Röplabda - Nyitónapi meglepetések
Nyitónapi meglepetések
Fotó: fivb.org

2014/09/24 14:37

A négy fő favorit (Brazília, Oroszország, Olaszország, Egyesült Államok) egyaránt magabiztos győzelemmel kezdte az olaszországi női röplabda világbajnokságot. A házigazdák Tunézia ellen tartottak bemutatót (az utolsó szett 25:8 lett...), az olimpiai címvédő dél-amerikaiak Bulgáriát verték három játszmában, a címvédő, Gamovával megerősített oroszok Thaiföld ellen szenvedtek kicsit, de azért szettveszteség nélkül nyertek, míg a Karch Kiraly vezette amerikaiak a gyenge kezdés után bedarálták Mexikót.

A nagyok sima győzelme mellett született pár meglepő eredmény is rögtön a nyitó napon (persze női sportról szó lévén viszonylag nehéz megítélni, mi a meglepetés, és mi nem).

Az A jelű hatosban az elmúlt két Európa-bajnokságon ezüstérmes németek némileg váratlanul kikaptak Dominikától. Persze azt nem szabad elfelejteni, hogy a közép-amerikaiak ötödikek voltak a londoni olimpián, szóval semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy gyenge csapatról van szó. Az európaiak rettenetesen támadtak az egész meccs során, a 35 önhibát vétettek, emellett a dominikaiak 17-szer blokkolták ütőiket. Ennek ellenére volt esélyük a győzelemre, hiszen a döntő szettben már 9:6-ra is vezettek, azonban zsinórban öt pont elvesztése után végül a meccset is bukták.

A B-csoportban már az első körben rangadót rendeztek két, a hatba vágyó válogatott között: ezen a szerbek az 1997-es születésű, tehát mindössze 17 éves (!) Tijana Boskovic ponterős játékával (a fiatal átló 22 egységig jutott) meglepték, és megverték Törökországot, ezzel fontos lépést téve a csoport élmezőnye felé. (A törökök szerda délelőtt a kanadaiak legyőzésével javítottak valamit a keddi vereségen.)

roplabda_noivb_bra

A nap legnagyobb meglepetése azonban nem itt, hanem a D-csoportban született: a vb-re olimpiai bronz- és World Grand Prix ezüstérmesként, a jó szereplés reményében érkező japánok 3:2-re kikaptak attól az Azerbajdzsántól, amely (a már kijutott magyar válogatottal ellentétben) pótselejtezőt kénytelen játszani a jövő évi Eb-re! A meccs sztárja az azeriek átlója, Polina Rahimova volt: a 24 éves játékos 33 pontot vállalt csapata győzelméből. A japánok legendás mezőnymunkájával most sem volt komoly gond, rengeteg labdát megmentettek az ázsiaiak, ám ellenfelük 18 alkalommal is pontot érően blokkolta támadásaikat – ez végzetesnek bizonyult. Az ázsiaiak számára az első meccsnapon simán nyerő Belgium ellen kötelező a javítás, mert egy esetleges vereséggel pokoli nehéz helyzetbe kerülhetnek már most. Az azerieknek egyébként zsinórban a két bravúr nem sikerült, szerdán bántóan simán kaptak ki a kínaiaktól.

A játéknap sztárja egyébként a kubaiak játékosa, Melissa Teresa Vargas Abreu volt. Bár az egykor szebb napokat megélt (háromszoros olimpiai- és háromszoros világbajnok) csapata 3:0-ra kikapott a belgáktól, ő mindössze 14 (!!) évesen 15 pontot szerzett az európaiak ellen.

A vb ma újabb 12 meccsel folytatódik (illetve folytatódott, hiszen négy találkozót már 10 órai kezdettel lejátszottak), a programból a horvát-olasz, a szerb-bolgár és a belga-japán meccset érdemes kiemelni.

A női röplabda világbajnokság keddi eredményei

A-csoport: Horvátország–Argentína 3:1 (17, –26, 24, 19), Dominika–Németország 3:2 (–22, 21, 21, –24, 13), Olaszország–Tunézia 3:0 (11, 13, 8)

B-csoport: Kanada–Kamerun 3:1 (12, 15, –20, 14), Szerbia–Törökország 3:1 (15, –20, 19, 22), Brazília–Bulgária 3:0 (19, 22, 16)

C-csoport: Hollandia–Kazahsztán 3:0 (21, 17, 21), Oroszország–Thaiföld 3:0 (18, 19, 22), Egyesült Államok–Mexikó 3:1 (–19, 11, 20, 14)

D-csoport: Kína–Puerto Rico 3:0 (23, 18, 20), Azerbajdzsán–Japán 3:2 (-17, 20, -20, 21, 9), Belgium–Kuba 3:0 (15, 12, 16)

A szerdai program és eredmények:

A-csoport: Dominika–Tunézia 3:0 (14, 19, 10), Németország–Argentína 17.00, Horvátország–Olaszország 20.00

B-csoport: Törökország–Kanada 3:0 (10, 12, 17), Kamerun–Brazília 17.00, Szerbia–Bulgária 20.00

C-csoport: Egyesült Államok–Kazahsztán 3:0 (20, 15, 22), Oroszország–Mexikó 17.00, Hollandia–Thaiföld 20.00

D-csoport: Kína–Azerbajdzsán 3:0 (13,16, 17), Belgium–Japán 17.00, Puerto Rico–Kuba 20.00