Bajnokok Ligája - Megalázó estén ért véget a Real Madrid pocsék idénye
Megalázó estén ért véget a Real Madrid pocsék idénye

Németh DánielNémeth Dániel
2019/03/06 17:31
Ha három héttel ezelőtt az Ajax hasonló helyzetkihasználást produkál, mint kedd este a Santiago Bernabeuban, valószínűleg már Amszterdamban pontot tett volna a továbbjutás kérdőjelére (hogy klasszikust idézzünk). Hollandiában az ellenfél rutintalansága, illetve a saját könyörtelensége még kimentette a pácból a Real Madridot, a madridi visszavágón viszont a valóság jókora pofont mért a sorozat háromszoros címvédőjére.

Talán még a legelvakultabb Real Madrid-szurkolók sem vitatják, hogy a két mérkőzés alapján megérdemelten jutott tovább az Ajax a legjobb nyolc közé. A hollandok mindkét találkozón több helyzetet alakítottak ki - az összesített várható gól 4,8 - 3,5 volt az Ajax javára - és taktikailag is az ellenfél fölé nőttek. Igazából már tavaly is érett, hogy valaki letaszítja Európa trónjáról a Real Madridot, azonban akkor még a BL-szintjén is kiemelkedő egyéni teljesítmények és a keret győztes mentalitása még elegendőnek bizonyultak a sikerhez.

Egy éra vége

Kevés csapat mondhatja el magáról, hogy az európai elitsorozatban képes volt éveken át tartó dominanciát kiépíteni, Zinedine Zidane Real Madridjának 2018-as győzelme - sorozatban a harmadik - ilyen értelemben történelmi siker volt. Akadtak azonban már akkor is olyan szakírók akik felhívták arra a figyelmet, hogy valójában ez a Real Madrid nem annyira jó, mint azt az eredményei sugallják. Ha picit lebontjuk, hogyan jutott fel egymást követő években a csúcsra a madridi sztárcsapat, nagyjából érthető, hogy miért jutottak erre a következtetésre egyes szakértők.

2016-ban igencsak szerencsés sorsolást kapott a Madrid, hiszen a döntőig vezető úton a Roma, Wolfsburg, Manchester City hármast kellett legyőznie, míg a döntőben a hullafáradt Atléticót. Egy évvel később sokkal meggyőzőbb játékkal védte meg a címét Zidane csapata (bár a Bayern München ellen Kassai Viktor ítéletei is segítették a továbbjutásban), a döntőbeli teljesítményével pedig a koronát is feltette a BL-menetelésre. A tavalyi siker nyomokban az elsőre hajazott: nem a Real Madrid tűnt a legerősebb csapatnak, de harmadjára is megállíthatatlannak bizonyult.

Ahhoz, hogy valaki megnyerje a Bajnokok Ligáját, önmagában nem elég a jó keret vagy a megfelelő taktika, sokszor a szerencsén is múlik, kié lesz a végső siker. Többek között ezért kellett ennyi időt várni az első címvédésre (amióta BL-nek hívják a sorozatot, 2017-ben sikerült először), egyik csapat csillagai sem alakultak úgy éveken keresztül, hogy mindegyik necces szituációból pozitívan jöjjön ki. Ha visszagondolunk, milyen párharcokat nyert meg a Real az előző három sikere során, bőséggel találunk olyan párosítást, amelyik bármelyik oldalra eldőlhetett volna, mégis a madridiak jöttek ki belőle győztesen.

Tavaly már egyértelmű jelei voltak annak, hogy végéhez közeledik a Real nemzetközi sikerszériája (emlékezzünk csak vissza, január-február környékén téma volt Zidane kirúgása is), Ronaldo és Zidane távozásával pedig még inkább várható volt, hogy a keret kiegyensúlyozatlanságából, valamint a kulcsemberek idősödéséből fakadó hiányosságok vissza fognak ütni. Nem segített az sem, hogy Julen Lopetegui pár hónap alatt megbukott a kispadon, és hogy az építkezés helyett a mostani szezon megmentésére került a fókusz, egy olyan edzővel a kispadon, aki erre alkalmatlannak bizonyult.

Megalázó különbség

Solari a két Barcelona elleni vereséget követően a BL-ben sem mert sokat kockáztatni, így a szokásosnak mondható, 4-3-3-as felállásban küldte pályára csapatát, jobbszélen a védekezésben is használható Lucas Vázquezzel. Erik tan Hag még ennyit sem variált, ugyanazt a kezdőt küldte pályára, amivel már Amszterdamban is megnehezítette az ellenfél dolgát, emellett taktikában is hasonló megközelítéssel érkezett a mérkőzésre. Utóbbi remek döntésnek bizonyult, a Realnak ezúttal sem volt válasza a hollandok agresszív letámadására, egy ilyen helyzetből született az első gól is.

