Foci - Meglepetés: az európai kupák alapján játékosokban és játékpercekben is verjük Walest

Rév DánielRév Dániel
2019/11/08 14:22
Kevesebb, mint két hét van hátra a magyar labdarúgó válogatott sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőjéig. A Wales elleni, idegenbeli mérkőzés előtt futballistáink Uruguay ellen avatják fel az új Puskás Arénát, előtte viszont klubjukban érhetik el azt a formát, amelyre szükség lesz a cardiffi mérkőzésen. Ezért a következő hetekben minden héten beszámolunk arról, hogy a válogatott kerettagjai hogyan teljesítettek klubjaikban. Sorozatunk harmadik része rendhagyó: az európai kupák alapján hasonlítjuk össze a walesi és a magyar keretet.

Ahogy állandó olvasóink már szembesülhettek vele, nem éppen a legjobb előjelekkel várja a magyar labdarúgó válogatott a Wales elleni sorsdöntő Európa-bajnoki selejtezőt. Kulcsjátékosaink közül többen sérültek, vagy sérülésből vannak visszatérőben, arról nem beszélve, hogy viszonylag kevesen játszanak közülük magas szintű mérkőzéseket hétről hétre.

Továbbra sincsenek jó híreink a válogatott játékosok formáját illetően | Hosszabbítás

Úgyhogy ahelyett, hogy a csütörtökön véget ért európai kupahéten szereplő magyarokkal foglalkoznánk, (ami sajnos nem lenne egy túl hosszú cikk,) megnézzük azt is, hogy legjobbainkkal párhuzamosan mit alkottak a walesiek a három nap során.

Kétszer 90 perc a BL-ben

A lipcsei kontingensből csak Gulácsi Péter kapott szerepet az RB Leipzig keddi BL-mérkőzésén, amelyen a német csapat 2-0-ra győzött a Zenit otthonában, amivel tartja első helyét a Bajnokok Ligája G-csoportjában a Lyon előtt. Willi Orban még múlt héten, csapata kupamérkőzésén szenvedett térdsérülést, és azóta nem került keretbe, úgyhogy kicsit hasonló helyzetben lehet a válogatott mérkőzések előtt, mint Nagy Ádám. Gulácsi egyébként a Kickertől ismét 2,5-es osztályzatot kapott a Zenit elleni teljesítményére, volt néhány szép védése, de azért azt nem lehet mondani, hogy rajta múlott a csapata sikere - ez persze inkább az oroszok támadójátékának a hibája, mint Gulácsié.

A másik Red Bull csapatban is volt magyar érdekeltség a BL keddi játéknapján, Szoboszlai Dominik ugyanis végigjátszotta a Salzburg nápolyi vendégjátékát. Egy esetleges vereség gyakorlatilag az osztrákok kiesését jelentette volna, így az 1-1-es eredmény még életben tartotta a salzburgi reményeket. Szoboszlai a bal szélen kapott szerepet, az első félidőben két lövése volt, de egyik sem találta el a kaput, és bár ezúttal nem cserélte le őt Jesse Marsch, a második félidőben már nem volt ennyire aktív, ami a próbálkozásokat illeti. Ettől függetlenül nyugodtan elmondható, hogy 90 perc egy fontos BL-meccsen egy olyan stadionban, mint a San Paolo, biztosan nem válik a hátrányára egy játékosnak sem, nem hogy egy olyan fiatal tehetségnek, mint amilyen Szoboszlai.

Dibusz felnőtt Gulácsi mellé

Ami a Ferencváros játékosait illeti, ismét Dibusz Dénes nyújtotta a legjobb teljesítményt közülük az Európa-ligában, ahol a Fradi az idegenbeli győzelem után ezúttal 0-0-t játszott a CSZKA Moszkva ellen egy elég gyenge mérkőzésen. Dibusz folytatta az elmúlt hetekben látott bravúrsorozatát, több látványos védése is volt, és azok után, hogy bő egy hónapja a Ludogorec kitömte a Fradit, az előző két EL-meccsen kapott gól nélkül zárt a válogatott második számú kapusa. Ahogy a fentebb már idézett cikkünkben írtuk: egyáltalán nem tartanánk ördögtől valónak, ha Dibusz védene a walesi meccsen.

Lovrencsics Gergő ezúttal is fontos szerepet kapottLovrencsics Gergő ezúttal is fontos szerepet kapott Fotó: Europress/AFP

A legutóbbi válogatott keretben még benne volt Botka Endre, aki ezúttal középső védőként játszott a Fradiban, míg Lovrencsics Gergő ismét végigrobotolta a meccset a jobbhátvéd posztján, de most sem nyújtott kiemelkedőt. Varga Roland szinte már szokásos módon az utolsó 10 percben szállt be a Fradiba, volt pár szép megiramodása a szélen, de hozhatott volna jobb döntéseket is kulcspasszok előtt. Az FTC jelenleg a harmadik helyen áll a csoportjában, egy ponttal a Ludogorec mögött, a továbbjutásához valószínűleg nyerni kellene Bulgáriában, és aztán minimum pontot szerezni itthon a már várhatóan csoportelső Espanyol ellen.

