Bajnokok Ligája - Ki éri el az örökkévalóságot szombat este Madridban?
Ki éri el az örökkévalóságot szombat este Madridban?

Mátrai MárkMátrai Márk
2019/05/31 09:20

Szombaton eldől, hogy a Liverpool vagy a Tottenham Hotspur ül fel Európa trónjára. A sorozat történetében másodszor megrendezésre kerülő angol házidöntőn Jürgen Klopp vagy Mauricio Pochettino pályafutásának végső kiteljesedésének lehetünk majd szemtanúi. A két menedzser zseniális munkát végeznek klubjaiknál, és vezetésükkel olyan szintre jutottak el, amelyre soha (Spurs) vagy évtizedek óta (Liverpool) nem jutott el klubjuk.

Lássuk, mire számíthatunk a madridi döntőben!

Amikor egy nemzetközi kupadöntőben két azonos nemzetből érkező csapat találkozik, gyakran furcsa mérkőzéseket látunk. Mivel a két csapat nagyon ismeri egymást, ezért sokszor kevesebb gól, látványosság, fordulat jellemzi a meccset, inkább a kevés helyzet, és az aprónak tűnő, mégis annál jelentősebb pillanatok, amelyek eldöntik a meccset.

Ha visszanézzük a házidöntőket a BL történetében, 2000-ben Real Madrid-Valencia 3-0, 2003-ban AC Milan-Juventus 0-0 (11-esekkel 3-2), 2008-ban Manchester United-Chelsea 1-1 (11-esekkel 6-5), 2013-ban Bayern München-Borussia Dortmund 2-1, 2014-ben Real Madrid-Atlético Madrid 1-1 (hosszabbítás után 4-1).

Ezekből látjuk, hogy vagy egyoldalú, vagy kevés gólos, szoros mérkőzések szoktak lenni a házidöntők a BL-ben. A labdarúgásban sok minden változott azóta, ezért lehet, hogy ez is egy háromnál több gólt hozó döntő lesz, ám a korábbi döntők, továbbá a két klub előtt álló lehetőség miatt elképzelhető, hogy ez a döntő régimódi lesz.

Utóbbi alatt azt értjük, hogy a Tottenham soha nem nyert BL-t, 11 éve semmilyen trófeát, Pochettino pedig soha nem nyert trófeát edzőként, míg Klopp mérlege 3-8 kupadöntőkben, elveszítve a legutóbbi négyet. Ezért lehet, hogy mindkét csapat óvatosabb lesz, kevesebb kockázatot vállalva, és csak a meccsnek egyes időszakaiban próbál dominálni.

Ezen a szinten nem lehet 90 percen át dominálni a meccset, ahhoz nagyon nagy tudásbeli különbségre van szükség. Ezért kulcsfontosságú, hogy ha az egyik csapat dominál egy 10-20 perces időszakot, abban gólt szerezzen, mert nem nagyon lesz még egy olyan időszak, amelyben ennyire az adott csapat érdeke érvényesül.

Ez jellemezte a két csapat legutóbbi bajnokiját is az Anfielden, amikor áprilisban 2-1-re nyert a Liverpool egy 89. perces Toby Alderweireld öngóllal. Kulcsfontosságú lehet, hogy a Tottenham hány védővel áll fel a kezdő sípszónál. A Bajnokok Ligájában 3 védővel álltak fel az Ajax ellen elveszített elődöntőben hazai pályán, ahol amint 4 védőre váltottak Vertonghen sérülését követően, egyből jobban játszottak, valamint a liverpooli bajnokin, a Manchester City elleni idegenbeli bajnokin, és az Arsenal elleni hazai bajnokin is 3 védővel kezdtek. Ezek közül csak az Arsenaltól nem kaptak ki (1-1).

A Liverpool elleni meccsen a Pool letámadása nagyon jól működött a 3 védős rendszer ellen, és amikor a szünetben 1-0-s hátrányban (Firmino) Pochettino 4 védőre és két mélységben visszalépő középpályásra váltott (Alli és Sissoko), ezt követően tudták átvenni a londoniak az irányítást, ami az egyenlítő gólhoz, valamint Sissoko zicceréhez vezetett.

