsen 13 gólt lőtt és hat gólpasszt is kiosztott.

Szóval hogyan jutott el oda, ahol van, ha néhány évvel ezelőtt még a West Brom követelményeinek sem felelt meg? Nos, vitathatatlanul annak a tapasztalatnak is köszönhetően vált a stuttgarti születésű támadó azzá a játékossá, akit hétről hétre láthatunk remekelni.

"A legjobbamat próbáltam nyújtani a West Bromnál is, de nem működött. Abban az időszakban azt mondogattam magamban: 'annak ellenére is mindent meg kell tennem és keményen kell dolgoznom, hogy esélyem sincs játszani. Akkor is tisztában vagy a saját értékeddel, ha nem a vagy a pályán és akkor is, ha épp azon szerepelsz. Ismerem a képességeimet. De azt mondanám, hogy mentálisan akkor erősödtem meg annyira, hogy az a periódus segített abban, hogy az legyek, aki most vagyok." - mesélte Gnabry.

Ez az újonnan talált erő is benne lehetett abban, hogy Gnabry hozott egy nehéz döntést a 2015/2016-os évad végén, és az Arsenaltól a Werder Bremenhez szerződött. Azóta vissza se nézett.

Gnabry a zöld-fehéreknél aztán 27 Bundesliga-mérkőzésén 11 gólt szerzett, ez a teljesítménye pedig elég volt ahhoz, hogy meggyőzze a Bayernt az aláírásának biztosításában.

Robben és Ribéry a Bayern legendái közé emelkedtek, de mennyire számítanak pótolhatatlannak? | Hosszabbítás

A hétvégén játszott utoljára a Bayern Münchenben bajnoki mérkőzésen a klub elmúlt évtizedének két legmeghatározóbb játékosa, Arjen Robben és Franck Ribéry. A bajor egyesületre tett hatásukról és pótlásuk fontosságáról az egyik legelismertebb szakíró, Raphael Honigstein az ESPN-en megjelent cikkének fordítását közöljük az alábbiakban.

A támadó azonban tisztában volt azzal, hogy csak egy teljes első csapatnál töltött idénnyel rendelkezett addig, így maga kérte kölcsönbe adását a Hoffenheimnek, hogy jobban felkészülhessen arra, hogy olyanokkal kell majd versenyeznie a játékpercekért az Allianz Arénába visszatérve, mint Arjen Robben, Franck Ribéry és Kingsley Coman.

Ez egy újabb bölcs döntésnek bizonyult, és egy okos edző, Julian Nagelsmann irányítása alatt dolgozott a 2017/2018-as szezonban, Gnabry pedig tovább fejlődött. Több poszton is megtanult játszani, középcsatárként, a középpályára visszalépve és szélsőként is kipróbálta magát, ennek pedig 22 meccsen 10 szerzett gól lett az eredménye.

Ezt követte az eredményes bajnoki szezonja a Bayernnél, ahol a Bundesliga történetében a harmadik játékos lett, aki egymást követő évadokban három különböző klubnál ért el kétszámjegyű eredményt gólok vagy asszisztok terén.

Gnabry legutóbbi időszakban nyújtott teljesítménye egyszerűen a legfrissebb bizonyíték arra, hogy Pulis szavaival élve nagyon is "a szintjén van".

Az Arsenalba nem fért be, a West Bromban peremember volt, a Bayernben világklasszis lett | Hosszabbítás

Serge Gnabry elmondta, hogy a család és a barátai személyes jelenléte is ösztönözte őt, hogy négy lenyűgöző gólt is szerezhessen kedden este a Tottenham Hotspur-Bayern München (2-7) Bajnokok Ligája-mérkőzésen. A német válogatott szélső mind a négy találatát a második félidőben szerezte a BL előző szezonjának döntőse otthonában, ez az első alkalom profi pályafutása során, hogy négyszer is eredményes legyen egy mérkőzésen.