Ryan Sheckler nem rozsdásodik
Skate streetstyle dobogó Portland 2014 (Fotó: Dew Tour Facebook)

Pintér LászlóPintér László
2014/08/18 23:44

A 24 éves „veterán” két tinit legyőzve nyerte a Dew Tour portlandi gördeszka streetstyle versenyét.

A streetstyle versenyszám a Dew Tour 2012-es, San Franciscó-i állomásán mutatkozott be a nagyközönségnek, majd a nagy sikerre való tekintettel tavaly is bent maradt a programban. Az ötletet valószínűleg a havas sportokból jól ismert slopestyle adta. A streetstyle egy lejtős utcára épített pálya, városi elemekkel tarkítva: betonterelők, konténerek, korlátok, tűzcsapok, autók. A pálya hossza általában 2-3 háztömb. Gördeszkások ötletei alapján építették, figyelembe véve a helyi deszkás hagyományokat. Számtalan versenyvonal választható, csak a riderek fantáziája szab határt.

A portlandi versenyre a belvárosban található Broadwayt választották ki. A 14 meghívott deszkás három menet során bizonyíthatott, melyek közül a legjobb számított. A bírák a kreativitást, a trükkök méretét (amplitúdó) és a pálya minél nagyobb mértékű kihasználását díjazzák.  A pontokat összbenyomás alapján adják, a sikeresen kivitelezett trükkök száma, eredetisége, változatossága, stílusa, és a menet folyamatossága alapján.

Az utca zsúfolásig volt nézőkkel, szenzációs volt a hangulat. Ha valaki a menet közben elrontott egy trükköt, a lelkes közönség akkor is folytatásra sarkallta.

A végkifejletre az utolsó három menetig kellett várni. Ekkor már csak a három dobogós volt hátra, viszont azt nem lehetett tudni, mi lesz köztük a végső sorrend.

Alec Majerus droppolt elsőként, és át is vette a vezetést, miután beadott egy bámulatos nollie front feeble-t a tízes lépcsősoron:

Ezután a 2013-as müncheni X Games-győztes Curren Caples jött, aki a pálya felső részén hibátlan volt, de az utolsó elemen picit rontott, így nem tudta megelőzni Alecet. A korábbi menete volt a legjobb:

Már csak a címvédő Ryan Sheckler volt hátra. Eddig kétszer szerepelt ez a versenyszám a Dew Touron, és mindkétszer Sheckler aratta le a babérokat. Ezúttal is hátrányból kellett fordítania, és egészen fantasztikus körrel rukkolt elő. Egy halfcabbel indított, aztán egy gigászi kickflip indy következett a Toyota felett, majd folytatta egy frontside 360 indyvel fel a platóra. Az utolsó elemen a 3 méter magas konténerre ugrott fel egy rámpáról, végigcsúszta a konténer felső élét teljes hosszában egy backside tailslide-dal, majd fakie-ben ugrott a levezető rámpára. Kétségkívül a nap legjobb menete volt, amivel megszerezte a mesterhármast.

"Nagyon szeretem ezt a versenyszámot, az egész alapötletét. Gyermekként a legnagyobb vágyad, hogy lejtőn zúzhass a deszkáddal, így nekem azonnal bejött, hogy van egy olyan lejtős verseny, ami tele van pakolva a legdurvább elemekkel – egyszerűen imádok itt deszkázni!"

Mikor arról kérdezték, hogy mire gondolt, amikor Alec Majerus beadta az éllovas harmadik menetét, egészen váratlan kulisszatitokba avatta be a nézőket:

"Alec a cimborám, örülök a sikerének. Nem fogtam magam vissza, azt hittem, nyerni fog… Valójában az utolsó köröm előtt nagyon pisilnem kellett. Onnantól semmi másra nem tudtam gondolni, csak ez járt a fejemben."

Sheckler egyébként a 3 streestyle címe mellett korábban szintén háromszor nyerte meg a Dew Kupát a street versenyszámban, amíg 2008-ban először ki nem kapott az élvonalba hozzá hasonlóan fiatalon berobbant Chaz Ortiztól.