A két mélységben visszalépő középpályással okozott gondot Guardiola is a Liverpoolnak a januári bajnokin (2-1, City), ezért ehhez érdemes lenne ismét hozzányúlnia Pochettinónak, valamint kérdés, hogy Valverde miért nem nyúlt ehhez a megoldáshoz az elődöntőben.

Itt látható a gond, amit Sissoko és Alli visszalépése okoz. Ha Milner nem lép fel, Firminót 2v1-ben kipasszolja Alderweireld és Alli, és a letámadás nem működik, ha viszont fellép, akkor Sissoko kibújik mögüle, és átjátsszák mindkét vörös mezest.

Végül a Liverpool kockázatos cserék miatt kitámadott, és addig próbálkozott, míg Salah fejese után Lloris hatalmasat hibázott, Alderweireldről pedig a kapuba csorgott a labda.

A Liverpool az 1. félidőt dominálta, azonban csak 1 gólos előnyt szerzett, a Tottenham pedig a 2. félidőt kb a 75. percig, viszont szintén csak 1 gólt szerzett, míg ha szerez kettőt, valószínűleg legrosszabb esetben is egy ponttal távoztak volna.

A londoni bajnokin is 2-1-re nyert a Liverpool, és akkor 4 védős rendszer ellen hoztak össze 3,01-es várható gól mutatót, vagyis a 2-1 még hízelgő is volt a Tottenhamre nézve (0,79 várható gól).

Fontos lehet a madridi pálya mérete is. Bár a Tottenham is szeret letámadni, a Liverpool használja a legkomolyabban ezt a módszert, ami természetesen nehéz nagyobb alapterületű pálya esetén. A Wanda Metropolitano 7140 négyzetméter, míg az Anfield 6868 négyzetméter. Az elmúlt két szezonban a bajnokságban a Liverpool 1,33 pontot átlagol meccsenként 7000 négyzetméternél nagyobb pályákon, míg az annál kisebbeken 2,7 fölött átlagolnak. (A 7140 négyzetméteres Wembley-ben nyertek a „vörösök” 2-1-re az őszi bajnokin)

Pálya területe (négyzetméter)Eredmény (Liverpool szempontjából)
Napoli7480 0-1
Crvena Zvezda80300-2
Paris Saint-Germain71401-2
Bayern München71403-1
Porto71404-1
Barcelona71400-3

Nem lehet figyelmen kívül hagyni a Liverpool tavaly elveszített BL-döntőjét, amelynek fájdalmát, és amelyből szerzett tapasztalatokat idén már felhasználták, és a döntőben is a javukat szolgálhatják.

A Liverpool 22-12-es, a Tottenham 20-17-es gólaránnyal rendelkezik a BL-ben. A Liverpool négy meccsen nem szerzett gólt, amikor viszont szerzett, akkor kétszer szerzett egyet, egyszer kettőt, és öt alkalommal legalább hármat.

Védési %75%67,3%

A Tottenham csak az Ajax elleni odavágón nem szerzett gólt, vagyis szinte minden meccsen szereztek legalább egy gólt, kapott gól nélkül a Dortmund elleni két meccset, és az Inter és a Manchester City elleni hazai találkozókat hozta le, vagyis idegenben egy kapott gól nélküli meccse van.

A Tottenham az egész BL-szezonban borotvaélen táncolt. A csoportkörben három meccs után csak 1 pontja volt, és a negyedik forduló 78. percében is csak 1 ponttal álltak. A PSV, az Inter, a Barcelona, a Dortmund a Manchester City, és az Ajax ellen összesen 8 gólt szereztek a 75. perc után, ami bizonyítja mentális erejüket, illetve, hogy soha nem adják fel, függetlenül attól, hogy Harry Kane a pályán van-e, vagy sem (mint a Dortmund, a City, és az Ajax ellen).

A Liverpool küzdeni tudása is példás, amelyre elsősorban a bajnokságban adtak tanúbizonyságot. 24 gólt szereztek a 76. perc után, amivel éllovasok voltak a bajnokságban, ezen kívül Mohamed Salah góljai pedig 24 pontot értek összesen, amiből csak 1 volt 11-es (Brighton), mögötte Sergio Agüero 13-al, majdnem Salah góljai által szerzett gólok felével végzett a 2. helyen.

