Atlétika - Az éjféli maratonon osztottak először érmet Dohában
Az éjféli maratonon osztottak először érmet Dohában

2019/09/28 09:34
A kenyai Ruth Chepngetich nyerte a női maratont a dohai atlétikai világbajnokságon szombaton hajnalban.

A vb első éremosztó számában a mezőny 30 fokos melegben, 73 százalékos páratartalom mellett rajtolt el a tengerpart melletti Corniche sétányon. A Doha egyik látványosságának számító rész ad otthont majd a gyalogló számoknak is.

A szokatlan, éjféli időpont és a nagy meleg miatt kiugróan jó időeredményekre nem lehetett számítani, sőt felmerült, hogy a világbajnokságok leglassabb maratonija lesz a mostani. Az eddigi negatív rekordot az oszakai vb tartotta, amikor a kenyai Catherina Nderebának hasonló körülmények között 2:30:37 órás idő is elégnek bizonyult a győzelemhez, ezúttal pedig 2:32:43 óra.

A 68 induló közül hamar az élre álltak az esélyesek, a kenyaiak és a kenyaiból izraelivé lett Lonah Salpeter, valamint a szintén kenyainak született, a két évvel ezelőtti vb-n bahraini színekben diadalmaskodó Rose Chelimo. A hatos élbolyból a kenyaiak és a címvédő Chelimo 25 kilométertől fokozták a tempót. Az utolsó tíz kilométerre Chelimótól átvette a vezetést a kenyai Ruth Chepngetich, aki idén januárban 2:17:08 órával minden idők harmadik leggyorsabb női maratonját teljesítette. Egy 3:19 perces kilométerrel ellépett Chelimótól, a 40. kilométernél már fél perc volt az előnye. A 25 éves futó végül biztosan győzött, és első nagy világversenyét nyerte.

A harmadik helyért a namíbiai Helalia Johannes és a kétszeres világbajnok, 40 éves kenyai Edna Kiplagat harcolt, előbbi a hajrában gyorsabbnak bizonyult.

Kenya tizedik vb-érmét szerezte ebben a számban, az ötödik aranyat.

Női maraton, világbajnok:

Ruth Chepngetich (Kenya) 2:32:43 óra

2. Rose Chelimo (Bahrain) 2:33:46

3. Helalia Johannes (Namíbia) 2:34:15

A látványos külsőségek mellett megrendezett női maratonfutást a 68 indulóból 28 feladta a dohai atlétikai világbajnokságon. A szombat hajnali verseny így két negatív rekordot is hozott.

A katari emír megnyitóbeszéde és tűzijáték emelte a vb első éremosztó számának fényét. A Doha egyik látványosságának számító tengerparti Corniche sétány a gyönyörűen kivilágított felhőkarcolókkal a háttérben nagyszerű helyszín lehetett volna, ha nincs éjfélkor is 30 fokos meleg és több mint 70 százalékos páratartalom.

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) szintén tartott a nem éppen ideális feltételektől, ezért is adott ki péntek délben közleményt, megerősítve, hogy megrendezik a 42,195 kilométeres versenyt. Egyben hangsúlyozta, hogy az indulókat hat hónappal korábban tanácsokkal látták el és részletesen tájékoztatták a várható körülményekről. A futók és szakemberek véleménye szerint azonban ilyen időjárásra és az éjféli időpontra együtt nem lehet felkészülni.

"Még soha nem futottunk maratont ilyen körülmények között" - nyilatkozott Haji Abillo Roda, az élmezőnybe tartozó etióp atléták edzője.

Az eredmény két rekord: a dohai lett a világbajnokságok történetének leglassabb maratonija (2:34:43 ó), és még soha ennyien nem adták fel a versenyt. Köztük olyan neves futók, mint a világranglistán negyedik, kenyaiból izraelivé lett Lonah Salpeter vagy az etióp Ruti Aga.

"Nem számítottam rá, hogy érmes leszek ilyen körülmények között" - vallotta be a címvédő Rose Chelimo, a kenyai születésű, bahreini atléta, aki másodikként ért célba a győztes kenyai Ruth Chepngetich mögött.

A női maraton még csak a kezdet volt a Corniche sétányon, a következő napokban a gyaloglók következnek. Szombaton a 23.30 órakor rajtoló 50 kilométeres gyaloglásban a két éve Londonban vb-ötödik Helebrandt Máténak és Venyercsán Bencének is meg kell majd küzdenie a nagy meleggel és a magas páratartalommal.