Ráúszás - Az elmúlt négy év legjobb teljesítményével lettek Eb-bronzérmesek női pólósaink
Az elmúlt négy év legjobb teljesítményével lettek Eb-bronzérmesek női pólósaink
Fotó: Kovács Anikó/MVLSZ

2020/01/29 10:29
A magyar női vízilabda-válogatott négy év után szerzett újra érmet világversenyen. Ez a budapesti bronz nagyon kellett úgyis, hogy sajnos az olimpiai kvótáról most még lemaradt Bíró Attila csapata. Ami meg külön emeli a lányok harmadik helyének értékét, hogy kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott végig a gárda, az elődöntőben olyan közel voltak a világbajnoki ezüstérmes spanyolokhoz, amilyenre az utóbbi években alig akadt példa, a hollandok elleni utolsó meccset pedig aki látta, sokáig nem feledi. Értékelésünk.

Fú, de régen volt már az a 2016-os belgrádi Európa-bajnokság, amelyen Bíró Attila antré gyanánt az aranyéremig kormányozta Keszthelyi Ritáékat. Abból a csapatból öten voltak itt az idei budapesti kontinenstornán, tehát négy éven belül nyolc helyen cserélődött ki a keret, ami egy olimpiai ciklus alatt rengeteg. Ahogy azt sem lehetett könnyű kiböjtölni, hogy ez alatt az időszak alatt nem tudtak dobogóra állni egy világversenyen sem a mieink. A riói olimpián, a barcelonai Európa-bajnokságon és a kvangdzsui vb-n negyedik, a 2017-es budapesti világbajnokságon ötödik helyen végeztek Gangl Edináék. Ráadásul az idei utolsó keretszűkítésnél két olyan Eb-aranyérmes pólós is kimaradt, akik e sorok írójának mércéje szerint világklasszis játékosok: Antal Dóra és Szücs Gabriella.

Négy éve bravúrral nyertek Eb-aranyat női pólósaink, idén még annál is nehezebb dolguk lesz | Hosszabbítás

Az egyik legnehezebb világverseny vár a magyar női vízilabda-válogatottra a vasárnap kezdődő budapesti Európa-bajnokságon. Bíró Attila csapatának ráadásul a férfi együttesünkhöz hasonlóan nincs még olimpiai kvótája, amelyből mindössze egyet osztanak majd ki a Duna Arénában, amihez legalább a döntőbe kell jutnia Keszthelyi Ritáéknak, és a második hely is csak akkor jelent repülőjegyet Tokióra, ha a világbajnoki ezüstérmes spanyolok lennének ott az ellenfeleink.

Ilyen előzmények után nagyszerű eredmény a bronz, mert bár a spanyol csapat erősebb, mint a magyar, nem volt messze tőlük a magyar válogatott. Az ezüstérmes oroszokat pedig a csoportkörben legyőztük, és mindössze egy vereséget szenvedtek a lányok, azt is mindössze egy góllal. Vagyis minden topcsapattal szemben pariban tudtak lenni, ami jó előjel a márciusi olimpiai selejtező és Tokió előtt. Azt kimondhatjuk, hogy az összes európai csapattal, és az Egyesült Államokon kívül a többi tengerentúli és ázsiai riválissal szemben győzelmi esélyei vannak Gurisatti Grétáéknak.

Bíró Attila így összegzett a megnyert bronzérem után:

"Játékban nem voltak hiányosságok, amikor Eb-t nyertünk Belgrádban, se volt ennyire egyenletes a játékunk. Ott volt egy sima vereségünk pont a hollandoktól a csoportmeccsen, ez a csapat akár képes veretlenül is megnyerni egy ehhez hasonló világversenyt. Bízom benne, hogy ez a bronzérem akkora lökést ad majd az olimpiai selejtezőre, hogy sikerrel tudjuk venni. Mindenkivel elégedett vagyok, voltak extra teljesítmények is, nem csak most, hanem az egész tornán. Voltak picit visszafogottabbak, de a csapat pótolta az esetleges hiányokat. Bízom benne, hogy ezzel a csapategységgel, ezzel a védekezéssel, a másfél éves munka, amit elkezdtünk ezzel a fiatal csapattal - a miénk a mezőny legfiatalabb csapata - a barcelonai Eb előtt, tavasszal, márciusban, és aztán főleg a nyáron meghozza a gyümölcsét."

