Ráúszás - Az OSC edzője szerint már az ő szájíze szerint működik a csapata - a BL-ben is
Az OSC edzője szerint már az ő szájíze szerint működik a csapata - a BL-ben is
Fotó: Madar Dávid/OSC Waterpolo Facebook

2019/10/10 11:29
Mindhárom magyar klub győzelemmel rajtolt a férfi vízilabda Bajnokok Ligájában. A Szolnok még kedden 13-10-re nyert az orosz Sintez Kazany ellen, szerdán a címvédő Ferencváros 15-12-re diadalmaskodott a német Waspo Hannover felett, míg az OSC 13-10-re verte a Mladost Zagrebet. Helyszíni tudósításunk utóbbi mérkőzésről Branislav Mitrovic, Manhercz Krisztián és Vad Lajos nyilatkozatával.

A 2017-ben BL-győztes Szolnok szabadkártyásként a főtáblán kezdhette meg a küzdelmeket a legrangosabb európai kupasorozatban. A Tisza-parti együttes a Kazannyal szemben az első negyedben háromszor jutott egygólos vezetéshez, a vendégek azonban mindháromszor egyenlíteni tudtak. A második játékrészben Nagy Viktor védéseire és a zárt védekezésre alapozva a Dózsa 7-4-re meglépett, de az oroszok előbb a negyed végére feljöttek egygólos különbségre (7-6), majd a harmadik felvonás elején ismételten egyenlítettek.

A folytatásban azonban hiába támadhattak többször a vezetésért, idővel rendezni tudta sorait a Szolnok, amely a záró részre kétgólos (10-8) előnnyel fordult. A negyedik negyedben megmaradt a hazaiak lendülete, akik a hajrához érve már öt góllal (13-8) megléptek, az oroszok a végjátékban csak kozmetikázni tudtak az eredményen. A Dózsa mind az öt légiósa gólt szerzett, a hazaiak 13 találatából nyolcat ők vállaltak.

Férfi vízilabda Bajnokok Ligája, főtábla
A-csoport, 1. forduló

Szolnoki Dózsa-Sintez Kazany (orosz) 13-10 (3-3, 4-3, 3-2, 3-2)
Gólszerzők: Subotic 3, Bátori 2, Pijetlovic 2, Jansik D. 2, Drasovic 2, Lazic, V. Rasovic, ill. Lazarev 2, Lisunov 2, Vasilev, Odintsov, Krasnov, Dereviankin, Andryukov, Latypov

További eredmények
Spandau 04 (német)-CNA Barceloneta (spanyol) 8-11
Jadran Herceg Novi (montenegrói)-Jug Dubrovnik (horvát) 7-12
Jadran Split (horvát)-Olympiakosz (görög) 8-17

Ők az FTC halálos fegyverei, Riggs és Murtaugh, akik zűrt és zavart keltenek az ellenfeleknél | Hosszabbítás

A világ legkiválóbb balkezes vízilabdázói közül kettő augusztus óta egy klubban szerepel. Vámos Márton és Zalánki Gergő egyaránt világklasszis, elképesztően jól játszottak mindketten a nyári világbajnokságon, most pedig az OB I mezőnyében és a Bajnokok Ligájában is majdnem egyedülálló az a potenciál, amit képviselnek a jobb szárnyon.

A B-csoportban a címvédő FTC az első negyedben nehezen vette fel a ritmust, mintha a kelleténék idegesebbek lettek volna a zöld-fehérek játékosai, de a második nyolc percben beindult a Fradi támadógépezete, és elsősorban pazar átlövésgólokkal elléptek a Hannovertől. A gólgazdag meccset végül 15-12-re nyerték Varga Dénesék, akiknél a legeredményesebb játékos a nyári szerzemény, a világklasszis Zalánki Gergő volt, aki három csodás találattal járult hozzá a sikerhez. A zöld-fehérek jövő héten újra hazai medencében játszanak, amikor is azt az Euro-kupa-győztes francia CN Marseille csapatát fogadják, amellyel novemberben majd az Európai Szuperkupáért is összecsapnak a franciák otthonában.

Az OSC azt a Mladostot fogadta, amellyel várhatóan a csoport harmadik, Final Eightet jelentő helyéért fog harcolni. Az újbudaiak végig vezettek a mérkőzésen, de nem volt könnyű dolguk. Ahogy az FTC meccsén, itt is sok volt a kiállítás, de amíg a XI. kerületiek nagyszerű centerjátékukkal - a világbajnok csapatkapitány, Hárai Balázs nélkül -harcoltak ki emberelőnyöket, a horvátokat mezőnyben elkövetett vélt vagy valós szabálytalanságok befújásával segítették a sporik (pl. a szabaddobások elleni védekezések teljesen szubjektív megítélésekor), így fordulhatott elő, hogy olyan pólósaik is kipontozódtak - Kovács Gergő, Erdélyi Balázs -, akik nem sűrűn szoktak. A nyáron igazolt Andrija Prlainovic extrát játszott, fontos gólokat szerzett - bár dobtak is róla -, összesen négyet, ezúttal nagyon élt Nemanja Ubovic, a szerb center csavargóllal is jelentkezett, Drasko Brguljan a szokásos pazar mezőnymunkája és védekezése mellett duplázni tudott, ahogy Erdélyi Balázs is.

