Bajnokok Ligája - Elbukhat-e mindent egy héten belül a saját közönsége előtt a Real Madrid?
Elbukhat-e mindent egy héten belül a saját közönsége előtt a Real Madrid?

Németh DánielNémeth Dániel
2019/03/05 14:56
Három héttel ezelőtt az Ajax kis túlzással a földbe döngölhette volna a címvédő Real Madridot, azonban az óriási mezőnyfölény és a kialakított helyzetek dacára vendégsikerrel zárult az amszterdami összecsapás. Ennek megfelelően kedvező helyzetben várhatja a visszavágót a Real Madrid, ugyanakkor Santiago Solari már csak az első mérkőzés tanulságai alapján sem számíthat könnyű továbbjutásra, Erik ten Hag csapata akár idegenben is okozhat meglepetést.

A sorozat tágabb értelemben vett történetében csupán háromszor fordult elő, hogy egy klub egymást követően kettőnél többször meg tudta védeni címét: 1956 és 1960 között a Real Madrid zsinórban ötször hódította el a legrangosabb európai kupát, 1973 és 1976 között pedig a Bayern München uralta a sorozatot három egymás utáni sikerrel. Hosszú szünetet követően ismét a Real Madrid tudott európai dominanciát kiépíteni, amely jelenleg is tart, ám minden jel szerint a végéhez közeledik.

Szegény ember Zidane-ja

Zinedine Zidane a lehető legjobbkor szállt ki a madridi projektből, érezte, hogy a következő években komolyabb átalakításra szorul a csapat. Ezt a feladatot végül a spanyol utánpótlás-válogatottakkal sikert sikerre halmozó Julen Lopetegui vállalta magára, ám a határozott játékkoncepcióval érkező szakember nem kapott elég időt és bizalmat, hogy elképzeléseit végrehajtsa. Októberben megköszönték Lopetegui munkáját, helyét a Real Madrid Castilla edzője, Santiago Solari vette át.

Megközelítését tekintve Solari sokkal közelebb áll Zidane-hoz, mint a saját filozófiájára építkező Lopetegui, ennek megfelelően nem annyira a taktikára, sokkal inkább az embermenedzsmentre helyezi a hangsúlyt. Bár forradalmi elképzeléseket nem érdemes várni az argentin edzőtől, néhány fontos változtatást azért eszközölt a csapaton: a 18 éves Vinícius Junior alapemberré nőtte ki magát, Marcelo helyét a védekezésben megbízhatóbb Reguilón vette át, Karim Benzema pedig kulcsember lett a befejezéseknél.

Lényeges különbség az előző évekhez képest, hogy ezúttal önmagában az öltöző megfelelő menedzselése és a jó meccselés nem fogja újabb BL-győzelemhez segíteni a Real Madridot, ehhez jelenleg nem képvisel elegendő játékerőt. Bizonyos csapatok ellen még mindig kifizetődő ez a felfogás - ennek bizonyítéka az Ajax elleni idegenbeli mérkőzés is - azonban egy, a hollandokénál nagyobb BL-rutinnal rendelkező csapat ellen nem fog beleférni, ha ilyen szinten alulmaradnak a taktikai csatában.

Gondban voltak

Februárban az Ajax némiképp megtépázott önbizalommal várhatta a találkozót, hiszen - elsősorban védekezésben - időnként a szétesés jeleit mutatta Erik ten Hag csapata. Már a Heerenveen elleni hazai 4-4 sem nézett ki jól, azonban az igazi pofont a Feyenoord elleni 6-2-es vereség jelentette. Ebből viszont szinte semmi sem érződött a Real Madrid elleni mérkőzésen, a hollandok az elképesztő intenzitású magas presszingjükkel komolyan megnehezítették a vendégek labdakihozatalait.

Elsősorban Casemirónak voltak kellemetlen percei, aki rengeteg labdát szórt el, az első félidőben 81%-kal passzolt, összességében pedig hat labdavesztéssel zárt. 2-2-5-1/2-2-6-os szerkezetével (és a hatékony letámadással) valósággal a saját kapuja elé szorította az Ajax a Real Madridot, azonban a brutális mezőnyfölényt nem sikerült előnyre váltani. Hakim Ziyech a 35. percben óriási ziccert hibázott, majd pár perccel később les miatt érvénytelenítette a videóbíró a hazaiak vezető találatát.