"Ha ez itt a vég, hát az nagyon derék" - csodálatos második félidővel lettek Eb-bronzérmesek női pólósaink | Hosszabbítás

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt Háromgólos hátrányból fordítva, 5-1-es második félidőt produkálva 10-8-ra legyőzte a magyar női vízilabda-válogatott a címvédő Hollandiát a budapesti Európa-bajnokság bronzmérkőzésén, ezzel a harmadik helyen zárta az Eb-t. Helyszíni tudósításunk a Duna Arénából Illés Anna, Leimeter Dóra és Bíró Attila nyilatkozatával.

Ezúttal nem volt kimondottan első számú kapus, legalábbis az alapján, hogy Bíró Attila bátran állította hol Gangl Edinát, hol Kasó Orsolyát a kapuba. Gangl 131, Kasó 124 percet védett, alig volt tehát különbség köztük a játékpercekben. A védési mutatókban viszont már nagyobb a differencia, 63,9%-43,5% Gangl javára. Mindkettejüknek volt nagyon jó meccse, és kevésbé emlékezetes is.

A bekkek közül Garda Krisztina tavaly lemaradt a vb-ről, tagja lett az Universiadén aranyérmes csapatnak, majd nagy meccseket játszott a bajnokságban is a Dunaújváros tagjaként, például a kupadöntőben. Védőmunkájának ellátása mellett az Eb-re is bőven jutottak távolról eleresztett bombagóljai, összesen tíz találattal zárta a tornát. A görögök ellen pazar teljesítményt nyújtott támadásban, 5/4-es lőlapot produkált, még Gurisatti Gréta is kiemelte őt a meccs utáni nyilatkozatában.

Illés Anna neve található a megbízható szócikkben A magyar nyelv értelmező szótára 2016 utáni kiadásaiban. Ahogy szinte mindig, ezúttal is hozta kiegyensúlyozott teljesítményét védekezésben, az aktuális rivális legjobbjait őrizte, rengeteget melózott, ráadásul két kulcsmérkőzést is - az oroszok és a hollandok ellenit - az ő gólja zárt le, vagyis elöl az időzítésben is remek volt, összesen nyolc találattal zárt. Az elveszített elődöntő után sírva nyilatkozott nekünk, amit szívfacsaró volt látni, a megnyert bronzmérkőzés után viszont újra mosolyogva válaszolt a kérdéseinkre. Irigylésre méltó mentalitása van.

A ferencvárosi Máté Zsuzsanna töltötte a legkevesebb időt a bekkek között a vízben élete első komoly világversenyén, így is ő gyűjtötte be a legtöbb kiállítást. Helytállt, még három gólt is betett a közösbe. Még sok tapasztalatot kell szereznie, hogy ilyen szinten, világversenyeken még többet tudjon hozzátenni a védekezéshez.

A csapat legfiatalabb tagja, a 19 éves Rybanska Natasa elképesztő fizikai adottságokkal rendelkezik, 190 centis magasságával és hosszú karjaival sok centert körbe tud ölelni. Ő is megtette, amiért bekerült az Eb-keretbe, elvégezte a rábízott feladatokat hátul, szerzett hét labdát, ha kellett, centerezett is, és még hét találat is fűződik a nevéhez. Még egy olyan klasszis ellenféllel szemben, mint a hollandok is, ki tudott tűnni egy góllal.

