Bajnokok Ligája - Nem volt kész a valenciai házi, tovább írja a BL-szezon legjobb sztoriját az Atalanta

Mártha BenceMártha Bence
2020/02/20 16:06
Az Atalanta feltörölte a San Sirót a Valenciával a BL-nyolcaddöntők második játéknapján, és bár a bergamóiakat ismerve ez a párharc sem lefutott még, azért jó esély van rá, hogy tovább írhatják az idei európai futballszezon egyik legjobb sztoriját.

Bergamo Lombardia harmadik legnagyobb városa (Milánó, illetve a gyűlölt ősi rivális, Brescia után), de így is alig 120 ezren lakják. A Valencia elleni Bajnokok Ligája-nyolcaddöntőt a hivatalos adatok szerint összesen 44,236-an látták a San Siróban, és bár gonoszkodhatnánk az Inter- és Milan-szurkolókkal, hogy ha BL-meccset akartak látni, akkor kénytelenek voltak a csóró kis szomszéd meccsére jegyet venni, sokkal jobban hangzik, ha azt mondjuk, a lombardiai kisváros lakosságának egyharmada megjelent a történelmi jelentőségű eseményen.

Valencia: otthon úgy kell kimennünk a pályára, mint az oroszlánoknak | Hosszabbítás

A Valencia edzője, Albert Celades, valamint szerdai gólszerzője, Denis Cheryshev annak ellenére bízik a továbbjutásban, hogy a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének idegenbeli fellépésén a spanyol csapat 4-1-re kikapott az Atalanta vendégeként. A sorozat újoncának ideiglenes otthonául szolgáló milánói San Siro Stadionban Celades szerint ugyanakkor "megsemmisítő eredményt" értek el.

A szurkolóknak nem is kellett csalódniuk: az Atalanta szépen a térdére fektette spanyol ellenfelét, és úgy eltángálta, hogy a valenciaiak csak pislogtak. Nyilván nagy bátorság ilyet előre kijelenteni, de könnyen előfordulhat, hogy a lombardiai kiscsapat, amely három vereséggel nyitotta a csoportkört, a legnagyobb arányú győzelmet aratja a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőiben.

Miközben néztem a meccset, egy furcsa párhuzam ötlött fel bennem. Olyan érzése lehetett az Atalanta-szurkolóknak, amit mi, magyarok éreztünk, amikor a jégkorong-válogatott a fehéroroszok ellen learatta első A-csoportos győzelmét. Ilyen, amikor az ismeretlen, kicsit talán lesajnált outsider kiutalja a pofont.

Így jár, aki nem csinálja meg a háziját

Nemrég írtunk az Atalantáról, illetve kevésbé a csapatról, mint inkább Giampiero Gasperini edzőről - az apropó nem más volt, mint a piemonti szakember év edzőjének járó díja -, de Valenciában kevesen olvassák a Hosszabbítást, amit most valószínűleg keservesen bánnak.

Végre egy egyéni futballdíj, ami a legjobb helyre került: a piemonti zseni felült az arany kispadra | Hosszabbítás

A futballban kiosztott egyéni díjak mindig heves vitákat váltanak ki, hiszen hiába mérnek mára szinte mindent, egy csapatjátékban egy egyén szerepét lehetetlen objektíven megítélnie egy kívülállónak. Pontosan ezért örömteli, hogy a legnagyobb olasz edzői elismerés, az Arany Kispad (Panchina d'Oro) bárhonnan közelítjük, mindenképpen vitán felül került a legjobb helyre: Giampiero Gasperini vitrinjébe.

Ha az Atalantával játszol, egy dolgot biztosan nem tehetsz: nem veszítheted el a középpályát, és semmiképpen nem hagyhatod, hogy széthúzzák a pálya közepét, mert az így nyert üres területekből indulva biztosan lemészárolnak. A gólokat észvesztő tempóban szóró bergamóiak nemcsak bárkit képesek nyomás alá helyezni ezzel a taktikával, de ahogy szerdán kiderült, gólokra is váltják a helyzeteiket.

A bergamóiak háromvédős felállása azért tud pusztítóan hatékony támadógépezetté válni, mert a két szárnyvédő hatásköre nemcsak a középpályáig ér, hanem egészen a csatársorig. A széleken száguldozók közül Gosens második, Hateboer negyedik az Atalanta gólpasszlistáján, tegnap pedig utóbbi két gólt is ragasztott a szemmel láthatóan megdöbbent Valenciának. A középpálya széthúzásának megakadályozása a spanyolok legfontosabb feladata lett volna, mert ez további súlyos problémákhoz vezetett.

Gasperini nem titkolt semmit

Az alábbi hőtérkép a Valencia két szélső középpályásának helyezkedését mutatja. Ebből kiderül, hogy Soler és Torres teljesen el voltak tévedve elsődleges feladatukat tekintve, vagyis talán inkább Celades mester gondolta úgy, hogy inkább ő helyez nyomást az Atalanta kapujára, mintsem hagyja, hogy ez fordítva történjen.