Nagyon úgy tűnik, hogy Kádár Tamás izomsérülése lassabban javul a vártnál, mert a magyar védő még mindig nem került keretbe sem a Dinamo Kijevben a Koppenhága elleni 1-1-es mérkőzésen. Szintén az Európa-liga B-csoportjában játszik Holender Filip csapata, a Lugano, amely megszerezte második pontját (0-0 a Malmö ellen), Holender pedig 81 percet töltött a pályán kezdőként. Nem lenne meglepő, hogy ha Szalaival történik valami, akkor ő játszana a helyén, még akkor sem, ha testalkatilag nagyon más típusú játékosokról van szó. Ebben a csoportban még semmi sem dőlt el, a Koppenhágának és a Dinamónak 6, a Malmönek 5, a Luganónak 2 pontja van.

A kispadról nézte végig a Slovan Bratislava 1-0-s vereségét Wolverhamptonban Holman Dávid, ahol nem volt szerencséje a szlovák csapatnak, mivel csak a 92. percben kapta a vereséget jelentő gólt. Ezzel öt pontra nőtt a távolság a két csapat között a K-csoport második és harmadik helyén, úgyhogy alighanem a Slovan tavasszal már nem lesz érdekelt az EL-ben.

Ramsey gólja a fény a walesi alagút végén

Érdekesség, hogy a walesi válogatott keretében kevesebb játékos érdekelt az európai kupákban, mint a magyaréban, még ha ehhez nyilván hozzá is kell tenni, hogy tavaszra ez valószínűleg változni fog. Az RB Leipzig oroszországi meccséről fentebb már írtunk, ezt Ethan Ampadu nézte végig a kispadról a walesiek közül.

A másik három walesi BL-szereplő csapata is győzött, a Tottenham 4-0-ra verte a Crvena Zvezdát Belgrádban, de Ben Davies sem kapott lehetőséget, csak a kispadon ünnepelhetett. A Juventus az utolsó pillanatokban nyerte meg a Lokomotiv Moszkva elleni meccsét, amelyen Aaron Ramsey nem csak hogy kezdett, hanem már a harmadik percben be is talált, ezzel vezetést szerezve a torinóiaknak. Más kérdés, hogy a gólt Ramsey leginkább elvette Cristiano Ronaldótól. A walesi középpályás 64 percet kapott Sarritól, Bentancur állt be a helyére, akit alighanem láthatunk majd a Puskás Aréna nyitómeccsén. Hogy Ramsey-t mennyit látjuk a mieink ellen, az nagyon jó kérdés, magasabb szintű meccseken még nem bír 90 percet, de lehet, hogy egy Magyarország elleni Eb-selejtezőn ez másképp lesz.

Ramsey gólja nem épp egy távoli bomba volt...Ramsey gólja nem épp egy távoli bomba volt... Fotó: Europress/AFP

A legnagyobb kérdőjel természetesen Gareth Bale neve mellett van. A walesiek legnagyobb sztárja továbbra is sérültlistán van Madridban, nem játszott az októberi válogatott fordulók óta, és ezúttal sem volt keretben sem a Galatasaray 6-0-s legázolása során sem. Az is jó kérdés persze, hogy mi a jobb: ha egy sérüléséből épphogy felépült és játékhiánnyal küzdő Bale játszik ellenünk, vagy ha nem épül fel, és emiatt nem játszik.

Az Európa-ligában csak két walesi játékos érdekelt, ők ugyan örülhettek annak, hogy a Manchester United szép játékkal verte 3-0-ra a Partizan Belgrádot, ám kettejük közül csak Daniel James fért be Solksjaer keretébe, a 19. születésnapját a jövő héten ünneplő Dylan Levitt a United U23-as csapatában kap csak szerepet. James egyébként a padról nézte végig az EL-meccset.

Természetesen más okai vannak annak, hogy a magyar és a walesi válogatott nagyjából hasonló mennyiségű játékost ad a nemzetközi porondra. A walesiek legtöbben olyan angol csapatokban játszanak, amelyek vagy a Premier Liga aljához tartoznak, vagy alsóbb osztályúak, miközben alighanem sokan közülük beférnének sok közepes vagy gyengébb EL-csapatba. De ha szigorúan a számokat nézzük, az európai kupaszereplést illetően nagyjából hasonlóan állunk, mint riválisaink.