Rosszkéz oldalon Leimeter Dóra zsinórban a második világversenyén nyújtott klasszisteljesítményt. Sámli lehetett a jele az óvodában, mert látványosan jó a lábtempója. Rendkívül megfontolt, nem lövöldöz vaktában, mint sokan a posztján, hanem inkább azokban a helyzetekben lő, amikor nagy az esély a gólszerzésre. 24/15-ös lőlapot produkált a nyolc meccsen (ez 62,5%, csak Parkes célzott nála jobban a csapatból), a görögök, az oroszok és a horvátok ellen az összes kísérletét góllal zárta, a spanyolokkal szemben 4/3-mal zárt. Védekezésben ő is remekelt, hét blokk fűződött a nevéhez, ami Keszthelyi után a második legjobb eredmény. Öröm volt nézni, ahogy a szélről sorra vágta be az emberelőnyöket. Klubedzője és az M4 Sport kiváló szakkommentátora, Petrovics Mátyás szerint ő volt az Eb legjobb balkezese. Ha kínoznának, sem szállnánk vitába vele. A 2020-as évekre személyében megvan a válogatott balkezes szélsője/átlövője. És az a lehengerlő magabiztosság, könnyedség és választékosság, ahogy mosolyogva nyilatkozott a vegyes zónában 23 évesen!

A hal neve Vanda. Vályi Vanda Leimeter Dórához hasonlóan remekelt a tavalyi vb-n, és jó formáját megtartotta az Eb-re is. Baromi gyorsan úszik, labdával együtt is, remek az előkészítésben, abban, hogy alájátsszon a többieknek, nyolc asszisztjával Keszthelyi Ritával holtversenyben a legtöbb gólpasszt adta, miközben képes volt 11 gólra is. Amikor Gurisatti Gréta sérülés miatt csak négy percet játszhatott a spanyolok elleni elődöntőn, ő ment át a kapásoldalra, és ott is jó volt. Az egyik legvagányabb pólós, ami szinte minden nyilatkozatában is visszaköszön.

Keszthelyi Rita sokadszorra igazolta, hogy sokoldalúbb, mint egy paralelepipedon. Megint a torna gólkirályaként zárt, zsinórban a negyedik (!) Eb-n. Ismét vezér volt, minden téren a csapat legjobbjai közé tartozott. 28 találata mellett volt nyolc-nyolc asszisztja és labdaszerzése, kilenc blokkja. 190 játékpercével magasan ő töltötte a legtöbb időt a vízben, az oroszok és a spanyolok ellen 30-30, a hollandok ellen 29 és fél percet, brutális. Amikor pedig a hollandokkal vívott bronzmeccsen piócaként tapadtak rá, és nagyon szoros emberfogással követték, akkor mintaszerűen irányított, összefogta a védekezést, szervezte a támadójátékot, és kiosztott négy blokkot is, emberhátrányban! Ha valaki kíváncsi, mitől ő a világ egyik, ha nem a legjobb női vízilabdázója, nézze meg a bronzmérkőzést, mert Keszi befűzte az oktatófilmet. Korszakos zseni.

Gurisatti Gréta nagy formában várta az Eb-t, pazar őszt produkált a Dunaújvárosban, és röpke két év alatt a válogatott kulcsemberévé vált fáradékonyságot nélkülöző, bátor és gólgazdag játékával, azzal, hogy a medence minden pontján feltűnik, és hogy bravúrosan tud egy az egyezni, centerezni és védekezni is. A nyolc Eb-meccsből  hat, plusz négy perc nyolc másodperc jutott neki, mert az elődöntő harmadik percében ujjsérülést szenvedett. Amikor még nem tudta, milyen komoly a baj (a lövőkezének középső ujján elszakadt az oldalsó szalagja és részlegesen az ínszalagja), a harmadik negyedben visszatért a vízbe, de csak ballal tudott passzolni, majd hátul kiállításmentesen bekkelt egyet. Másnap meg kellett műteni az ujját, a fináléban csak a padról segíthette társait. A sokk után is megállt a meccs után a vegyes zónában, és ha sírva is, de türelmesen válaszolt az újságírók kérdéseire. 14 találatával így is holtversenyben a csapat negyedik legeredményesebbje lett. Ha így folytatja, világklasszis játékos, és idővel a válogatott csapatkapitánya lesz belőle.