Ahogyan az várható volt, a Real Madrid a mérkőzés elején próbált tempót diktálni, melynek eredményeképpen több lehetősége is adódott a gólszerzésre, Raphaël Varane próbálkozása például a kapufán csattant. Ez fontos momentum volt a mérkőzésen, mert nem sokkal később Toni Kroos labdavesztéséből a zseniális estét záró Dusan Tadic kiosztotta első gólpasszát az első mérkőzésen több ziccert is elpuskázó Hakim Ziyechnek. A megszerzett gólt követően valamelyest visszább állt az Ajax, de még mielőtt a Real észbe kaphatott volna, Tadic újabb villámgyors akciót követően (egy parádés Zidane-cselt bemutatva) tökéletes labdát tálalt David Neres elé,

aki megduplázta a vendégek előnyét.

Az Ajax védekezése többnyire kompakt volt - a középpályán nagyon nehézkesen vitte előre a labdát a Real Madrid - a visszarendeződési fázisokban azonban akadtak hiányosságok, így Vinícius Júnior kontrái kifejezetten veszélyesnek bizonyultak. Csakhogy a brazilt még az első félidő közepén le kellett cserélni sérülés miatt (érkezett Marco Asensio), ami már a második kényszerű változtatása volt Solarinak, korábban Lucas Vázquez helyére Gareth Bale állt be kisebb füttykoncert kíséretében. Bale-t Solari átmozgatta a pálya bal oldalára, abban bízva, hogy a sárga lapos Mazraoui nem bír majd a walesi sebességével.

Nem volt rossz elképzelés, Bale az első félidőben eltalálta a kapufát, ezzel azonban nagyjából el is lőtte minden puskaporát. Solari a második félidőben többet kockáztatott, a Real Madrid azzal a sebességgel kezdte a mérkőzést, amivel valószínűleg az első félidőt is kellett volna. Az Ajax beszorult, védekezésben 6-3-1-re hajazott a formációja, mivel Neres és Ziyech többé-kevésbé fegyelmezetten visszazárt a két szélen. Ez a felfogás viszont egyben azt is jelentette, hogy az Ajaxnak több területe nyílt a kontratámadásokra, a 62. percben pedig Tadic gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést bombagóljával.

Asensio találata ugyan még életben tartotta a Real halovány reményeit - ebben a helyzetben még kettő gólra lett volna szüksége a hazai csapatnak - azonban Lasse Schöne okos szabadrúgása utat talált Courtois kapujába. Tegyük hozzá: ebben alaposan benne volt a belga kapus, aki inkább beadásra számított a lövés helyett. Ezzel lényegében lehetetlen helyzetbe került a Real Madrid, akinek tényleg semmi nem jött össze ezen a meccsen, még Frenkie de Jong hibáját sem sikerült kihasználni, Benzema ugyanis elcsúszott a lövést megelőzően. A hajrában Nacho egy piros lapot is begyűjtött, így 10 emberrel fejezte be a meccset a Real.

Új irány

Eddig is lehetett sejteni, hogy Solari - a 2021-ig szóló szerződéshosszabbítás dacára - csak ideiglenes megoldás lesz a Real Madrid kispadján, de egy ilyen hét után (zsinórban három vereség hazai pályán) elképzelhetetlen, hogy a következő idényben is az argentin irányítsa a csapatot. Edzőfronton ugyanakkor nem lesz könnyű megfelelő megoldást találni, a szabad és várhatóan felszabaduló edzők közül Massimiliano Allegri és Antonio Conte nem illik a klubhoz, akik pedig illenének, (Mauricio Pochettino, Maurizio Sarri) azok mozdítása nem biztos, hogy könnyű feladat lesz.

Miért is álmodoznak a legnagyobb klubok Mauricio Pochettinóról? | Hosszabbítás

Az utóbbi 10-15 év legnagyobb befolyással bíró edzőit bemutató sorozatunk negyedik részében Mauricio Pochettino szakmai munkásságával foglalkozunk. A Tottenham Hotspur edzőjét teljes joggal keresik meg a világ legnagyobb klubjai, többek között a Real Madrid és a Manchester United.

Pochettinóért várhatóan komoly versenyfutás lesz az edzőt kereső sztárklubok között, azonban arra mérget vehetünk, hogy Daniel Levy borsos árat fog kérni a tavaly 2023-ig hosszabbító szakvezetőért. Bár az anyagiak általában nem jelentenek akadályt a madridiaknak, a brit üzletember Christian Eriksen kapcsán képes volt akkora ellenszolgáltatást követelni, ami még Florentino Pérezt is elrettentette az igazolástól. Tekintve azonban, hogy sok lehetőség nincs, elképzelhető, hogy ezúttal all-int mond a Real Madrid vezetősége Pochettinóért, és talán ez lenne a legokosabb lépés.

Annál is inkább, mivel az edzőkérdés csak egy része a problémának, a keretbe is bőven bele kell majd nyúlni a nyáron. Pérez nem halogathatja tovább Ronaldo pótlását (hacsak hosszabb távú építkezésbe nem kezd a Real, de ezt nehéz elképzelni), és Karim Benzema, Gareth Bale valamint Luka Modric helyén is el lehetne képzelni vérfrissítést. Ezen kívül az sem ártana, ha az eddigieknél kevesebb beleszólása lenne a játékosoknak a klub működésébe, az legalábbis nem tűnik egészséges felállásnak, ha a csapatkapitány határozza meg, ki lehet a Real edzője és ki nem.