Döntőnek bizonyult az Ajax pocsék helyzetkihasználása, ugyanis a második félidőben már nem tudta olyan szinten nyomás alá helyezni a vendégeket, a Real Madrid pedig egyre többször jutott el Onana kapujáig. Karim Benzema találatára ugyan még volt válasza az Ajaxnak Ziyech révén, Marco Asensio a hajrában eldöntötte a találkozót. Győzelme ellenére komoly gondban volt a Real, nagyon kevésen múlt, hogy a találkozó a hazaiak javára dőljön el, amit a visszavágón is észben kell tartaniuk Benzemáéknak.

Ramos nélkül

Talán még jól is járt az Ajax azzal, hogy hátrányba került az első meccsen, hiszen így kvázi nyomás nélkül, felszabadultan léphet pályára a Santiago Bernabeuban. Sok veszítenivalójuk nem lesz Frenkie de Jongéknak, ami lehetővé teszi, hogy idegenben is hasonlóan agresszív felfogásban lépjenek pályára, mint Amszterdamban. Márpedig a Real Madrid óriási gondban lehet, ha hasonló presszinggel találja szembe magát, mint a februári mérkőzésen, ezúttal ugyanis a védelem vezére nélkül kénytelen pályára lépni.

Több helyzete volt az Ajaxnak.

Sergio Ramos a mérkőzés 90. percében begyűjtött sárga lapja miatt nem léphet pályára a mérkőzésen, ráadásul miután a védő szándékosan sárgult be, az UEFA fegyelmi bizottsága még egy további mérkőzéstől eltiltotta, vagyis a negyeddöntő első meccsén sem játszhat, már ha a Real továbbjut egyáltalán. Utóbbi azért is kérdéses, mert Ramos - minden jellembeli hiányossága ellenére - nagyon fontos eleme a madridiak védekezésének, az Ajax ellen konkrétan a csapata legjobbja volt.

Nem kell olyan nagyon messzire visszautazni az időben, hogy találjunk olyan mérkőzést, ahol a Real Madrid védelme nem bírta el Ramos hiányát. Tavaly a Juventus elleni visszavágón még a mostaninál is kényelmesebb helyzetben várhatta a találkozót Zidane csapata, azonban az olaszok agresszív letámadása meglepetésként érte a madridiakat, a Juventus pedig a 60. percre ledolgozta hátrányát. Végül a Michael Oliver által megítélt, sokat vitatott büntető mentette meg a Real Madrid címvédésről szőtt álmait.

Egy hét alatt minden elúszhat

A Barcelona négy nap alatt végezte ki a Real hazai reményeit | Hosszabbítás

Amikor januárban kiderült, hogy a madridi bajnoki rangadó előtt a Király Kupában is összecsap a Barcelona és a Real Madrid, már sejthető volt, hogy ez egy meglehetősen fontos időszak lesz mindkét csapat számára. És a párharcokból egyértelműen a Barcelona jött ki jobban.

Finoman szólva is pocsék időszakon van túl a Real Madrid, hiszen pár nap leforgása alatt mindkét hazai sorozatban elszálltak a győzelmi esélyei (tény, a bajnokságban eddig sem voltak túl acélosak a remények). Ráadásul nehéz elképzelni annál fájóbb forgatókönyvet, hogy négy nagy leforgása alatt a Spanyol Kupában és a bajnokságban is kikapjanak hazai pályán az ősi rivális Barcelonától. Ilyen előzmények után akár az is előfordulhat, hogy egy héten belül mindegyik sorozatból a saját közönsége előtt búcsúzik a Real.

Várható kezdőcsapatok (uefa.com)

Real Madrid: Courtois; Reguilón, Varane, Nacho, Carvajal; Casemiro, Kroos, Modrić; Vázquez, Benzema, Vinícius
Hiányzó: Ramos (eltiltás), Llorente (sérülés)
Sárga lapos: -

Ajax: Onana; Tagliafico, Blind, De Ligt, Mazraoui; De Jong, Van de Beek, Schöne; Neres, Tadić, Ziyech
Hiányzó: Bandé (sérülés)
Sárga lapos: Blind, De Ligt, Mazraoui, Tagliafico, Van de Beek, Ziyech