Hogy ennek mekkora a relevanciája van a BL-ben?

Nos, a Liverpool 7 gólt szerzett a BL-ben a 75. perc után, amelyek közül csak a Porto elleni utolsó kettőnek nem volt jelentősége. A Crvena Zvezda ellen szerzett két hajrágól kellett ahhoz, hogy végül több lőtt góllal kiejtsék a Napolit az utolsó körben aratott 1-0-s győzelemmel, amelyen Salah szerezte a továbbjutást érő gólt.

A Napoli ellen muszáj volt 1-0-ra, vagy gólokkal nyerniük a továbbjutáshoz, a Barcelona elleni fordításról pedig nem szükséges sokat beszélni.

A Tottenhamnél Kane, Winks játéka is kérdéses, ám június 1-jére valószínűleg felépülnek, különösen Kane esetében nehéz elképzelni, hogy kihagyja élete legfontosabb meccsét. A Liverpoolnál csak Naby Keita fog hiányozni sérülés miatt.

A két csapatot elemezve a Tottenham nem tűnik semmiben sem erősebbnek a Liverpoolnál. Pochettino meccsközben eszközölt változtatásai lehetnek a legnagyobb veszély a liverpooliakra nézve, ugyanis az argentín rengetegszer bizonyította, hogy a mérkőzés során alkalmazott módosításai (Liverpool elleni bajnoki, City, Ajax) döntőnek is bizonyulhatnak.

Nehéz látni, mik azok a területek, ahol a Spurs gondot tudna okozni a Liverpoolnak, annyira kiegyensúlyozott csapat a korábbi ötszörös győztes.

Mindkét csapat hasonlóan labdabiztos, védekezésben a Liverpool jobb, támadásban szintén jobbak a „vörösök”, sokkal többféleképpen tudják veszélyeztetni az ellenfél kapuját. A középpálya kiegyenlített, bár a szezon végén több Liverpool középpályás is előlépett fontos gólokkal (Wijnaldum Barcelona, Keita Southampton, Porto, Huddersfield, Henderson Southampton ellen).

A Liverpoolnál senki nem kontrázik és támad le jobban, eredményt üldözni is tudnak (Barcelona), és eredményt védeni is tudnak (Barcelona ellen 79. perc után).

Nagyon fontosak lehetnek a szélsővédők. Alexander-Arnold és Robertson elképesztő szezont futottak, 15 és 13 gólpasszt adtak összesen. Alexander-Arnoldnál egy védő sem adott több gólpasszt a Premier League történetében egy szezonban (12).

A nagy meccseken Klopp védekezőbb mentalitásúra állítja a középpályásait, és a szélsővédők támogatják meg Salaht, Firminót, és Manét. Az ő megállításukra kiemelt figyelmet kell szentelnie a Tottenhamnek. Rose, és különösen Trippier lehetnek azok, akiket gyenge pontnak tekint majd a Liverpool, és megpróbálják kihasználni helyezkedési hibáikat, vagy könnyen eladott labdáikat, amikre főleg Trippier hajlamos (Sterling gólja a Tottenham ellen a bajnokságban).

A Tottenham talán Alexander-Arnold veszi célba, aki néha hajlamos könnyed, de pontatlan megoldásokat választani a labdával a saját térfelén.

A Liverpool némileg esélyesebbnek tekinthető a jobb szezonja és a BL-rutinja miatt, ezért több szempontból is van veszítenivalója. Ki tudja, mennyi szívszaggató vereséget bír el még Klopp maga, és a csapat is (EL-döntő, két BL-döntő, Ligakupa-döntő 11-esekkel, 1 pontos hátrány a City mögött a bajnokságban), és egy másik angol csapat ellen sokkal jobb esély kínálkozik, mint egy másik, rutinosabb kontinentális ellenfél ellen.

A Tottenhamnek nincs sok veszítenivalója, csak egy tényező. Mivel ez a klub első BL-döntője, ki tudja, lesz-e még egyszer ekkora lehetőségük? Meddig lesz itt Pochettino? Harry Kane, és a többi kulcsember?

Mindkét csapatnak van veszítenivalója, de mégis az örökdicsőség eléréséről fog szólni egy madridi este június 1-jén.