Soler és Torres támadóknak hitték magukatSoler és Torres támadóknak hitték magukat Fotó: Whoscored.com

Celades gondolata nem butaság, hiszen valóban ez a nyerő recept a bergamóiak ellen, csak közben vagy az Atalantáról gondolt túl keveset, vagy a Valenciáról túl sokat. Gasperini nem biztos, hogy tudta ezt, de mindegy is, mert bárki lett volna az ellenfél, ugyanezt csinálta volna: itt van az ő két szélsőjének hőtérképe.

Gosens és Hateboer köszönték szépenGosens és Hateboer köszönték szépen Fotó: Whoscored.com

A szélek megnyerése már önmagában eldöntötte a meccset, hiszen Hateboer két gólt is szerzett, de a vereség katasztrofálissá válásához egy másik ehhez kapcsolódó tényező is hozzájárult. A támadóharmad közepén akkora területek maradtak, hogy az Ilicic-Papu Gomez-Pasalic hármas folyamatosan emberelőnyben játszhatott a Kondogbia-Parejo páros ellen, és hiába volt előbbi a Valencia legjobbja, az Atalanta rengeteg helyzetet alakított ki.

Lehetett volna súlyosabb is a spanyolok veresége, de közelebb is lehetnének az Atalantához. Az olasz védelem néha kacagtató megingásai azt is megmutatják, miért nem európai sztárcsapat a bergamói társaság. A megveszekedett támadófoci hátul sokszor beszedi a sarcát, így például hiába lőtték ők idén a legtöbb gólt a Serie A-ban, a legjobb nyolc között senki nem kapott többet náluk. A valenciai helyzetek most kimaradtak, és ez nagyon nagy baj a spanyoloknak, mert lehet rúgni ennek az Atalantának három gólt, csak nehéz nem kapni közben egyet sem.

Nem lehet nem imádni őket

Az egész Atalanta-feelinget nem lehet annál szebben illusztrálni, ahogy a csapat középpályása, Marten De Roon tette a mérkőzés utáni bejegyzésében:

"Amikor legyőzöd a BL-ben a Valenciát, mégis úgy nézel ki, mint egy hétvégi amatőrjátékos"Amikor legyőzöd a BL-ben a Valenciát, mégis úgy nézel ki, mint egy hétvégi amatőrjátékos Fotó:

És ha a játékosokat egyenként megnézzük, tényleg így van: ez egy bulicsapat. Ott van Josip Ilicic, akinek nem a kimagasló technikai képzettsége, vagy a csodás bal lába a legfontosabb attribútuma, hanem a lustasága. Mario Pasalic elbukott a Chelsea-nél és a Milannál is, Bergamóban viszont néha világklasszisnak tűnik. Nem özönlenek a milliós ajánlatok se De Roonért, se Freulerért, a védőket meg hagyjuk is, mert még a Serie A-ban sem számítanak kiemelkedő tudású játékosnak.

Nem lehet nem imádni őketNem lehet nem imádni őket Fotó: Europress/AFP

Gasperini rendszerébe viszont tökéletesen passzolnak, ettől működik káprázatos hatékonysággal a gépezet. Még az sem kell, hogy minden játékosnak káptalan legyen a feje a rengeteg taktikai variáció miatt, mert az Atalanta minden egyes meccsén szinte pontosan ugyanazt csinálja. Mindegy, ki az ellenfél, vagy éppen hogyan áll a meccs, az Atalanta támad, és megy a gólért.

Ebből néha kisülnek olyan eredmények, mint a Torino otthonában bemutatott élveboncolás (0-7), néha viszont besül az ágyú, és akkor a csontutolsó, tuti kieső SPAL legyőzi őket Bergamóban. A kiegyensúlyozottság, különösen a kettős terhelés időszakában, még nem annyira erős oldala a csapatnak, de hogy nem kifutott szezonról van szó, azt a nagyszerű ívű sikersztori korábbi epizódjai is mutatják.

Nincs jobb, mint egy lokálpatrióta tulaj

A klubot 2010 óta irányító Antonio Percassi elnök-tulajdonos helyi arc, természetesen az Atalantában játszott, de nagyon fiatalon az üzleti élet felé fordult. A 66 éves üzletember az olasz divatvilág megkerülhetetlen szereplője, olyan cégek stratégiáját tervezte, mint a Benetton, a Gucci, a Calvin Klein, de mindenbe belekóstolt, ami luxus a kozmetikumoktól az autókon át az ingatlanokig. (Ha mész Atalanta-meccsre, és a bergamói reptéren leszállsz, a szemben levő, brutális méretű bevásárlóközpont is az övé.)

Antonio Percassi a levegőbenAntonio Percassi a levegőben Fotó: Atalanta BC/Facebook

Percassi a másodosztályban vette meg a klubot, és bár egyből feljutottak, az első években nem akart összeállni a projekt. Egymást váltották az edzők, koccos és relatíve sima bennmaradások váltották egymást, mielőtt 2016-ban az elnök meghozta élete legjobb döntését, és szerződtette Giampiero Gasperinit.

Azóta szárnyal a csapat, a piemonti edző egyből az első szezonjában az Európa Ligába vezette az Atalantát, amit megismételt tavaly is, bár akkor a csoportkör nem jött össze egy büntetőpárbaj miatt. A 2018/19-es szezonban emeltek a téten, a történelmi bronzérem jutalma pedig a BL-csoportkör lett. És a messzerű sztori íródik tovább.