Élete legpazarabb szezonját produkálja, erre ujjsérülése miatt 4 perc 8 másodpercig tartott neki az elveszített Eb-elődöntő | Hosszabbítás

Úgy várta 2020-at, mint még talán semmit az életben. Minden porcikájával a tokiói olimpiára készül, de előtte még Európa-bajnok szeretett volna lenni a hazai rendezésű kontinenstornán. Sajnos nem lesz az, mert a magyar női vízilabda-válogatott kikapott a világbajnoki ezüstérmes spanyoloktól a budapesti Eb elődöntőjében.

A második legtöbb időt Keszthelyi után Szilágyi Dorottya töltötte a medencében 168 és fél percével. 15 góljával Keszthelyi mögött, Leimeterrel holtversenyben a második legeredményesebb pólósunk volt. A számok alapján rendben volt a játéka, viszont még több gólra lehetne képes. A négy kulcsmeccs közül a hollandoknak betalált kétszer, viszont a spanyolok (4/0), a görögök (2/0) és az oroszok (4/1) ellen nem tudott eredményességben sokat hozzátenni a játékhoz, inkább a gyengébb riválisokat szórta meg. Miközben rengeteget úszott, hatalmas intenzitással, valahogy úgy, ahogy Jansik Szilárd szokott a fiúknál. Stabilabb, bátrabb játékkal és jobb helyzetkihasználással még nagyobb értéke lehetne a csapatnak. Lesz is.

A két center közül Parkes Rebecca emelkedett ki inkább, 148 percet töltött a vízben, a sok kiharcolt emberelőny mellett dobott 14 gólt, és helyzeteit 66,7%-ban használta ki, amivel a legprecízebb tagja volt a válogatottnak. ahogy 11 labdaszerzése is magasan a legtöbb. A hollandok ellen klasszisteljesítményt nyújtott, az UVSE-ben és a magyar nemzeti együttesben nyújtott teljesítménye alapján talán már Európa öt legkiválóbb center közé sorolható, sőt. Gyöngyössy Anikó 97 percet játszott, nagyon sokat gyötörték a védők. A fórok szállítása mellett szerzett öt gólt, volt hét labdaszerzése és öt blokkja is. Hátul szokás szerint hasznos volt, és ahogy mindig, alázatosan küzdött.

Összességében nagyszerű Európa-bajnokságot zárt a magyar válogatott, önmagáért beszél, hogy csak egy vereséget szenvedett, az is csak egygólos volt. Az elmúlt években most voltak a legközelebb a mieink a vb-ezüstérmes spanyolokhoz nagy világversenyen. A görögök, az oroszok és a hollandok elleni meccseket megnyerték a lányok, csak a spanyoloktól kaptak ki. A bronzmérkőzésen 5-8-ről győzték le 10-8-ra a címvédő Hollandiát egy 5-0-s sorozattal, egyik legfontosabb játékosuk hiányában. Mindez nagyszerű fizikai állapotot, és óriási mentális erőt mutat részükről. Ráadásul a nyolcadik meccsükön produkálták, ami pláne csodálatos teljesítmény. Ez volt ennek az olimpiai ciklusnak az egyik, ha nem a legkatartikusabb meccse a 2016-os Eb elődöntője és fináléja, a riói olimpia büntetőkkel megnyert negyeddöntője és a barcelonai Eb olaszok ellen hozott negyeddöntője mellett. Ezek a teljesítmények és eredmények sokkal több figyelmet és megbecsülést érnek annál, mint amennyit például a magyar-spanyol elődöntő negyedháza jelentett a bántóan kongó Duna Arénában, hogy aztán két nappal később örömünnep legyen ugyanott.

A 2016-os, magyar arannyal záruló belgrádi Eb után a második legjobb világversenyét zárta a magyar csapat a Bíró-érában, és nem csak a harmadik hely, hanem a mutatott játék, a stabilitás és egységesség miatt. Előbb-utóbb ebből újabb aranyérem is születhet.