Jégkorong - Remeklő oroszok, francia meglepetés
Remeklő oroszok, francia meglepetés

Rév DánielRév Dániel
2014/05/20 23:14

Május 9-én vette kezdetét az "A-csoportos" jégkorong világbajnokság. Amint azt a magyar hokiszurkolók nagyon jól tudják, a tornának idén Fehéroroszország ad otthont (2008-ban éppen a magyar pályázattal szemben választották a mostani házigazdát). Mindkét helyszín a fővárosban, Minszkben van, a 2010-ben átadott Minszk-Aréna 15 ezer, az öt hónapos Chizhovka-Aréna pedig majdnem 10 ezer néző befogadására alkalmas.

A hagyományos "nagy hetes" országai közül (Kanada, Egyesült Államok, Svédország, Finnország, Csehország, Szlovákia, Oroszország) négy került az A-csoportba, ám a B-ben szerepelt a legutóbbi torna ezüstérmese, Svájc, a házigazda Fehéroroszország és az olimpián jól szereplő Lettország is, így ez a csoport tűnt kiegyenlítettebbnek. A csoportok első négy helyezettjei a negyeddöntőbe jutnak, míg az utolsó helyezettek kiesnek, és 2015-ben a magyar, a japán, az ukrán és a lengyel válogatottak ellen küzdhetnek a visszajutásért.

Antoine Roussel, a franciák pontkirálya

Az A-csoport rögtön egy óriási meglepetéssel kezdődött, az előzetes esélyek szerint a kiesés elleni küzdelemben részt vevő Franciaország ugyanis szétlövésben legyőzte az olimpiai bajnok Kanadát. Szintén az első napon rendezték a cseh-szlovák rangadót, amelyet hosszabbítás után Csehország nyert 3-2-re. Nem kellett sokat várni a csoport újabb meglepetésére: a harmadik játéknapon az egy éve Budapesten feljutott Olaszország 2-1-re győzte le Franciaországot, amely kulcsfontosságú győzelemnek tűnt a bennmaradás szempontjából. Ekkor rendeztek kis skandináv rangadót: Norvégia 4-3-ra verte Dániát. A svéd-cseh összecsapás pedig 65 perc alatt nem hozott döntést, az extra pontot a svédek zsebelték be.

A negyedik napon jött az újabb francia meglepetés, ezúttal Szlovákia válogatottja volt a szenvedő fél, méghozzá egy óriási fordításnak köszönhetően, 3-1 után a harmadik harmadban négy gólt ütött a francia csapat, és 5-3-ra győzött. Kanada a 3-0-ra megnyert középső harmadnak köszönhetően verte 4-3-ra Csehországot. A franciák a svédeket is megszorongatták (1-2), majd legyőzték Norvégiát, ami már nem számított akkora meglepetésnek (szétlövéssel 5-4). Dánia is aratott egy meglepetésgyőzelmet, szétlövés után 4-3 Csehország ellen, az olimpiai döntő visszavágóján pedig Kanada hosszabbításban verte Svédországot 3-2-re. Ez végül azt is jelentette, hogy Kanada lett a csoportelső, Svédország pedig a második. A cseh és a francia együttes pedig az egymás elleni zárómeccstől függetlenül bejutott a legjobb nyolc közé.

Olaszország 7 1 0 0 6 6-253

A B-csoportban is egy meglepetéssel kezdődött a mérkőzések sorozata, ám az orosz-svájci összecsapáson nem annyira a győztes, mint az eredmény (5-0) volt meglepő. Ez egyben azt is megmutatta, hogy az idei svájci csapat messze van a tavaly látottól. A második napon Lettország győzte le Finnországot, az utolsó harmadban fordítva 1-2-ről. Ezután pedig Németország verte a letteket, ami nagyjából ugyanilyen szintű meglepetés volt.  Az orosz-finn rangadót 4-2-re Oroszország nyerte, majd a házigazda győzte le 4-3-ra Svájcot.

Viktor Tikhonov (középen) szerezte a legtöbb pontot a csoportkörben

A negyedik napon folytatódott az orosz dominancia, Ovecskinék 6-1-re ütötték ki az ősi rivális amerikaiakat, legalább egy kicsit visszavágva az olimpiai vereségért. A következő meglepetésre a hetedik napig kellett várni, ekkor Lettország fordulatos mérkőzésen 6-5-re győzte le az Egyesült Államokat. Az amerikai csapat három nappal később 3-1-re verte a finneket, ám mindkét csapat bejutott a nyolc közé.

Kazahsztán 7 0 0 2 5 16-322

Ami a magyar érdekeltséget illeti, az A-csoportból a franciák legyőzésén kívül pontot sem szerző Olaszország, a B-ből pedig a nyeretlenül maradó, két ráadásos vereséggel két pontot szerző Kazahsztán esett ki a divízió I-be. 2013 után tehát ismét ez a két csapat lesz a magyar válogatott ellenfele jövőre, várhatóan Krakkóban.

Pekka Rinne minden tudására szükség lesz Kanada ellen

Ami a negyeddöntőket illeti, számos érdekes párharc áll előttünk. Rögtön az első meccsen összejön a nagy hetes két tagja, Kanada - Finnország a forduló nyitómeccsének párosítása (Sport1, 15:00 élő). A franciák közel álltak az utolsó körben a csehek ellen a győzelemhez, ám a hosszabbításos vereség azt jelenti, hogy az egyedüli 100%-os csapat, Oroszország lesz a torna meglepetéscsapatának ellenfele (Sport1, 17:30). Érdekesség, hogy a torna pontlistájának első négy helyezettje a két csapatban található, az oroszoknál Tikhonov 14 (7+7), Plotnikov 11 (5+6) pontos, míg a franciáknál Roussel 11 (6+5), da Costa pedig 10 (6+4) pontos.

Talán a legizgalmasabbnak az Egyesült Államok - Csehország meccs tűnik (Sport2, 22:30), míg a házigazda fehéroroszok az olimpiai ezüstérmes svéd csapat ellen lépnek pályára, egyáltalán nem esélytelenként (Sport2, 20:00 élő). A negyeddöntőkre csütörtökön kerül sor, majd szombaton jönnek az elődöntők, vasárnap pedig a helyosztók. Érdemes lesz Minszkre figyelni!