A Szolnokhoz hasonlóan az OSC-t is alaposan megtámasztották légiósai. A 13 hazai gólból 11-et szerzett külföldi játékos, és volt olyan emberhátrány, amikor csak légiós volt bent a vízben hazai oldalon. Azt is érdekes volt látni, hogy előfordultak olyan percek, amikor egyszerre játszott az újbudaiaknál a három kapásoldali játékos, Prlainovic, Erdélyi és Manhercz Krisztián. Végül 13-10-re nyert az OSC, így mindhárom magyar klub győzelemmel kezdte a Bajnokok Ligáját.

A mérkőzés után először Branislav Mitrovicot kértük értékelésre:

"Mindegyik Bajnokok Ligája-mérkőzésünk ilyen lesz. A Mladost hozzánk hasonlóan topcsapat, senki nem várta, hogy könnyű lesz. Lehet, hogy kívülről, az eredmény alapján annak tűnt, de nem volt az. Komoly csapatok vannak csoportunkban, itt nem lesz könnyű meccs. Nagyon örülök, hogy jól kezdtük a Bajnokok Ligáját, és hogy egy Mladost-szintű csapatot tudtunk itthon megverni. Nekünk ez sokat számít, mert ez az összetételű csapat még nem szerepelt a Bajnokok Ligájában, láthatjuk, hol tartunk és merre megyünk. A tíz kapott gól nyilván sok, de ha megnézzük a többi BL-meccset, ott is sok gól esett az új szabályok, a sok kiállítás miatt. Ha tudunk fokozatosan továbblépni, amire szerintem van lehetőségünk, akkor mindenre számíthatunk."

Majd a betegsége miatt keveset játszó Manhercz Krisztiánt kérdeztük élete első Bajnokok Ligája-főtáblás meccséről:

"Elsősorban a védekezésünket kell dicsérnem, borzasztó sok emberhátrányt kaptunk, amiket jó százalékban ki tudtunk védekezni. Ami pedig az egész csapat érdeme, hogy az egész meccsen tudtuk tartani az egy-kétgólos előnyünket, egyszer jöttek fel talán egy gólra a harmadik negyedben, de utána a negyedik nyolc perc eleján mi tudtuk szerezni az első, lélektanilag fontos gólt, sőt közé is tudtunk rakni többet. Feltűnő volt, hogy nem ugyanazokra kaptunk kiállításokat, mint a Mladost, mi főleg centerpasszokra kaptunk ítéletet, ők meg olyanokra, hogy nem távolodtunk el a fault után, labda nélküli kiállításokat kaptunk visszalökdösésért. Örülök, hogy az utolsó percek felszabadultabbak voltak, és nem azon kellett idegeskedni, hogy meglesz-e, vagy izgulni kell. Ez egy nagyon fontos három pont volt az egész főtáblát tekintve, a Mladost ugyanis az egyik legjobb csapat ebben a csoportban. Fontos volt a csapatnak, hogy jól rajtoljunk a BL-ben, azzal, hogy viszonylag magabiztosan le tudtuk legyőzni a zágrábiakat, a következő meccsekre, és az egész szezonra nagy lökést tud nekünk adni."

Az OSC vezetőedzője, Vad Lajos így értékelte a találkozót:

"Nem szeretnék a bírókkal foglalkozni, de ők szerves részei sajnos a vízilabda-mérkőzéseknek. Az nem nagyon tetszett, hogy - nem hazai pályáról szeretnék beszélni - , hogy nem reálisan fújtak. Sok labda nélküli kiállítást ítéltek, olyan felfogásban vezettek, hogy miközben láttam már sok mindent, ez meg tudott lepni. Úgy érzem, hogy a horvátok a kiállításaik majdnem háromnegyedét ajándékba kapták. Mi megküzdöttünk értük, plusz nagyon sok akciógólt tudtunk lőni. A centerjátékunk extra volt, ahogy a kapusteljesítményünk is, és Prlainovic játéka is. De azt is mondhatom, hogy ma maga a csapat volt extra. Az a munka és meló, amit például Drasko Brguljan beletett, ahogy Erdélyi Balázs, Sava Randjelovic és Manhercz Krisztián is. Most kezdem azt érezni, amióta itt vagyok az OSC-ben, hogy az én számíze szerint kezd el működni a dolog, de hát tudtam, hogy nem fog egyik napról a másikra menni."

B-csoport, 1. forduló
FTC-Telekom Waterpolo-Waspo Hannover (német) 15-12 (3-3, 6-3, 4-3, 2-3)
Gólszerzők: Zalánki 3, Younger 2, Jaksic 2, Varga D. 2, Constantin-Bicari 2, Sedlmayer, Fountoulis, Jansik, Mezei, ill. A. Radovic 5, Darko Brguljan 4, Corusic, Preuss, Muslim

A-Híd-OSC-Újbuda–Mladost Zagreb (horvát) 13-10 (3-1, 3-2, 4-5, 3-2)
Gólszerzők: Prlainovic 4, Ubovic 3, Drasko Brguljan 2, Erdélyi 2, Randjelovic, Ukropina, ill. Milos 3, Cuk 3, Bowen 2, Vrlic, Kharkov